فوتبال ایران و کره جنوبی؛ اشتیلیکه اسیر تاکتیک کی‌روش شد

حق نشر عکس Getty Images

تیم ملی فوتبال ایران با کارلوس کی‌روش به تیمی تبدیل شده که حتی نمی‌توان به دروازه آن نزدیک شد. ایران در چهاربازی گذشته توانسته دروازه‌اش را بسته نگه دارد که همین موضوع نشان از کار بزرگ بازیکنان تیم ملی فوتبال ایران است.

اولی اشتیلیکه سرمربی آلمانی کره جنوبی که پیش از بازی کاملا تحت فشار مطبوعات کره جنوبی قرار داشت حریف کی‌روش نشد و کره تا پایان بازی اسیر تاکتیک منظم ایران بود.

برای بازکردن سیستم دفاعی و بسته هرتیمی که مانند ایران بازی می‌کند کارهای ترکیبی و عرض دادن به بازی، تعویض جریان بازی و استفاده از نقاط کور پشت مدافعین کناری حریف که با حضور مدافعین کناری تیم خودی همراه است، از مهمترین راهکارهای رسیدن به گل است اما کره جنوبی تیمی بی‌برنامه و کند بود که به هیچ عنوان توان بازکردن چنین سیستمی را نداشت.

بازی درگیرانه و پرسینگ سنگین بازیکنان ایرانی به بازیکنان صاحب توپ کره موجب شد تا جریان بازی کاملا به نفع ایران باشد. در تمامی دقایق بازی هافبک‌های ایران صاحب توپ‌های سرگردان میانه میدان می‌شدند که نشان از نظم و انضباط مناسب ایران در این بازی حساس بود.

همکاری خوب وحیدامیری و میلاد محمدی درچپ به همراه بازی خوب علیرضا جهانبخش و رامین رضاییان در راست از عوامل اصلی موفقیت ایران بود. پوشش خوب این بازیکنان در زمان‌هایی که توپ در سمت مقابل قرار داشت به همراه دیسیپلین عالی آنان در ایجاد دو خط دفاعی از عوامل اصلی موفقیت ایران بود.

ایران بیش از نیمی از راه رسیدن به جام جهانی روسیه را طی کرده است و با گرفتن هفت امتیاز از شش بازی باقیمانده صعود خود را تقریبا قطعی می‌کند.

نگاهی به عملکرد بازیکنان ایران در این بازی :

علیرضا بیرانوند (٧):

دروازه‌بان مطمىًنی که به رغم فشار نه چندان کره جنوبی نشان داده به خوبی می‌تواند سیستم دفاعی ایران را از پشت خط دفاعی راهنمایی کند. بیرانوند در بازی با پا تا حدودی ضعف دارد اما با توجه به نوع بازی ایران و عدم بازیسازی از خط دفاعی این مشکل به چشم نمی‌آید.

جلال حسینی(٧):

جلال حسینی با اعتماد به نفس بالا و با تجربه فراوان خود نقش مهمی در نظم دفاع چهار نفره ایران ایفا می‌کرد. در زمان‌هایی از بازی و وقتی بازیکنان کره پاس به عقب می‌دادند حسینی به خوبی خط دفاعی را به جلو هدایت می‌کرد و همین موضوع موجب شد تا علاوه براین که فاصله خطوط تیمی حفظ شود بازیکنان کره به راحتی در آفساید قرار بگیرند.

مرتضی پورعلی‌گنجی(٧):

پورعلی‌گنجی با قدرت سرزنی و فیزیک مناسب زوج موفقی را در کنار حسینی تشکیل داده است. پس از اضافه شدن بازیکن بلند قامت کره به خط حمله پورعلی‌گنجی نقش موثر خود را در مهار این بازیکن بخوبی نشان داد.

