هفته سى‌ام ليگ برتر انگلستان؛ تاتنهام تنها رقيب جدى چلسى

چلسی حق نشر عکس PA

چلسى در دیدارى حیاتى منچستر سیتى را شکست داد تا عملا سیتى از کورس قهرمانى جا بماند تاتنهام با پیروزى مقابل سوانزى همچنان تعقیب کننده اصلى چلسى است. با شکست سیتى و تساوى لیورپول و منچستر یونایتد مقابل حریفان و شرایط نه چندان مناسب آرسنال بنظر مى‌رسد تاتنهام با هفت امتیاز اختلاف تنها رقیب جدى چلسى در کورس قهرمانى است. از دست دادن امتیار مقابل تیم‌هاى نه چندان مطرح ضعف اصلى یورگن کلوپ و لیورپول است که تا حدود زیادى شانس قهرمانى را از این تیم گرفته است. براى قهرمانى باید تیم‌هاى ضعیف را برد و در مقابل مدعیان شکست نخورد اما لیورپول کاملا در این مورد برعکس عمل مى‌کند.

در انتهاى جدول تیره روزى‌هاى دیوید مویز و ساندرلند همچنان ادامه دارد. هال سیتى مقابل میدلزبرو به پیروزى رسید و تا حدودى از منطقه خطر خارج شد.

حق نشر عکس PA

چلسى ٢ - منچستر سیتى ١

چلسى و منچستر سیتى حساس‌ترین دیدار هفته سى‌ام لیگ برتر انکلستان را برگزار کردند.

چلسى پس از شکست هفته گذشته مقابل کریستال پالاس بخوبى مى‌دانست نباید در این دیدار امتیازى از دست بدهد. در ترکیب ١-٢-٤-٣ چلسى ویکتور موزز و ماتیچ نیمکت نشین شدند و زوما در کنار گرى کهیل و دیوید لویًىس خط دفاع سه نفره چلسى را شکل دادند. آزپلاکوىًتا به سمت راست رفت و سس فابریگاس جانشین ماتیچ شد. سیتى در این دیدار با سیستم ١-٣-٢-٤ به میدان آمد. قرار گرفتن فابین دلف در کنار فرناندینیو به عنوان دو هافبک دفاعى یکى دیگر از غافلگیری‌هاى همیشگى پپ گواردیولا در این دیدار بود. اما بدون تردید بهترین خبرممکن بازگشت وینسنته کمپانى به مرکز خط دفاعى سیتى بود.

مصدومیت کمپانى یکى از دلایل اصلى ضعف خط دفاعى سیتى در لیگ امسال است.

در سیستم ١-٣-٢-٤ سیتى وظیفه اصلى دو هافبک دفاعى این تیم مهار ادین آزارد و پدرو دو هافبک تهاجمى چلسى خصوصا در ضد حملات بود.

آزارد در همان دقایق ابتدایى با اشتباه فرناندینیو دروازه سیتى را بازکرد. حرکت عالى آزپلاکوىًتا به فضاى بین کلیشى و کمپانى موجب شد تا دلف براى مهار او از فضایى که باید پوشش مى‌داد خارج شود و آزارد با تیز هوشى در فضاى بوجود آمده بدون حرکت تنها منتظر ماند. در ادامه با پاس آزپلاکوىًتا به فضاى مورد نظر و ضربه نه چندان قدرتمند آزارد دروازه سیتى بازشد. حرکت عالى آزارد از سمت راست به چپ و سردرگمى فرناندینیو در این صحنه دلیل اصلى گل چلسى بود. فرناندینیو باید پس از حرکت دلف به منطقه دیگر، فضاى مورد نظر را پوشش مى‌داد که در این صورت آزارد نیز براحتى مهار مى‌شد اما فرناندینیو در این صحنه تنها به فکر پوشش منطقه خود بود. در دفاع منطقه‌اى ارزیابى از موقعیت هم تیمى خود و همچنین فضاهاى به وجود آمده که ممکن است مورد استفاده حریف قرار گیرد یکى از مهمترین فاکتورهاى موفقیت چنین سیستم دفاعى است.

سیتى پس از گل جریان بازى را کاملا در اختیار گرفت و در دقیقه ٣٦ و با اشتباه آشکار کورتوآ و زوما به گل تساوى رسید.

زمانى که سیتى با پرسینک سنگین مانع از بازیسازى چلسى از خط دفاعى شده بود زوما تنها با چند قدم عقب‌نشینى مى‌توانست کورتوآ آزاد کند اما در این صحنه زوما تنها نظاره‌گر بود. کورتوآ که تحت فشار آگوىًرو، دبروینه و سانه تمامى راه‌ها را بسته دیده بود با شتابزدگى تمام توپ را نصیب سیلوا کرد تا در ادامه آگوىًرو بازى را مساوى کند.

چلسى خیلى زود با حرکت پدرو صاحب پنالتى شد و ضربه آزارد پس از مهار کابایرو در برگشت توسط خود او به گل دوم تبدیل شد. گذشته از بازى درخشان آزارد که با سرعت و تکنیک دیدنى‌اش مرد برتر میدان بود اما بدون تردید پدرو ستاره میدان بود.

نیمه دوم با تعویض زوما آزپلاکوًىتا به مرکز خط دفاعى رفت و پدرو در در سمت راست به عنوان مدافع - هافبک به بازى گرفته شد. حضورتاثیرگدار پدرو در حمله و دفاع سانه و کلیشى را کاملا از جریان بازى خارج کرد.

