لیپی در دام کی‌روش؛ ایران آرامشش را حفظ کرد

فوتبال ایران و چین حق نشر عکس AFP

مارچلو لیپى، سرمربى باسابقه فوتبال جهان، اگرچه توانست ایتالیا را قهرمان جام جهانی ۲۰۰۶ کند، اما با تیم ملى چین در تهران حریف کارلوس کى‌روش نشد.

در ادامه بازی‌هاى مقدماتى جام جهانى ۲۰۱۸ روسیه، تیم ملى فوتبال ایران در ورزشگاه آزادی در تهران، چین را با یک گل شکست داد و با ١٧ امتیاز صدرنشینى خود را تثبیت کرد.

ایران در حال حاضر به دنبال اولین حضور پیاپى در جام جهانى فوتبال است. رویایى که حالا کاملا دست‌یافتنى به نظر مى‌رسد.

کى‌روش در ششمین سال حضور خود در ایران و با شناخت کافی از توانایى‌ها و کمبودهاى فوتبال ایران، تیمى جوان و با‌کیفیت ساخته که بازکردن دروازه‌اش براى حریفان به آرزو تبدیل شده است.

نوع بازى تیم ملى ایران و تاکتیک‌پذیرى بازیکنان این تیم به همراه اجرای بدون کم‌وکاست دستورات سرمربى و میل به پیروزى و روحیه جنگندگى، عامل اصلی موفقیت فوتبال ملی ایران است.

ترکیب متفاوت:

حق نشر عکس AFP

کی‌روش در هر ۶ بازی خود در مرحله نهایی انتخابی جام جهانی ترکیب متفاوتی را به زمین فرستاد، در تمامى بازی‌ها موفق بود و حتی یک گل هم نخورد؛ این موضوع از آشنایى کامل بازیکنان با تفکرات سرمربى تیم نشان دارد.

در این دیدار نیز یکبار دیگر ترکیب تیم ملى ایران تغییر کرد. کى‌روش به خوبى مى‌دانست که چینى‌ها ابتدا به دنبال گل نخوردن هستند و برای همین با سیستمى بسته به میدان مى‌آیند.

ترکیب تیم ملى ایران نسبت به بازى قبلی مقابل قطر سه تغییر داشت: امید ابراهیمى، رضا قوچان‌نژاد و مسعود شجاعى جایگزین احسان حاج‌صفى، سردار آزمون و کریم انصارى‌فرد شدند.

با اضافه شدن این بازیکنان سیستم ایران از ١-٤-١-٤ به ١-٣-٢-٤ تغییر کرد. ابراهیمى و سعید عزت‌اللهى دو هافبک تدافعى بودند و مسعود شجاعى در جلو این دو به عنوان بازیکن آزاد وظیفه تغذیه دیگر مهاجمان را به عهده داشت.

نوع بازى شجاعى به گونه‌اى است که با تکنیک خاص خود، به راحتى در فضاهاى کوچک صاحب توپ مى‌شود. با توجه به سیستم بسته چین به‌خصوص در یک‌سوم دفاعى‌اش، حضور شجاعى در پست هافبک تهاجمى آزاد کاملا منطقى بود. ضعف شجاعى در کارهاى دفاعى موجب شد تا کى‌روش در این بازى از دو هافبک دفاعى استفاده کند و به همین دلیل، ابراهیمى در ترکیب اصلى قرار گرفت.

در استراتژى مورد نظر کى‌روش، قوچان‌نژاد وظیفه‌اى متفاوت نسبت به آزمون داشت. قوچان‌نژاد وظیفه داشت که با دوندگى بى‌امان، نظم خط دفاعى چین را به هم بزند تا شجاعى، مهدى طارمى و علیرضا جهانبخش راحت‌تر صاحب توپ شوند.

کى‌روش نفرات خط دفاعى خود را تغییر نداد که نشان از حساسیت خاص او در کارهاى دفاعى است. با داشتن دو هافبک دفاعى، میلاد محمدى و وریا غفورى در این دیدار (نسبت به بازى مقابل قطر) آزادى عمل بیشترى داشتند و توانستند بیشتر در حملات شرکت کنند.

در سیستم ٣-٣-٤ چین که در زمان دفاع به ١-٤-١-٤ تبدیل مى‌شد، ژنگ ژى، کاپیتان این تیم در نقش تنها هافبک دفاعى بین خط دفاع و هافبک چین قرار مى‌گرفت و چین با ۹ بازیکن، تمامى فضاى مقابل محوطه جریمه‌اش را پوشش مى‌داد. با حضور مدافعان کنارى ایران در حملات، سیستم دفاعى چین باز ضربه‌پذیر مى‌شد و در نتیجه آن، محمدی چندین‌بار در موقعیت گلزنى قرار گرفت.

