هفته دهم لیگ برتر انگلستان؛ تراکم در صدر جدول

حق نشر عکس AP

در پایان هفته دهم لیگ برتر انگلستان منچستر سیتی، آرسنال و لیورپول با امتیاز برابر، ٢٣، و تنها به دلیل تفاضل گل، رده‌های اول و دوم و سوم جدول را در اختیار دارند. این نخستین بار است که پس از ده بازی، سه تیم با امتیاز مساوی در صدر جدول لیگ برتر قرار دارند.

لیورپول در خانه کریستال پالاس سه امتیاز شیرین به دست آورد. به رغم گلزنی دو مدافع میانی لیورپول، مهمترین موضوع در این دیدار عدم هماهنگی مناسب خط دفاعی و دروازه بان لیورپول در توپهای هوایی بود؛ مشکلی که یورگن کلوپ هرچه سریعتر باید آن را برطرف کند.

چلسی با کونته همچنان در تعقیب مدعیان است. منچستریونایتد در دیداری که کاملا تیم برتر بود نتوانست دروازه برنلی را باز کند و فاصله اش باتیم های صدر جدول به هشت امتیاز رسید.

ساندرلند ١ - آرسنال ٤

آرسنال در خانه ساندرلند٬ این تیم را درهم کوبید.

آرسن ونگر در فصل جدید با تفکراتی متفاوت با فصلهای گذشته تیمی انعطاف پذیر ساخته که تعادل در تمامی خطوط از نقاط مثبت آن است.

آرایش خط دفاعى این تیم در سیستم ١-٣-٢-٤، با اضافه شدن شکودران مصطفى کاملا متفاوت شده است.

صرف نظر از آلکسی سانچز که بعنوان شماره ٩ کاذب بازی می کرد و همواره با مسعود اوزیل در حال جابجایی بود، مهمترین تفاوت آرسنال در نوع حرکت مصطفی و لوران کوشینلی دو مدافع میانی این تیم بود.

حق نشر عکس PA
Image caption الیور ژیرو و محمد الننی

در سیستم مورد نظر ونگر زمانی که هکتور بلرین و کیرن گیبز دو مدافع کناری همزمان در حمله شرکت می کردند، سیستم مورد نظر به ٢-٤-٤ نسبتا متفاوت تغییر می کرد. در این تغییرات اوزیل درکنار سانچز دو مهاجم محسوب می شدند.

با اضافه شدن همزمان مدافعان کناری به خط میانی، آکس‌دیل چمبرلین و آلکس ایووبی به میانه زمین متمایل می شدند و با جایگیری در کانالها به همراه بلرین وگیبز خط هافبک چهارنفره آرسنال بودند.

در این صورت محمد الننی و فرانسیس کوکه‌لن در مرکز زمین به عنوان مدافعان مرکزی بازی می کردند و مصطفی در دفاع راست و کوشنلی در دفاع چپ جای می گرفتند و خط دفاع چهار نفره آرسنال در میانه زمین شکل می گرفت.

در این صورت نه تنها فاصله خطوط به منظور حمایت از یکدیگر بخوبی رعایت می‌شد بلکه مدافعان کناری که در این تغییر شکل تبدیل به هافبکهای کناری می شدند با خیالی آسوده در حمله شرکت می کردند.

تنها در زمانهایی که دو مدافع کناری همزمان درحمله شرکت می کردند آرسنال به صورت زیر تغییر سیستم می داد.

Image caption نوع جايگيری دومدافع ميانی آرسنال در زمان حمله

دقیقه ١٩ سانتر عالی چمبرلین را سانچز با ضربه سر دیدنی به گل تبدیل کرد.

در این صحنه تفاوت سطح کیفی بازیکنی همچون سانچز و لامینه کونه مدافع مرکزی ساندرلند کاملا مشخص بود.

درحالیکه سانچز بین سه مدافع ساندرلند و در پشت کونه جایگیری کرده بود با سرعتی غیرقابل باور به سمت توپ حمله کرد و به رغم قد کوتاه خود با ضربه سر دروازه ساندرلند را باز کرد.

Image caption شكل تيمی و آرايش آرسنال در شرايط معمولی و در زمان دفاع

در چنین شرایطی مدافعان باتجربه نه تنها زودتر به توپ حمله می کنند بلکه با بازکردن دستان خود مانع از این می شوند تا مهاجمان براحتی از آنان رد شده و پیش از آنان به توپ ضربه بزنند در حالیکه کونه تنها نظاره گر بود.

ساندرلند نیمه دوم با اشتباه مصطفی صاحب پنالتی شد و جرمین دفو بازی را مساوی کرد.

ونگر پس ازگل سریعا دست به تعویض زد. اولیور ژیرو٬ جایگزین ایووبی شد و بعنوان تک مهاجم ثابت به بازی آمد.

