ساحلی‌بازان افغانستان و رویایی حضور در جام جهانی

حق نشر عکس AFC
Image caption تیم ملی فوتبال ساحلی افغانستان در نخستین دیدارش در رقابت‌های قهرمانی آسیا و مقدماتی جام جهانی ۲۰۱۷ میزبان رقابت‌ها را شکست داد

تیم ملی فوتبال ساحلی افغانستان امروز (شنبه ۱۴ اسفند/ حوت) در نخستین دیدارش در رقابت‌های قهرمانی آسیا و مقدماتی جام جهانی ۲۰۱۷ مالزی، میزبان رقابت‌ها را شکست داد و برای درخشش در این مسابقات امیدوار شد.

افغانستان در شرایطی پا به این رقابت‌ها گذاشته که با توجه به درخشش در مسابقات المپیک آسیایی ویتنام برای صعود به رقابت‌های جام جهانی نیز دل بسته است.

هر چند شرایط این مسابقات با رقابت‌های ویتنام تفاوت‌های زیادی دارد، اما از این مسئله نباید گذشت که فوتبال ساحلی افغانستان دوره به دوره بهتر و با برنامه‌تر در مسابقات حاضر می‌شود.

هر چند تیم ملی فوتبال ساحلی افغانستان در گروه سختی قرار دارد، اما شواهد نشان می‌دهد که این تیم از آمادگی بسیار بالایی در این مسابقات برخوردار است و در ادوار گذشته توانسته در مقابل تیم‌های صاحب نام آسیا نتایج مطلوبی کسب کند.

بیشتر بخوانید:

+ نخستین پیروزی فوتبال ساحلی افغانستان در رقابت‌های قهرمانی آسیا

+ فوتبال ساحلی افغانستان از بسیاری کشورها جلو زد

+ شروع مسابقات فوتبال ساحلی پایتخت افغانستان

+ جذب بازیکن تیم فوتبال ساحلی افغانستان در یک تیم برزیلی

سهمیه قاره آسیا برای صعود به جام جهانی ۲۰۱۷ باهاما تنها سه تیم است و افغانستان کار بسیار دشواری برای صعود به جام جهانی دارد.

طبق اعلام کنفدراسیون فوتبال آسیا، مسابقات در دو گروه پنج تیمی و یک گروه چهار تیمی با حضور تیم‌های افغانستان، ایران، عمان، ژاپن (جاپان)، امارت، لبنان، بحرین، ازبکستان، چین، عراق، تایلند ، مالزی، قطر و میانمار برگزار خواهد شد. البته امروز اعلام شد که تیم فوتبال ازبکستان از حضور در این بازی‌ها انصراف داده تا گروه سوم با حضور سه تیم برگزار شود.

تیم ملی فوتبال ساحلی افغانستان در گروه اول با تیم‌های ایران، مالزی، چین و بحرین هم گروه شده است.

طبق قوانین سه تیم اول به همراه بهترین تیم دوم سه گروه به مرحله نیمه نهایی صعود می‌کنند و پس از برگزاری مسابقات مرحله نیمه نهایی در نهایت سه تیم برتر این رقابت‌ها مجوز حضور در جام جهانی ۲۰۱۷ باهاما را کسب می‌کنند.

حق نشر عکس AFC
Image caption تیم ملی فوتبال ساحلی افغانستان در تازه‌ترین رده‌بندی تیم های ساحلی جهان نیز با ۷ پله سقوط در جایگاه ۶۵ جهان و ۱۱ آسیا ایستاده است

در واقع ۵ تیمی شدن گروه افغانستان به بهانه حضور مالزی میزبان، همان طور که می‌تواند شانس این تیم را برای صعود به دور بعد تا حدوی افزایش دهد، می‌تواند کار این تیم را نیز سخت‌تر هم کند.

افغانستان برای صعود به دور بعدی باید بیشترین تمرکزش را روی امتیاز گرفتن از ایران و بحرین، تیم‌های قوی گروه داشته باشد.

تیم ملی فوتبال ساحلی افغانستان در تازه‌ترین رده‌بندی تیم های ساحلی جهان با ۷ پله سقوط در جایگاه ۶۵ جهان و ۱۱ آسیا ایستاده است.

افغانستان در دومین دیدارش به مصاف تیم چین خواهد رفت. چین در رده رده‌بندی جهانی جایگاه بالاتری نسبت به افغانستان دارد، اما افغانستان چندی پیش در رقابت‌های المپیک آسیایی ویتنام، با ۵ گل از سد چین گذشت.

چین در رده‌بندی جهانی در رتبه ۴۲ و در آسیا نیز تیم ۷ است.

با توجه به دو بازی سخت و پایانی افغانستان مقابل تیم‌های ایران و بحرین، پیروزی این تیم در دو بازی نخست برابر مالزی و چین اهمیت زیادی دارد.

سومین دیدار افغانستان با ایران، تیم نامدار آسیا است. بازی با ایران که یکی از قدرت‌های آسیا و جهان در رشته فوتبال ساحلی به حساب می آید، نیز یک آزمون بزرگ برای ساحلی‌بازان افغانستان است.

این نخستین تقابل این دو تیم در تاریخ فوتبال ساحلی دو کشور است. ایران تیم نخست آسیا و پنجم جهان است که شانس قهرمانی در این مسابقات را نیز دارد. با این حال همیشه جدال ورزشی کشورهای همسایه در نوع خود جذاب و پرطرفدار بوده است.