میلاد محمدى نه تنها در حملات، بلکه در دفاع نیز روز پرفروغى داشت. او در تمامى نبردهاى یک در مقابل یک پیروز شد. غفورى در کارهاى دفاعى موفق‌تر بود، اما در حملات حضور چشمگیرى نداشت.

کى‌روش به خوبى مى‌دانست که حضور دائمى مدافعان کنارى در حمله، سیستم دفاعى ایران را ضعیف مى‌کند و به همین دلیل، دو هافبک دفاعى این تیم وظیفه داشتند تا کاملا در خط دفاعى بمانند. در نیمه اول، حضور گاه‌وبیگاه عزت‌اللهى در حملات با تذکر جدى کى‌روش همراه شد.

کى‌روش به هیچ عنوان نمى‌خواست که میانه میدان و کناره‌های زمین در اختیار چینى‌ها قرار بگیرد. در نیمه دوم، عزت‌اللهى کاملا در کنار ابراهیمى قرار گرفت و موجب شد تا هم مدافعان کنارى با خیالى آسوده در حملات شرکت کنند و هم تمامى توپ‌هاى سرگردان در میانه میدان نصیب ایران شود.

حضور دائمى دو هافبک دفاعى در میانه میدان و قدرت دوندگى و جنگندگى آنان موجب شد تا پرسینگ از زمین چین نیز امکان‌پذیر باشد. این تاکتیب به بازیکنان تهاجمی ایران اجازه می‌داد تا پرس را از خط دفاعی چین شروع کنند و مانع بازی‌سازی مدافعان آنها شوند. موضوعى که در دیدارهاى گذشته، کمتر در تیم ملى ایران مى‌دیدیم.

مسعود شجاعى:

حق نشر عکس AFP

در ترکیب تیمى ایران مرتضى پورعلى گنجى و پژمان منتظرى بازى بدون نقصى را به نمایش گذاشتند، اما بدون تردید شجاعی ستاره میدان بود.

شجاعى با هوش سرشار و جایگیرى عالى بین خطوط دفاعى چین، تنظیم آهنگ تیمى و پاس‌هاى دیدنى خود در فضاهاى کوچک نقش موثرى در پیروزى ایران ایفا کرد. حتى گل طارمى نیز روی حضور موثر شجاعى در محوطه جریمه چین به دست آمد.

نقش شجاعى در صاحب توپ کردن طارمى و جهانبخش نقطه قوت سیستم تهاجمى ایران بود. گذشته از این، شجاعى با بازیخوانى خوب خود اولین نفری بود که به طارمى و یا جهانبخش نزدیک می‌شد تا آنها را از پرس حریف نجات دهد. حضور خوب شجاعى موجب برترى عددى بازیکنان ایران مى‌شد و این تیم به‌راحتى جریان بازى را در اختیار مى‌گرفت.

کارلوس کى‌روش:

حق نشر عکس Getty Images

مهم‌ترین نقطه قوت ایران در این دیدار، آرامش و نظم تیمى مناسب در تمامى دقایق بازى بود. تساوى و یا شکست تفاوت چندانى براى چین نمى‌کرد اما پیروزى امیدهاى این تیم را براى صعود زنده نگه مى‌داشت.

کى‌روش به خوبى از این موضوع و استرس تیم مقابل آگاهى داشت و با تزریق آرامش به تیم ایران جریان بازى را کنترل کرد. براى اجراى چنین تفکرى حضور بازیکنانى مانند شجاعى که صرف‌نظر از تجربه گرانبهاى بین‌المللى، خونسرد بازی می‌کنند، بهترین گزینه بود.

کى‌روش پس از شش سال حضور در فوتبال ایران به دنبال بازیکنانى است که بتوانند تفکرات تاکتیکى او را به خوبى در زمین پیاده کنند. معمولا تیم‌هاى ملى کشورها بر مبناى توانایى‌هاى فردى بازیکنان شکل مى‌گیرد و بهترین بازیکنان به اردوى تیم ملى دعوت مى‌شوند، اما کى‌روش متفاوت عمل مى‌کند. هر بازیکنى که تفکرات او را اجرا کند، حتی اگر در باشگاه نیمکت‌نشین باشد، عضو تیم ملى مى‌شود.

ایران تیمى منظم و بابرنامه است که تفکرات کى‌روش به خوبى در آن پیاده مى‌شود. ثبات همواره از عوامل اصلى پیشرفت است و حضور طولانى مدت کى‌روش در فوتبال نه چندان بابرنامه ایران این موضوع را ثابت کرد.

موضوعات مرتبط