میلاد محمدی(٧):

محمدی به تدریج به اعتماد بنفس لازم رسیده و با پوشش مناسب از کناره‌ها هر روز بهتر از گذشته بازی می‌کند. محمدی سعی می‌کند تنها دستورات تاکتیکی مربی را در زمین اجرا کند و همین موضوع یکی از دلایل اصلی موفقیت او در تیم ملی است.

رامین رضاییان(٧):

رضاییان با هدایت کی‌روش به بازیکنی با انضباط تبدیل شده که ابتدا به دنبال اجرای وظایف دفاعی‌اش است و در صورت لزوم و با هوش سرشار خود در حمله شرکت می‌کند. پاس عالی او به آزمون نمونه‌ایی از حضور موفق رضاییان در حمله است.

سعید عزت‌اللهی(٧):

عزت‌اللهی در بازی مقابل کره در نقشی جدید انجام وظیفه کرد. عزت‌اللهی در سیستم ١-٤-١-٤ ایران بین دو خط دفاعی قرار می‌گرفت و صرف نظر از اینکه در کنترل سرعت بازی نقش داشت، مانع از ارتباط تک مهاجم کره با خط هافبک این تیم شد. عزت‌اللهی در این مورد بسیار موفق عمل کرد.

احسان حاج صفی(٧):

حاج‌صفی در نقش هافبک متمایل به چپ در کنار اشکان دژاگه روز نسبتا موفقی داشت. بازی هوشیارانه و حضور به موقع در تمامی درگیری‌ها موجب شده بود تا ایران میانه میدان را بخوبی در اختیار بگیرد. حاج صفی نیز برخلاف گذشته تنها سعی کرد تنها دستورات کی‌روش را اجرا کند و همین موضوع یکی از دلایل اصلی ثبات او در زمین بود.

اشکان دژاگه(٧):

دژآگه پس از مصدومیت شروع خوبی داشت. او با تجربه بالای خود و حفظ توپ در شرایط پرفشار موجب شده بود تا خط هافبک ایران به راحتی جریان بازی را دراختیار بگیرد. بازی هماهنگ دژآگه وحاج صفی در میانه میدان یکی از دلایل اصلی برتری ایران بود.

وحید امیری(٨):

امیری بازیکنی استثنایی است که در تمامی دقایق بازی تنها به فکر تیم است. دوندگی بی امان، حضور عالی در دفاع و حمله، پرس به بازیکن صاحب توپ به عنوان اولین مدافع موجب شده تا امیری در کنار جهانبخش از بهترین بازیکنان زمین باشد.

علیرضا جهانبخش(٨):

جهانبخش پس از مصدومیت بازگشت پرفروغی داشت. در حالیکه دربازی گذشته جهانبخش نیمکت‌نشین بود اما به نظر می‌رسد کی‌روش به خوبی می‌داند چگونه و در چه شرایطی باید از او بازی بگیرد. حرکات تکنیکی جهانبخش و ایجاد فضا برای رضاییان در زمان گل ایران اوج کار او بود. جهانبخش در کارهای دفاعی نیز بسیار موفق عمل کرد.

سردار آزمون(٧):

آزمون روز سختی را سپری کرد. ضربه زیبا و حرفه‌ایی آزمون نشان داد که این بازیکن بی‌دلیل در فوتبال اروپا حضور ندارد. به رغم چندین حرکت نه چندان حرفه‌ایی که از آزمون بعید به نظر می‌رسد اما پرسینگ عالی آزمون به خط دفاعی کره و حضور موثر در بین مدافعین مرکزی کره موجب شد تا این تیم نتواند به راحتی توپ را به خط هافبک انتقال دهد.

طارمی(٦)، تیموریان (٥):

طارمی به رغم دقایق اندکی که درزمین بود بسیار با انگیزه و درگیرانه بازی کرد و شاید اگر بیشتر در زمین بود مثمرثمرتر عمل می‌کرد.

تیموریان در پنج دقیقه پایانی وتنها به دلیل خستگی دژآگه به میدان آمد تا با تجربه بالای خود جریان بازی راکنترل کند.