هفته بيست و ششم ليگ برتر فوتبال ايران‌؛ پرسپوليس، تنها يك گام تا قهرمانى

هفته بيست و ششم ليگ برتر فوتبال ايران‌ حق نشر عکس Tasnim

در هفته بيست و ششم ليگ برتر فوتبال ايران تيم‌هاى حاضر در ليگ قهرمانان آسيا زودتر از ديگران به ميدان رفتند. پرسپوليس با پيروزى مقابل پيكان براى تثبيت قهرمانى‌اش در چهارديدار آينده تنها به سه امتياز نيازدارد موضوعى كه با توجه به شرايط پرسپوليس كاملا قابل دسترس است. تساوى استقلال مقابل گسترش فولاد اين تيم را از كورس قهرمانى كاملا خارج كرد.

شكست استقلال خوزستان و تساوى ذوب آهن موجب شد تا اميدهاى سپاهان براى كسب سهميه آسيايى دوباره زنده شود. سياجامگان با اكبر ميثاقيان اولين پيروزى خود را به دست آورد و اميدهايش براى بقا زنده شد.

گسترش فولاد ١ - استقلال تهران ١

گسترش در اين ديدار بسيار بابرنامه‌تر و منسجم‌تر از حريفش بازى مى‌كرد. در سيستم ١-٤-١-٤ گسترش حضور داريوش شجاعيان و عليرضا نقى‌زاده در جلو مگنو باتيستا تنها هافبك دفاعى اين تيم موحب شده بود تا گسترش ميانه ميدان را كاملا در اختيار بگيرد. پريرا تك مهاجم اين تيم با قدرت حفظ توپ خود زمان لازم را دراختيار هافبك‌ها قرار مى‌داد تا به خط حمله اضافه شوند. امين درويشى گوش راست سرعتى و تكنيكى گسترش نيمه اول مرد برتر ميدان بود و در چندين نوبت ميلاد زكى پور را به درد سر انداخت.

استقلال با غيبت كاوه رضايى ازعلى قربانى بعنوان تك مهاجم سود مى‌برد. در سيستم ١-٣-٢-٤ استقلال در زمان حمله كم خطر بنظر مى‌رسيد.

محسن كريمى، بهنام برزاى و فرشيد اسماعيلى در سيستم مورد نظر كادر فنى استقلال سردرگم بودند و استقلال در فاز تهاجمى كم رمق و بى‌برنامه بود. هيچ گونه بازى تركيبى در نوع بازى هافبك‌هاى استقلال ديده نمى‌شد.

نيمه اول بازى با برترى نسبى گسترش مساوى شد اما نيمه دوم عليرضا نقى‌زاده با حركات انفجارى‌اش از سمت چپ خسرو حيدرى را در چندين نوبت به دردسر انداخت. در حاليكه كادر فنى استقلال راه حلى در اين مورد نداشت نقى زاده سرانجام از خستكى حيدرى نهايت استفاده را كرد و با همكارى پريرا گسترش را پيش انداخت.

پس از گل كادر فنى گسترش با تعويضى كاملا محتاطانه جريان بازى را از دست داد. تعويض نقى‌زاده كه نيمه دوم بهترين بازيكن ميدان بود موجب شد تا هافبك‌هاى استقلال آزادتر شد. مجتبى حق دوست از سمت راست و با ارسالى نه چندان خطرناك اميد ابراهيمى را صاحب توپ كرد تا گل تساوى استقلال رقم بخورد.

گسترش از لحاظ فنى بر استقلال برترى داشت اما عدم باوربه پيروزى موجب شد تا بازى برده را با تساوى عوض كند در مقابل استقلال با روحيه شكست ناپذيرى‌اش نشان داده حتى درروزهايى كه شرايط مناسبى ندارد نمى‌خواهد بازى را واگذار كند موضوعى كه از عوامل اصلى موفقيتهاى استقلال در اين روزها است.

پرسپوليس ٢ - پيكان ٠

پرسپوليس بخوبى مى‌دانست پس از شكست مقابل نفت آبادان ديگر فرصتى براى اشتباه ندارد. فشار روانى ناشى از شكست هفته گذشته موجب شده بود تا شاگردان برانكو با ترس و دست پاچگى كه امسال كمتر در پرسپوليس مى‌ديدم وارد ميدان شوند.

اشتباهات بازيكنانى همچون مهدى طارمى، سروش رفيعى و حتى محسن مسلمان كه در اين فصل بهترين بازيكنان پرسپوليس محسوب مى‌شدند نشان مى‌داد اين تيم بيشتر از آنكه مشكل فنى داشته باشد از لحاظ روانى آماده نيست.

