آقای جام‌ها درگذشت؛ مرگ طراح جایزه جام جهانی در ۹۵ سالگی

حق نشر عکس AP
Image caption سیلویو گازنیگا جامی را طراحی کرد که به گفته جانی اینفانتینو "زیباترین سمبلی است که فیفا می‌توانست به‌عنوان جایزه تصور کند."

سیلویو گازانیگا، طلاساز و مجسمه‌ساز ایتالیایی، که جایزه جام جهانی را طراحی کرده بود در سن ۹۵ سالگی در شهر میلان درگذشت.

این طلاساز ایتالیایی که به "آقای جام‌ها" شهرت داشت، جوایز زیادی را در دنیای فوتبال طراحی کرده، جام‌هایی مانند لیگ اروپا و یا سوپر جام اروپا؛ اما شهرت او به خاطر ساخت جایزه جام جهانی فوتبال است.

مجسمه‌ای از طلای ۱۸ عیار که تیم برنده مهم‌ترین رقابت فوتبال جهان هر چهار سال بار به کشور خود می‌برد.

حق نشر عکس Getty Images
Image caption گازانیگا جام اروپا اروپا را در سال ۱۹۷۲ طراحی کرد، جامی که ۱۵ کیلوگرم وزن دارد

جانی اینفانتینو رئیس فدراسیون بین‌المللی فوتبال درباره او گفته است:" جایزه جام جهانی فوتبال برای همه عاشقان فوتبال یک مجسمه اسطوره‌ای است. ما برای همیشه از او متشکریم."

تیم ملی برزیل در سال ۱۹۷۰ برای سومین بار قهرمان جام ژول ریمه شد و بر اساس قانون این مسابقات جام قهرمانی برای همیشه به کنفدراسیون فوتبال این کشور تعلق گرفت، جایزه‌ای که بعدها از محل این فدراسیون دزیده شد.

مرد طلاساز ایتالیایی پس از آنکه برزیل برای همیشه صاحب جام ژول ریمه شد، جایزه ۶ کیلویی جام جهانی فیفا را طراحی و ساخت.

حق نشر عکس Getty Images
Image caption او سوپر جام یوفا را در سال ۱۹۷۳ طراحی کرد

طرح آقای گازانیگا که به شکل دو ورزشکاری است که جهان را نگه داشتند از میان ۵۳ پیشنهاد دیگر برای جایزه جام جهانی برگزیده شد.

به گفته پسر گازانیگا، پدرش از ترس عدم فهم طرحش برای شرکت در فراخوان فیفا نمونه گچی ساخت. او گفت:" داوران در همان نگاه اول منظرو اصلی جام را فهمیدند چرا که این یک جایزه خوش عکسی است و راحت می‌شود آن را بلند کرد و در دست گرفت."

این طلاساز ایتالیایی هیچ گاه به صورت مستقیم از کپی رایت تصویری این جایزه سود نبرد چرا که کپی رایت آن متعلق به فیفا است اما در عوض سفارش ساخت جام‌های مهم دیگری را گرفت.

حق نشر عکس Getty Images
Image caption تیم ملی آلمان آخرین تیمی است که برنده جام مشهور جام جهانی است

موضوعات مرتبط