وقتی آرسنال با شماره ٩ کاذب بازی می‌کرد، هافبکهای آرسنال کمتردر محوطه جریمه ساندرلند حاضر می شدند اما با اضافه شدن ژیرو و تغییر پست سانچز به هافبک سمت چپ که حضور دائمی در منطقه جریمه داشت آرسنال به مراتب زهردارتر شد.

در زمان گل اول ژیرو، حضور چهار بازیکن آرسنال در محوطه شش قدم نشان از تغییر سیستم مناسب ونگر در این دقایق بود.

صرف نظر از گلزنى های سانچز و ژیرو بدون تردید اوزیل مهره ای غیرقابل انکار در پیروزى های اخیر آرسنال است که به عنوان رهبر و بازیساز اصلی تمامی دستورات تاکتیکى ونگر را در زمین به اجرا مى گذارد.

وست برومویچ آلبیون ٠ - منچستر سیتی ٤

دو تیم با ترکیب ١-٤-١-٤ به میدان آمدند اما نوع اجرای سیستم مورد نظر در دو تیم کاملا متفاوت بود.

سیستمها در فوتبال اعدادی بیش نیستند که جابجایی و کیفیت بازیکنان به آنها اعتبار می دهد.

در سیستم شناور سیتی بازیکنان همواره در حال تغییر هستند و با جابجایی همیشگی مهار آنان بسیار سخت و دشوار است.

در سیستم ١-٤-١-٤ وست بروم بازیکنان در مناطقی که از پیش تعیین شده بود بازی می کردند و کمتر جابجایی در آنان مشاهده می شد.

حق نشر عکس AFP

نوع بازی وست بروم کاملا قابل پیش بینی بود و به همین دلیل سیتی براحتی جریان بازی را کنترل می کرد.

در مقابل شاگردان گواردیولا با حرکات و جابجایی های غیرقابل انتظار تیم برتر میدان بودند.

در ترکیب سیتی بازی کردن فرناندو بعنوان مدافع راست تا حدود زیادی غیرمنتظره بود اما گواردیولا بخوبی می دانست از او چه می خواهد.

فرناندو بازیکنی است که کاملا در اختیار دستورات تاکتیکی گواردیولا است و در این بازی وظیفه داشت تنها در دفاع بماند و کانال سمت راست خط دفاعی را پوشش دهد تا استرلینگ با خیالی آسوده تنها به حمله فکرکند.

فرناندو و کولاروف مدافعان کناری بودند که در تمامی دقایق بازی در کانالهای مایل به مرکز زمین جایگیری می کردند و کمتر در کناره ها ظاهر می شدند.

در تمامی دقایق بازی استرلینگ و نولیتو در کناره ها بازی می کردند و وظیفه داشتند با عرض دادن به بازی دفاع فشرده وست بروم را باز کنند.

همین موضوع موجب شده بود تا درمیان بازیکنان خط دفاعی وست بروم فضای بیشتری بوجود بیاید و گوندوغان و آگوئرو براحتی در این فضاها صاحب توپ شده و دروازه وست بروم را باز کنند.

نقش فرناندینیو به عنوان تنها هافبک دفاعی واقعا دیدنی بود، او در بازیسازی از خط دفاعی انتخاب اول محسوب می شد.

اما در زمانهایی که وست‌برومویچ قصد داشت با توپهای بلند و بازی مستقیم سیتی را تحت فشار قرار دهد فرناندینیو با جایگیری بین جان استونز و نیکلاس اوتامندی، به همراه فرناندو و کولاروف خط دفاع پنج نفره سیتی را تشکیل می دادند و در توپهای هوایی کمک خط دفاع بودند.

نوع جایگیری فرناندینیو در تصویر زیر مشخص است.

در این حالت استرلینگ و نولیتو در کنار گوندوغان و داوید سیلوا قرار می گرفتند و سیستم سیتی به ١-٤-٥ تبدیل می شد.

در فوتبال شناور سیتی، فرناندینیو نقش حیاتی دارد. جابجایی فرناندینیو و استونز یکی دیگر از ویژگی های منحصر بفرد فوتبال شناور سیتی است که در این بازی کاملا دیدنی بود.

سرخیو آگوئرو و ایلکای گوندوغان گلزنان این بازی بودند اما نکته قابل توجه ارتباط خوب این دو بازیکن با یکدیگر بود.

گوندوغان پایه گذار گل اول آگوئرو بود و آگوئرو نیز با پاس دیدنی موجب شد تا گوندوغان گل سوم را به ثمر برساند.

گوندوغان به همراه سیلوا در جلو فرناندینیو بازی می کرد و آزادی عمل بیشتری از بازیهای گذشته داشت و همین موضوع موجب شد گوندوغان در این دیدار نقش پررنگ تری در حمله ایفا کند.

سایر نتایج:

کریستال پالاس ٢ - لیورپول ٤

میدلزبورو ٢ - بورنموث ٠

تاتنهام ١ - لستر ١

واتفورد ١ - هال سیتی ٠

منچستر یونایتد ٠ - برنلی ٠

اورتون ۲ - وستهم ۰

ساوثهمپتون ٠ - چلسی ٢