پیروزی مقابل قطر در دیداری حساس؛ دروازه جام‌جهانى به روى ایران بازشد

تیم ملی فوتبال ایران حق نشر عکس AFP

با شکست کره جنوبى و ازبکستان، حریفان اصلى ایران در مرحله مقدماتى جام جهانى روسیه و پیروزى تیم ملى ایران مقابل قطر رسیدن به جام جهانى ۲۰۱۸ روسیه بیشتر از همیشه در دسترس ایران قرار گرفت.

کارلوس کى‌روش با شناخت خوب خود از فوتبال ایران و آسیا و با انتخاب تاکتیکى کاملا هوشیارانه یکبار دیگر تفاوت فاحش خود با دیگر مربیان قاره آسیا را ثابت کرد.

در تفکرات تاکتیکى کى‌روش مانند همیشه گل نخوردن در اولویت قرار داشت ضمن این که در سیستم ٣-٣-٤ ایران برنامه مشخصى براى رسیدن به گل هم وجود داشت. در برنامه تاکتیکى ایران ضد حمله و استفاده از کانالهاى بین مدافعین مرکزى و کنارى قطر مهمترین تاکتیک براى رسیدن به گل بود.

ایران در بیشتر بازی‌هاى گذشته با سیستم ١-٣-٢-٤ بازى مى کرد اما در سیستم ٣-٣-٤ ایران که در زمان دفاع به ١-٤-١-٤ تغییر مى‌کرد وظیفه دفاعى و تهاجمى بازیکنان کاملا مشخص و دیکته شده بود.

تمامى امید قطر در سیستم ١-٣-٢-٤ به رودریگز تاباتا، هافبک تهاجمى این تیم بود، اما در سیستم مورد نظر کى‌روش، سعید عزت‌اللهى به عنوان تنها هافبک دفاعى وظیفه داشت تحت هر شرایطى مانع از توپ گیرى تاباتا در یک سوم دفاعى ایران شود. عزت‌اللهى وظیفه خود را به خوبى انجام داد و بدون تردید بهترین بازیکن زمین بود.

با شروع بازى و نوع جایگیرى بازیکنان، زمانی که قطر صاحب توپ مى‌شد نظم و انضباط تیم ملى ایران واقعا دیدنى بود.

در تفکرات تاکتیکى کى‌روش نیمه اول دو مدافع کنارى ایران به هیچ عنوان اجازه نفوذ نداشتند. در این استراتژى فضاى لازم در کناره‌ها وجود نداشت و تاباتا نمى‌توانست در این فضاها صاحب توپ شود. حضور کم رنگ مدافعین کنارى در حمله موجب مى‌شد تا عزت‌اللهى به راحتى فضاى جلو خط دفاعى را پوشش دهد و کمتر به کناره‌ها متمایل شود.

در نیمه دوم غفورى و محمدى به نوبت وظیفه داشتند در حمله شرکت کنند اما حضور هر دو این بازیکنان در حمله ممنوع بود.

حضور همیشگى عزت‌اللهى در جلو خط دفاعى مانع از ارتباط تاباتا و سوریا، تک مهاجم قطر مى‌شد و به همین دلیل سوریا در تمامى جریان بازى اسیر دو مدافع مرکزى ایران مى‌شد. مرتضى پورعلى گنجى و پژمان منتظرى با شناخت خوب خود از نوع بازى سوریا به خوبى توانستند این بازیکن را مهار کنند.

در میانه میدان نوع بازى احسان حاج صفى و علیرضا جهانبخش نیز دیدنى بود. جهانبخش و حاج صفى بازیکنانى هستند که تخصص اصلى آنان در کناره‌ها است اما در این دیدار به عنوان دو هافبک مرکزى در جلو عزت اللهى به بازى گرفته شدند.

حاج‌صفى و جهانبخش علاوه بر اینکه وظیفه داشتند با یارگیرى دو هافبک دفاعى قطر مانع از بازیسازى این تیم از خط دفاعى شوند، در زمان حمله نیز با جایگیرى در کانال‌هاى خط دفاعى این تیم نه تنها موجب آزاد شدن مهاجمین کنارى مى‌شدند که رابط سردار آزمون با خط میانى نیز بودند.

