رییس فدراسیون شطرنج ایران: برنا درخشانی از مسابقه با حریف اسرائیلی اظهار ندامت کرد

مهرداد پهلوان‌زاده رییس فدراسیون شطرنج ایران

منبع تصویر، TASNIM

توضیح تصویر،

مهرداد پهلوان‌زاده رییس فدراسیون شطرنج ایران

مهرداد پهلوان‌زاده، رییس فدراسیون شطرنج ایران، می‌گوید برنا درخشانی، شطرنج باز ایرانی، از مسابقه با حریف اسرائیلی در تورنمنت جبل‌الطارق، "اظهار ندامت" کرده است.

حضور یک خواهر و برادر ایرانی که یکی بدون حجاب در تورنمنت جبل‌الطارق حاضر و دیگری با شطرنج‌بازی از اسرائیل در همین تورنمنت مسابقه داد باعث واکنش‌های برخی مقامات در ایران شد و یکی از نمایندگان مجلس ایران خواهان برخورد دستگاه‌های امنیتی با رئیس فدراسیون شطرنج شد. برنا درخشانی ۱۵ ساله با الکساندر هوزمان از اسرائیل مسابقه داد و درسا درخشانی شطرنج‌باز ۱۸ ساله بدون حجاب در این مسابقات حاضر شد.

به گزارش خبرگزاری مهر، آقای پهلوان‌زاده همچنین گفته است که پدر این دو شطرنج‌باز نامه‌ای به فدراسیون شطرنج نوشته و توضیح داده که برنا درخشانی از اینکه حریفش از اسرائیل است "هیچ اطلاعی نداشته و بعد از اتمام رقابت، متوجه ملیت وی شده است."

به گفته آقای پهلوان‌زاده در این نامه برنا درخشانی و پدرش از اتفاقی که رخ داده، "اظهار ندامت" کرده‌‌اند.

رییس فدراسیون شطرنج ایران در مورد درسا درخشانی که بدون حجاب در این تورنمنت شرکت کرده بود گفت: "او دو سال است که خارج از کشور زندگی می‌کند و احتمالاً قصدی برای بازگشت به ایران ندارد. برنا هم هنوز به ایران بازنگشته است، در هر صورت حضور این دو بازیکن با نظارت فدراسیون انجام نشده بود."

"نمی‌توانیم نظارت کنیم"

آقای پهلوان‌زاده گفته است که فدراسیون شطرنج نمی‌تواند بر حضور شطرنج‌بازانی که در مسابقات آزاد بدون اطلاع فدراسیون شرکت می‌کنند نظارت کند.

از پادکست رد شوید و به خواندن ادامه دهید
پادکست
به عبارت دیگر

گفتگو با چهره‌های سیاسی، هنری و ادبی از تلویزیون فارسی بی بی سی.

برنامه ها

پایان پادکست

به گفته وی ایران بیش از ۱۷ هزار شطرنج‌باز با درجه بین‌المللی دارد، اما در موارد زیادی این شطرنج‌بازان با "هزینه شخصی" و بدون نظر فدراسیون در مسابقات شرکت می‌کنند.

او می گوید: "با توجه به تعداد بالای شطرنج‌بازان فعال و اعزام‌های بسیار زیاد آنها، امکان اینکه فدراسیون روی تمام اعزام‌ها و عملکرد آنها نظارت داشته باشد، وجود ندارد. به هر حال این بازیکنان از آنجا که ایرانی هستند، با نام ایران و با ملیت ایرانی در مسابقات شرکت می‌کنند."

رییس فدراسیون شطرنج ایران دیروز (یکشنبه ۱۹ فوریه/۱ اسفند) گفته بود با اینکه فدراسیون نقشی در حضور این دو شطرنج‌باز در این مسابقات نداشته اما این دو نفر را محروم خواهد کرد. او همچنین امروز (دوشنبه ۲۰ فوریه) به خبرگزاری مهر گفت عمل این دو شطرنج‌باز "برخلاف موازین اسلامی ـ ایرانی بوده و باید با آن برخورد شود" و فدراسیون شطرنج در مورد نحوه برخورد با آنها "تابع تصمیمات نظام است."

منبع تصویر، YOUTUBE

توضیح تصویر،

درسا درخشانی

اسراییل و حجاب

ورزشکاران ایرانی بعد از انقلاب با توجیهات مختلف از جمله آسیب‌‎دیدگی از مسابقه با ورزشکاران اسرائیلی خودداری می‌کنند اما به دلیل احتمال محرومیت از طرف فدراسیون‌های جهانی معمولا این سیاست را اعلام نمی‌کنند. دلیل اصلی این اقدام مقامات ایرانی این است که جمهوری اسلامی، اسرائیل را به رسمیت نمی‌شناسد.

رییس فدراسیون شطرنج ایران می‌گوید: "در شطرنج هم مثل خیلی از رشته‌ها امکان اینکه به صورت مستقیم اعلام شود که از رقابت با حریفان رژیم صهیونیستی معذوریم، وجود ندارد اما این موضوع را به طور غیررسمی به فدراسیون جهانی اعلام کرده‌ایم که در قرعه‌کشی‌ها لحاظ شود."

فدراسیون شطرنج ایران مهرماه امسال هم در مرکز خبرها قرار گرفته بود، زمانی که دو شطرنج‌باز بین‌المللی به دلیل حجاب اجباری خواستار تحریم مسابقات جهانی قهرمانی شطرنج زنان شدند که هم‌اکنون در تهران در حال برگزاری است.

منبع تصویر، Thinkstock

این نخستین بار نیست که رویارویی با حریفان اسرائیلی در رقابت‌های ورزشی مسئله‌ساز و نخستین بار هم نیست که حجاب ورزشکاران زن ایرانی در رقابت‌های بین‌المللی به جنجال کشیده شده است.

آخرین مورد هفته پیش بود که انتشار عکس اعضای تیم ملی اسکی زنان ایران که موهایشان کاملا زیر کلاه اسکی پوشیده شده اما حجاب "متعارف" ندارند با اعتراض رسانه‌های اصول‌گرا روبرو شد.

در نهایت به گفته خبرنگاران، بهای حساسیت حکومت ایران به اسرائیل و حجاب ورزشکاران زن را ورزشکاران پرداخته‌اند؛ آنها یا از حضور در رقابتهای مهم و حتی از مدالهای المپیک و جهانی محروم شده‌اند یا مجبور شده‌اند قید مسابقه دادن برای ایران را بزنند تا گرفتار چنین محدودیتی نشوند.