هفته هفتم لیگ برتر انگلستان؛ پوچتینو مانع رکوردشکنی گواردیولا

  • محمد تقوی
  • بازیکن سابق تیم ملی ایران و باشگاه استقلال
پوچتینو و گواردیولا

منبع تصویر، AP

توضیح تصویر،

پوچتینو و گواردیولا

در هفته هفتم لیگ برتر فوتبال انگلستان دو تیم تاتنهام و منچستر سیتی تیم‌های بدون شکست لیگ، دیدنی‌ترین فوتبال این هفته را به نمایش گذاشتند. مائوریسیو پوچتینو سرمربی تاتنهام که از زمان نوجوانی در تیم نیوولز اولد بوی آرژانتین شاگرد مارچلو بیلسا بود با فلسفه پرسینگ این مربی نامدار کاملاً آشنایی داشت و بخوبی می‌دانست چگونه باید با دفاع من تو من و پرسینگ سنگین از خط دفاعی مانع از شکل گیری ریتم تیمی منچستر سیتی شود. گواردیولا نیز به خوبی از تفکرات بیلسا و پوچتینو آگاه بود و راه مقابله با آن را می‌دانست اما غیبت کوین دی بروینه تمامی نقشه‌های گواردیولا را برهم زد. پیروزی سیتی دراین بازی می‌توانست رکورد کارلو آنچلوتی را بشکند که با شش پیروزی پیاپی با چلسی، همچنان رکورد دار پیروزی پیاپی در ابتدای فصل در لیگ برتر انگلستان است.

به رغم شکست سیتی این تیم همچنان در صدر جدول قرار دارد. تاتنهام با این پیروزی دوم است. لیورپول با یورگن کلوب رؤیایی بازی می‌کند و با شکست سوانزی بحران‌زده، با امتیاز مساوی با آرسنال، در مکان چهارم قرار دارد. با شکست سوانزی رایان گیگز بازیکن افسانه ای منچستر یونایتد به نیمکت سرمربیگری این تیم نزدیک‌تر شده تا جانشین فرانچسکو گوییدولین سرمربی ایتالیایی آنها شود. یونایتد در اولدترافورد با استوک تیم انتهای جدول مساوی کرد اما چلسی در خانه هال سیتی پیروز شد تا کونته تا حدی از بحران فاصله بگیرد.

تاتنهام ٢ - منچستر سیتی ٠

دو مربی کاملاً موفق در فوتبال دنیا دیدار حساس این هفته لیگ برتر را برگزار کردند. بجز پوچتینو که شدیداً تحت تأثیر تفکرات مارچلو بیلسا است، پپ گواردیولا نیز در سیستم پرسینگ دنباله رو این مربی استثنایی دنیای فوتبال است.

زمانی که گواردیولا سرمربی بارسلونا بود، در مقطعی در مورد پرسینگ و دفاع من تو من دچار ابهاماتی شد به همین دلیل سفری یک روزه به آرژانتین کرد تا با مارچلو بیلسا ملاقات و مشکلات خود را برطرف کند.

گواردیولا معتقد است زمانی که تیم‌های تحت مربیگری او صاحب توپ نیستند بسیار ضعیف هستند وبه همین دلیل تیم‌های او سعی دارند با پرسینگ سنگین در کوتاه‌ترین زمان ممکن دوباره صاحب توپ شوند.

اما تاتنهام و پوچتینو بخوبی از این موضوع آشنایی داشتند و این بازی از معدود دیدارهایی بود که در بیست و پنج دقیقه ابتدایی درصد مالکیت سیتی کمتر از تیم مقابل بود. و در انتها نیز سیتی تنها با هفت درصد اختلاف مالکیت توپ بیشتری داشت.

از پادکست رد شوید و به خواندن ادامه دهید
پادکست
رادیو فارسی بی‌بی‌سی

پادکست چشم‌انداز بامدادی رادیو بی‌بی‌سی – دوشنبه ۱۹ اردیبهشت ۱۴۰۱

پادکست

پایان پادکست

سیتی با سیستم ١-٣-٢-٤ وارد زمین شد اما تاتنهام نسبت به بازی‌های گذشته تغییر سیستم داد و با سیستم ١-٤-١-٤ بازی می‌کرد.

در سیستم موردنظر تاتنهام نیمکت نشینی اریک دایر یکی از بهترین هافبک‌های انگلستان تا حدود زیادی غافلگیرکننده بود اما او در استراتژی مورد نظر پوچتینو برای این بازی جایی نداشت.

در این سیستم تاتنهام نیاز نداشت تا از خط دفاعی بازی‌سازی را شروع کند و به همین دلیل به دنبال بازیکنی تخریبی و جنگنده بود تا بتواند با دوندگی بی امان خود فضاهای میانه میدان را پوشش دهد و ویکتور وانایاما هافبک کنیایی تاتنهام بهترین گزینه بود.

پوچتینو می‌دانست در فلسفه مربیگری گواردیولا برتری عددی در منطقه ای که توپ قرار دارد مهم‌ترین فاکتور موفقیت است و برای اینکه بتواند مانع از شکل‌گیری ریتم تیمی سیتی شود باید این تاکتیک را بی‌اثر کند.

به همین دلیل سان بازیکن ملی‌پوش کره در نقش تک مهاجم قرار گرفت تا با سرعت و جنگندگی، براوو دروازه بان سیتی را هر وقت صاحب توپ می‌شد تحت فشار قرار دهد. در همین حال دله علی، لاملا، سیسوکو و اریکسون چهار مدافع سیتی را تحت فشار قرار می‌دادند. عامل اصلی موفقیت تاتنهام در این سیستم نوع بازی دنی رز و کایل واکر دو مدافع کناری تاتنهام بود.