حق نشر عکس AFP
Image caption با توجه به سه دیدار خانگى تیم ملى و فاصله ٤ امتیازى با تیم دوم جدول بدون تردید ایران مدعى اصلى صعود است

مهمترین غافلگیرى کى‌روش بازى گرفتن از کریم انصارى‌فرد و مهدى طارمى به عنوان دو مهاجم کنارى در کنار سردار آزمون بود. بازیکنانى که پست اصلى آنان مهاجم است.

طارمى که می‌توان او را بهترین بازیکن حال حاضر لیگ برتر فوتبال ایران نامید، نیمه اول تا حدودى سردرگم بازى مى‌کرد و فاقد اعتماد به نفس لازم در این دیدار بود اما نیمه دوم شرایط به مراتب بهترى پیدا کرد.

طارمى در زمان گل ویژگى منحصر به فرد خود در شکستن خط آفساید حریفان را یکبار دیگر ثابت کرد. نوع حرکت طارمى و جایگیرى او بین خط دفاعى قطر نشان داد که بى دلیل این بازیکن بهترین مهاجم حال حاضر لیگ ایران نیست.

انصاری‌فرد در پست جدیدش بسیار با انگیزه و موثر بازى کرد. در صحنه گل حرکت عالى او به مرکز زمین و پیدا کردن طارمى در بین مدافعین قطر و پاس دیدنى‌اش نشان از تغییر نوع بازى انصاری‌فرد نسبت به گذشته است. انصاری‌فرد مهاجم گل زنى است که بیشتر به عنوان تمام کننده در فوتبال ایران مطرح شده اما بازى در لیگ‌هاى اروپایى او را به بازیکنى متفاوت تبدیل کرده است.

آزمون، تک مهاجم ایران چندین موقعیت گلزنى داشت اما با از دست دادن آن‌ها نشان داد که تا حدودى از روزهاى اوج خود فاصله گرفته است. گرچه شاید بتوان دلیل اصلى این موضوع را در نوع بازى تیم ملى ایران دانست. روستوف، باشگاه سردار آزمون همواره با دو مهاجم بازى مى‌کند و به همین دلیل نیز در بیشتر زمان‌هاى بازى نوع جایگیرى آزمون در نقش تک مهاجم تا حدودى اشتباه بود.

به عنوان نمونه زمانی که حاج‌صفى درسمت چپ در شرایط تک به تک بود و قصد پاس دادن داشت، آزمون باید به دهانه دروازه حمله مى‌کرد اما جایگیرى او در پشت محوطه جریمه و در حالی که حاج‌صفى هیچ انتخابى براى پاس دادن نداشت نشان از سردرگمى آزمون در نقش تک مهاجم داشت.

در پانزده دقیقه پایانى بازی و با اضافه شدن امید ابراهیمى سیستم ایران به ١-٣-٢-٤ تغییر کرد و طارمى جایگزین آزمون در خط حمله شد.

تنها نقطه ضعف ایران عدم سرعت و دقت لازم در ضد حملات است. در زمانى از بازى چهار بازیکن ایران در مقابل دو مدافع قطرى به راحتى توپ را از دست دادند. در ضد حملات رسیدن به دروازه حریف در کوتاه‌ترین زمان و مسیر ممکن یکى از دلایل اصلى موفقیت است اما پاس‌کارى بى مورد طارمى، حاج‌صفى و آزمون نشان مى‌داد ایران در ضد حملات نیازمند تمرینات بیشترى است.

ایران با این پیروزى بیشتر از همیشه به دروازه‌هاى ورودی جام جهانى روسیه نزدیک شده است. با توجه به سه دیدار خانگى تیم ملى و فاصله ٤ امتیازى با کره جنوبى، تیم دوم جدول بدون تردید در گروه A ایران مدعى اصلى صعود است.

موضوعات مرتبط