اتهام تخلف مالیاتی علیه رونالدو و مورینیو

حق نشر عکس AP

طبق اسناد و مدارکی که به رسانه ها درز کرده، کریستیانو رونالدو و ژوزه مورینیو با انتقال پول خود به خارج از کشورهای محل اقامتشان، میلیون‌ها دلار تخلف مالیاتی انجام داده‌اند.

کنسرسیوم بین‌المللی روزنامه‌نگاران تحقیقی اخیرا گزارشی را منتشر کرده که شامل حدود ۱۸ میلیون سند است و از جمله، نام تعدادی از بازیکنان سطح بالای فوتبال همچونرونالدو و مورینیو در آن دیده می‌شود.

رونالدو، ستاره رئال مادرید و مورینیو، سرمربی منچستر یونایتد، پولشان را به جزیره ویرجین، متعلق به بریتانیا انتقال داده‌اند. گفته می‌شود این مدعا بر مبنای مطالب مندرج در قراردادهای آن‌ها بوده که به بیرون درز کرده است. رونالدو و مورینیو این ادعا را تکذیب کرده اند.

آژانس فوتبالی جستیفوته، که نماینده هر دو بازیکن است، در بیانیه‌ای اعلام کرد: "هم کریستیانو رونالدو و هم ژوزه مورینیو به طور کامل مطیع قوانین مالیاتی اسپانیا و انگلستان هستند. هرگونه اتهام فرار مالیاتی علیه رونالدو و مورینیو از طریق مراجع قانونی پیگیری خواهد شد."

یکی از مدارک کنسرسیوم روزنامه نگاران تحقیقی نشان می‌دهد که رونالدو در پایان سال ۲۰۱۴ مبلغ ۶۷ میلیون و ۷۰۰ هزار دلار را به جزیره ویرجین انتقال داده است. طبق این مدرک، رونالدو از طریق شرکت‌های ایرلندی چنین مبلغی را ۱۱ روز قبل از تغییر قوانین مالیاتی اسپانیا به این بهشت مالیاتی منتقل کرده است.

در مورد مورینیو نیز سندی وجود دارد که نشان می‌دهد ۱۰ میلیون پوند را به حسابی در سوئیس که متعلق به یک شرکت از جزیره ویرجین است واریز کرده.

کنسرسیوم بین‌المللی روزنامه‌نگاران تحقیقی اروپایی، شامل نشریه آلمانی اشپیگل، نشریه اسپانیایی موندو و نشریه بریتانیایی ساندی تایمز است. این کنسرسیوم اعلام کرده که در هفته‌های آینده گزارش‌هایی را در این ارتباط با نام "فوتبال لیکس" منتشر می‌کند.

این گزارش‌ها هشت ماه پس از درز اسنادی که به "اسناد پاناما" معروف شدند، منتشر شده است. اسناد پاناما در مورد افراد ثروتمندی بود که با استفاده از کشورهایی که به بهشت‌های مالیاتی معروفند، میزان واقعی دارایی خود را پنهان می‌کردند.

موضوعات مرتبط