واکر و رز با اضافه شدن به خط میانی ناواس و استرلینگ را یارگیری می‌کردند و آلدروایرلد و ورتونگن دو مدافع مرکزی بلژیکی تاتنهام به مرکز زمین متمایل می‌شدند. با قرار گرفتن وانایاما در بین این دو خط تمامی فضاها پوشش داده می‌شد و سیتی تحت فشار سنگین بازیکنان تاتنهام به هیچ عنوان نمی‌توانست توپ را از خط دفاعی به خط هافبک انتقال دهد به همین دلیل در مواقعی مدافعان سیتی سعی داشتند با توپ‌های بلند آگوئرو را صاحب توپ کنند،تاکتیکی که در بازی‌های گذشته به هیچ عنوان دیده نمی‌شد.

مهم‌ترین عامل موفقیت تاتنهام در این سیستم شناخت خوب بازیکنان از نحوه پرس کردن بازیکن صاحب توپ و همینطور بستن فضاها بود. هافبک‌های تاتنهام در یک زمان دو کار را انجام می‌دادند، هم سعی می‌کردند بازیکن موردنظر خود را پرس کنند و هم در زمان لازم فضای به وجود آمده را پوشش دهند؛ تاکتیکی که تنها بازیکنانی در بالاترین سطح فوتبال قادر به انجام آن هستند.

بدون تردید غیبت کوین دی بروینه مغز متفکر سیتی یکی از دلایلی بود که این تیم نتوانست تا به انتهای بازی از زیر فشار سنگین بازیکنان تاتنهام خارج شود. سیتی نیازمند بازیکنی بود که بتواند با حرکات هوشمندانه خود در میانه میدان فضاسازی کند تا بازیکن صاحب توپ حق انتخاب داشته باشد اما در طول بازی این اتفاق رخ نداد. حتی در نیمه اول و زمانی که براوو دروازه‌بان سیتی صاحب توپ شد هیچ بازیکن آزادی در میانه میدان نبود تا توپ را به او بسپارد و به همین دلیل براوو به این موضوع اعتراض داشت.

در حالی که فرناندو و فرناندینیو دو هافبک دفاعی سیتی کاملاً اسیر بازی دیدنی هافبک‌های تاتنهام شده بودند سیلوا نمی‌توانست به تنهایی در مرکز زمین جریان بازی را در اختیار بگیرد و استرلینک و ناواس نیز کاملاً تحت تأثیر مدافعان کناری تاتنهام بودند.

نوع بازی تاتنهام و پرسینگ سنگین این تیم از خط دفاعی در گل اول تاتنهام که با گل به خودی کولاروف و سانتر دیدنی دنی رز به دست آمد کاملاً نشان‌دهنده استراتژی موفق پوچتینو در این بازی حساس بود.

در گل دوم نیز هوشیاری دله علی و بازی خوب سان بازیکن کره‌ای تاتنهام که این روزها ستاره بی چون وچرای این تیم لندنی است دیدنی بود. حرکت علی و شناخت خوب او آر فضای به وجود آمده در بین مدافعان سیتی با پاس دیدنی سان همراه بود تا تاتنهام پاداش بازی بدون نقص خود را دریافت کند.

رز و والکر با قدرت جوانی و بازی دیدنی خود یکی از عوامل اصلی موفقیت سیتی در این بازی حساس بودند. در حالی که کولاروف و زابالتا تحت تأثیر هافبک‌های کناری تاتنهام قرار گرفته بودند، اضافه شدن این دو بازیکن در زمان حمله سیتی را کاملاً زمین‌گیر کرده بود.

پوچتینو چهارمین سال حضور خود در لیگ برتر را تجربه می‌کند و در قیاس با گواردیولا شناخت بهتری از فوتبال انگلستان دارد.

پوچتینو به دلیل بازی‌های سنگین و فیزیکی لیگ برتر در بازی‌های گذشته و فصل پیش، تا حدی نوع پرسینگ مورد علاقه خود را تغییر داده و تاتنهام بیشتر از میانه زمین عمل پرس را شروع می‌کند تا فشار کمتری به بازیکنانش وارد شود.

اما پوچتینو خوبی می‌دانست در صورتی که با همین روش مقابل سیتی قرار گیرد هیچ شانسی برای پیروزی ندارد. تاتنهام قصد داشت در تمامی دقایق بازی اجازه ندهد آهنگ تیمی سیتی شکل بگیرد. گواردیولا به همین منظور گوندوگان را جایگزین فرناندو کرد تا جریان بازی را تغییر دهد اما گوندوگان نیز نتوانست با فشار بی‌اندازه هافبک‌های تاتنهام مقابله کند.

تاتنهام تا دقیقه هشتاد بدون تردید تیم برتر میدان بود و براوو با مهار پنالتی لاملا در دقایق پایانی مانع از شکست تحقیرآمیز سیتی شد.

در ده دقیقه پایانی و به دلیل خستگی بازیکنان تاتنهام، سیتی تا حدی شکل تیمی بهتری گرفت و آگوئرو که در تمامی دقایق بازی کاملاً محو بود چندین فرصت گل پیدا کرد اما درخشش مدافعان مرکزی و هوگو لوریس دروازه بان تاتنهام مانع از گلزنی آگوئرو شدند و تاتنهام اولین شکست فصل را به سیتی تحمیل کرد.

سایر نتایج:

منچستر یونایتد١ - استوک سیتی ١

سوانزی ١ - لیورپول ٢

هال سیتی ٠ - چلسی ٢

اورتون ١ - کریستال پالاس ١

لستر ٠ - ساوثهمپتون ٠

ساندرلند ١- وست بروم ویچ ١

وستهم ١ - میدلزبرو ١

واتفورد ٢ - بورنموث ٢

برنلی ۰ - آرسنال ۱