چلسى نیمه دوم با سیستمى کاملا دفاعى و بسته جریان بازى را بخوبى کنترل کرد و سیتى تنها در ضربات ایستگاهى مى‌توانست به دروازه چلسى نزدیک شود.

نوع سیستم دفاعى چلسى به گونه‌اى بود که بازیکنانى همچون سیلوا، دبروینه و سانه که استاد بازى در فضاهاى کوچک هستند به هیچ عنوان نمى‌توانستند در بین مدافعین و خطوط دفاعى چلسى صاحب توپ شوند و راهى به دروازه چلسى پیدا کنند.

در نهایت چلسى پیروز میدان شد تا هر چه بیشتر به قهرمانى لیک برتر نزدیک شود.

حق نشر عکس Reuters

سوانزى ١ - تاتنهام ٣

سوانزى با پل کلمنت سرمربى انگلیسى خود در خانه به دنبال فرار از منطقه سقوط بود و تاتنهام با پوچتینیو سرمربى آرژانتینى اش در فکر قهرمانى لیگ برتر.

سوانزى در همان ابتدا به گل رسید و با سیستمى بسته و درخشش فابیانسکى دروازه لهستانى اش تا دقیقه ٨٨ پیروز میدان بود اما تاتنهام تنها در عرض چند دقیقه تمامى معادلات را برهم زد. بدون تردید در ترکیب تاتنهام کریستین اریکسون ستاره میدان بود. حرکات و پاس‌هاى دیدنى اریکسون دلیل اصلى پیروزى تاتنهام در این دیدار حساس بود. اریکسون با هوش سرشار در تنظیم جریان بازى و دیکته کردن قدرت تیمى تاتنهام بر سوانزى نقش غیر قابل انکارى در این پیروزى داشت.. اریکسون در هر سه گل تاتنهام تاثیر مستقیم داشت. در گل سوم که توسط خود او به ثمر رسید حرکت دست او براى دله آلى و اشاره به عمق خط دفاعى سوانزى و منطقه‌اى که خواهان توپ است واقعا دیدنى بود. اریکسون پس از تصاحب توپ با آرامشى مثالزدنى مسیر توپ را تغییر داد وبا ضربه‌اى دقیق اوج توانایى‌هاى فنى خود را نشان داد. تاتنهام با اریکسون نمى‌خواهد به مانند سال گذشته از کورس قهرمانى جابماند.

حق نشر عکس Reuters

آرسنال ٣ - وستهم ٠

مدیران آرسنال با تصمیمى درست و اصولى و با تمدید قرارداد ضمنى آرسن ونگر آرامش را به تیم خود بازگردادند. ونگر قصد دارد دو سال دیگر در آرسنال بماند و همین موضوع پیامى روشن براى بازیکنان بود تا با تمامى قوا در میدان ظاهر شوند.

مسوت اوزیل و آلکسى سانچز نمونه آشکارى از این بازیکنان بودند که پس از افتى موقتى در این دیدار درخشش چشمگیرى داشتند.

در بازى گذشته مقابل منچستر سیتى سانچز و خصوصا اوزیل بسیار سردرگم و بى‌انگیزه بنظر مى‌رسیدند اما در این دیدار شرایط کاملا متفاوت بود.

ونگربا نیمکت نشینى کوکلین و بازى گرفتن از محمد الننى در کنار ژاکا به عنوان دو هافبک دفاعى که هر دو در بازی‌سازى مهارت دارند تنها به دنبال بازى تهاجمى بود. نیمه اول حرکات عالى تىًو وولکات از نقطه کور سمت راست خط دفاعى وستهم که با پاس‌هاى دیدنى اوزیل همراه بود آرسنال در چندین نوبت مى‌توانست به گل برسد اما ضربات نهایى بازیکنان آرسنال دقیق نبود.

نیمه دوم و در دقیقه ٥٨ آرسنال با ضربه دیدنى اوزیل به گل رسید و همین موضوع موجب شد تا شاگردان ونگر از فشار شدید روانى خارج شده و با خیالى آسوده به بازى ادامه دهند.

حق نشر عکس Reuters

در دقیقه ٦٨ اوزیل و وولکات بازى درخشان خود را کامل کردند.

در این گل حرکت اوزیل پس از پاس به سانچز و دریافت توپ از سانچز در سمت چپ نمونه کامل شناخت این دو بازیکن از حرکات یکدیکر بود. پاس اوزیل به وولکات یکى دیگر از صحنه‌هاى آموزشى فوتبال بود.

درمحوطه جریمه و در بین مدافعین وستهم و مهاجمین آرسنال، وولکات بهترین انتخاب براى گل زنى بود و اوزیل با انتخاب وولکات و پاس دقیق و دیدنى به او نشان داد بى‌دلیل بازیکنى در سطح جهانى نیست.

در دقایق پایانى اوکسدیل چمبرلین، آرون رمزى و اولیورژیرو به میدان آمدند و ژیرو طبق عادت همیشگى‌اش که به عنوان یارتعویضى به میدان مى‌آید گل سوم را به ثمر رساند تا امیدهاى آرسنال براى کسب سهمیه لیگ قهرمانان اروپا دوباره زنده شود.

سایر نتایج:

لیورپول ٢- بورنموث ٢

منچستر یونایتد ١ - اورتون ١

لستر ٢ - ساندرلند ٠

هال ٤ - میدلزبرو ٢

ساوثهمپتون ٣ - کریستال پالاس ١

موضوعات مرتبط