حق نشر عکس AFC
Image caption مسابقات بعدی افغانستان با چین، ایران و بحرین خواهد بود

به نظر می‌رسد بازیکنان افغانستان نیز در دیدار حساس مقابل ایران انگیزه‌های فراوانی خواهند داشت.

با توجه به بخت کم افغانستان برای شکست ایران، انتظار یک بازی دفاعی را از تیم ساحلی افغانستان در این بازی باید داشت. نتیجه تساوی با ایران هم می‌تواند افغانستان را در شرایط خوب و ایده‌آلی قرار دهد.

آخرین دیدار افغانستان در رقابت‌های مرحله گروهی مقابل بحرین برگزار می‌شود. افغانستان از بحرین که در رده‌بندی جهانی از این تیم بالاتر است، شناخت خوبی دارد.

این تیم در دوره گذشته رقابت ها مقابل بحرین به برتری رسیده و شناخت خوبی از این تیم دارد. بحرین تیم نهم آسیا و ۵۳ جهان است.

شکست نخوردن در دیدارهای سخت مقابل ایران و بحرین و کسب پیروزی در مقابل تیم های مالزی و چین از لازمه‌های حضور تیم ملی فوتبال ساحلی افغانستان در این رقابت‌ها به حساب می‌آید.

از آنجایی که افغانستان ساحل ندارد و با توجه به این که فوتبال ساحلی معمولا در کشورهای دارای دریا، ساحل و آب و هوای مخصوص که معمولا شرجی است، بیشتر برگزار می‌شود، حضور یک سرمربی خارجی که در فوتبال ساحلی تجربه کار آمدی داشته باشد، برای این تیم لازم است.

اما فدراسیون فوتبال این کشور در نهایت تصمیم گرفت که تیم را مانند رقابت‌های آسیایی ویتنام در اختیار روح‌الله رستگار، مسئول کمیته فوتبال ساحلی افغانستان قرار دهد که ضمن مدیریت فوتبال ساحلی در افغانستان سرمربی تیم ملی فوتبال ساحلی محسوب می‌شود.

با این حال تیم فوتبال ساحلی افغانستان در این دوره از رقابت ها چند بازیکن جدید را نیز به خدمت گرفته است که در دوره‌های گذشته در ترکیب تیم ساحلی حضور نداشتند.

تیم فوتبال ساحلی افغانستان یک هفته قبل از شروع مسابقات به ایالت ترنگانوی مالزی رفت تا با عادت کردن به آب و هوای شهر میزبان بتواند خودش را بهتر در شرایط مسابقات قرار دهد.

حق نشر عکس AFC
Image caption تیم فوتبال ساحلی افغانستان یک هفته قبل از شروع مسابقات به ایالت ترنگانوی مالزی رفت تا با عادت کردن به آب و هوای شهر میزبان بتواند خودش را بهتر در شرایط مسابقات قرار دهد

از آنجایی که معمولا رقابت‌های ساحلی باید در آب و هوایی شرجی و مرطوب برگزار شود و با توجه به این که افغانستان دارای چنین آب و هوایی نیست و ساحلی بازان در فصل زمستان و حتی در زیر بارش برف و باران به تمرین پرداخته بودند، حضور یک هفته‌ای قبل از شروع مسابقات از لحاظ فنی روی روند تاکتیکی تیم بی‌تاثیر نخواهد بود.

یکی از مسائل مهمی که به هر حال به آن توجه خاصی نشد، برگزاری دیدار تدارکاتی قبل از شروع این مسابقات بود. اما افغانستان تنها در اردوی یک هفته‌ای مالزی دو مسابقه مقابل تیم‌های لبنان و عراق برگزار کرد.

تساوی مقابل تیم قدرتمند لبنان که تیم سوم آسیاست، می‌تواند دستاورد خوبی برای فوتبال ساحلی افغانستان باشد.

به هر حال باید در نظرداشت که از عمر فوتبال ساحلی افغانستان دیری نمی‌گذرد و با توجه به امکانات ناچیزی که در قسمت فوتبال ساحلی در اختیار این کشور قرار دارد، فوتبال ساحلی در افغانستان رشد چشم گیر و نوار حرکتی خوبی داشته است.

قرار گرفتن این تیم در میان ۴ تیم برتر رقابت‌های المپیک آسیایی ویتنام یکی از نمونه‌های بارز این مسئله است که چندی پیش رخ داد. در واقع همین موضوع باعث این شده است که مردم باورمندتر از گذشته به تیم ملی ساحلی افغانستان برای صعود به جام جهانی امیدوار باشند.

ترکیب تیم ملی فوتبال ساحلی افغانستان در رقابت های مقدماتی جام جهانی ۲۰۱۷ باهاما:

۱. کاووش حیدری، ۲. حضرت گل باران، ۳. رئوف قادری، ۴. مهران گلزار، ۵. محمود آزاد، ۶. مرتضی جعفری، ۷. احمد عمر اچکلزی، ۸. شیر درویش، ۹. نادر نادری، ۱۰. سمیع الله محمدی

۱۱. زین الدین شریفی، ۱۲. سید شهاب شاه علوی

برنامه مسابقات تیم ملی فوتبال ساحلی افغانستان در گروه A

یکشنبه ( ۵ مارچ ۲۰۱۷ ) افغانستان - چین ساعت ۱۰ به وقت کابل

دوشنبه ( ۶ مارچ ۲۰۱۷ ) افغانستان - ایران ساعت ۱۳ به وقت کابل

سه شنبه ( ۷ مارچ ۲۰۱۷ ) افغانستان - بحرین ساعت ۱۲:۳۰ به وقت کابل

موضوعات مرتبط