در بين بازيكنان پرسپوليس تنها دو بازيكن شرايط مناسبى داشتند و توانستند تا حدود زيادى جريان بازى را بنفع پرسپوليس تغيير دهند. وحيد اميرى و على عليپور بدون ترديد بيشترين سهم را در پيروزى اين تيم بعهده داشتند.

حركات عالى اميرى كه در چندين نوبت طارمى را در موقعيت گلزنى قرار داده بود و همينطور جنگدگى بى‌امان عليپور تا حدود زيادى ضعف بازيكنان كليدى پرسپوليس را برطرف كردند.

پيكان با سيستم ١-٣-٢-٤ و استفاده از گادوين منشا در نقش تك مهاجم تتها به دنبال دفاع كردن بود و برنامه خاصى براى حمايت از تك مهاجم خود نداشت. منشا به رغم تكنيك عالى و سرعت مثال زدنى‌اش در مقابل سه مدافع پرسپوليس كارى از پيش نمى‌برد.

نيمه اول بازى مساوى شد اما با شروع نيمه دوم عليپور با گلزنى بازى عالى خود را تكميل كرد. عليپور با حركات انفرادى و در موقعيتى كه هيچ شانسى براى گلزنى نداشت با شوتى ديدنى از مقابل مدافع پيكان رحمان احمدى را مغلوب كرد.

عليپور در اين صحنه به مانند بازيكنانى در حد و اندازه‌هاى جهانى قفل دروازه پيكان را باز كرد.

حق نشر عکس Tasnim

پرسپوليس پس از گل به همان تيم سابق با كيفيت تبديل شد. بازيكنان اين تيم پس از رهايى از فشار و استرس جريان بازى را در اختيار گرفتند.

پيكان در دقايق پايانى سراپا حمله شد اما طارمى با تيزهوشى و پاس عالى نريمان جهان گل دوم را به ثمر رساند تا قهرمانى پوسپوليس تا حدود زيادى مسجل شود.

ساير نتايج :

سياجامگان ٢ - استقلال خوزستان ١

ذوب آهن ١ - نفت آبادان ١

خارج ازمستطيل سبز:

يكى از مهم‌ترين موضوعاتى كه اين روزها فوتبال ايران را تحت تاثير خود قرار داده برخورد مربيان تيم‌هاى پرسپوليس و استقلال با بازيكنان خاطى و تا حدودى پرخاشگر است.

بيشتر مطبوعات ورزشى و حتى مربيان و كارشناسان فوتبال كارلوس كى روش را بهترين نمونه برخورد با بازيكن سالارى مى‌دانند و اعتقاد دارند تمام مربيان فوتبال ايران رفتار كى روش را بايد سرلوحه كار خود قرار دهند اما اعتقاد دارم مربيان خصوصيات متفاوتى نسبت به يكديگر دارند و برمبناى شناخت خود از رفتارهاى بازيكنان تصميمات متفاوتى مى‌گيرند.

بايد توجه داشت در فوتبال حرفه اى بازيكنان سرمايه‌هاى باشكاه هستند و حفظ آنان به شرط آنكه اصول رعايت شود از مهم‌ترين موضوعات است.

در مقاله‌هاى پيشين به عدم آموزش بازيكنان جوان در آكادمى‌هاى فوتبال ايران اشاره شده كه در نهايت موجب مى‌شود تا در اين مرحله با مشكلات فراوانى روبرو شوند.

بازيكنانى كه تنها در عرض چند ماه از گمنامى خارج شده و تصاوير و رفتار آنان در صفحات اول روزنامه‌ها و سايت‌هاى ورزشى قرار مى‌گيرند پس از بى‌انضباطى بيشتر از تنبيه نيازمند آموزش و كمك هستند.

بعنوان نمونه اميد نورافكن نمونه اى بارز از بازيكنان جوانى است كه آينده درخشانى پيش رو دارد اما براى بزرگى نيازمند آموزش است.نورافكن بازی‌هاى جام جهانى جوانان را از دست داد در صورتيكه حضور اين بازيكن در ميدان‌هاى بين‌المللى بهترين فرصت براى او بود تا دربرخورد با بازيكنان جوان و حرفه‌اى فوتبال دنيا تجربه گران‌بهايى به دست بياورد.

حفظ نظم و انضباط و ديسيپلين تيمى مهمترين فاكتور موفقيت هر باشگاهى است اما نبايد فراموش كرد جوانان روحيه حساسى دارند كه بعضى مواقع بايد شرايط آنها را درك كرده و آنان را نابود نكنيم.

سخن هفته: برانکو ایوانکوویچ: آنهایی که می‌گویند داوری به سود پرسپولیس است خجالت بکشند!

موضوعات مرتبط