دور برگشت ليگ قهرمانان آسيا؛ تساوى متفاوت استقلال و پرسپوليس

  • محمد تقوی
  • بازیکن سابق تیم ملی ایران و باشگاه استقلال
مهدی طارمی

منبع تصویر، Getty Images

توضیح تصویر،

مهدی طارمی بهترین فرصت پرسپولیس را از دست داد

در دور برگشت لیگ قهرمانان آسیا نمایندگان ایران نتوانستند نتایج مناسبى کسب کنند، هر چند استقلال با تساوى در زمین لوکوموتیو شانس اول صعود در گروه خود به حساب مى‌آید. اما تساوى پرسپولیس در ورزشگاه آزادی کار این تیم رابراى صعود سخت‌تر از گذشته کرد. استقلال خوزستان در دوحه مغلوب لخویا شد و ذوب آهن نیز تنها با پیروزى مى‌تواند به صعود امیدوار باشد.

لوکوموتیو تاشکند ١ - استقلال تهران ١

استقلال بازى را بسیار سردرگم و بى‌انگیزه شروع کرد و تنها سیزده دقیقه بازی کافى بود تا لوکوموتیو با گل بیکمائف پیش بیفتد. اشتباه فرشید باقرى در از دست دادن توپ در یک سوم دفاعى و نوع ایستادن پادووانى در مهار بیکمائف دلیل اصلى بازشدن دروازه رحمتى بود.

منبع تصویر، TASNIM

مهمترین مشکل استقلال در شروع مسابقه ضعف بازیکنان این تیم در پرسینگ بازیکن صاحب توپ و نبود آرایش دفاعى منظم و مناسب بود.

میرزایف بازیکن لوکوموتیو چند بار از سمت راست وریا غفورى را به دردسر انداخته بود اما هیچیک از بازیکنان استقلال به کمک غفورى نمى‌آمدند با این حال بى‌دقتى بازیکنان خط حمله لوکوموتیو دلیل اصلى بازنشدن دوباره دروازه استقلال بود.

استقلال پس از سى دقیقه تغییر استراتژى داد و پرسینگ سنگین بازیکنان لوکوموتیو از زمین این تیم در دستور کار قرار گرفت.

پرسینگ خوب استقلال در یک سوم دفاعى حریف هم مانع بازیسازى آنان از خط دفاع شد، هم در نهایت مانع از این شد که لوکوموتیو بتواند جریان بازى را کنترل کنند و هم راه رسیدن به دروازه لوکوموتیو را کوتاه‌تر ‌کرد. هافبک‌هاى استقلال توان ایجاد موقعیت گل نداشتند اما بازپس گیرى توپ در یک سوم دفاعى و عدم آرایش مناسب خط دفاعى لوکوموتیو در زمان بازیسازى از خط دفاع، مى‌توانست ضعف استقلال را براى رسیدن به گل جبران کند.

با شروع نیمه دوم استقلال دیگر توان پرس سنگین نداشت و با اضافه کردن خسرو حیدرى و ارسال‌هاى او و همینطور ضربات ایستگاهى به دنبال جبران بود و سرانجام در دقیقه ٨٧ و با ضربه هوشمندانه کاوه رضایى به گل رسید.

منبع تصویر، TASNIM

در این صحنه حرکت دیدنى فرشید اسماعیلى به عمق خط دفاعى که موجب برهم خوردن تمرکز مدافع چپ لوکوموتیو شد دلیل اصلى گلزنى رضایى بود.

استقلال برغم مشکلات تاکتیکى شکست را باور ندارد و با روحیه مثال‌زدنى توانست از برترى روانى خود نهایت استفاده را برده و بازى را مساوى کند.

پرسپولیس ٠ - الریان قطر ٠

منبع تصویر، Getty Images

پرسپولیس پس از شکست ناباوارانه مقابل الریان در دیدار رفت، به لطف تماشاگران پرشمارش تنها به دنبال پیروزى بود. پرسپولیس اگر برنده نمی‌شد شانس صعودش تا حد زیادى کم می‌شد و به همین دلیل از همان شروع بازى سراپا حمله شد.

در فصل جارى یکى از مهم‌ترین ویژگى‌هاى پرسپولیس قدرت گلزنى این تیم است. در بیست و شش بازى لیگ ایران و همینطور در سه دیدار گذشته لیگ قهرمانان آسیا پرسپولیس تنها در سه بازى گل نزده و همین موضوع نشان مى‌دهد بازیکنان این تیم قدرت بازکردن دروازه هر تیمى را دارند.

اما دست‌پاچگى و شتابزدگى پرسپولیس براى رسیدن به گل در همان ابتداى شروع مسابقه موجب شد بازیکنان این تیم زیر فشارروانى زیاد نتوانند ضربات آخر را وارد دروازه الریان کنند.

گذشته از این مشکل باید به نوع بازى پرسپولیس اشاره کرد که یکى دیگر از دلایل ضعف این تیم در زدن گل بود.

در سیستم ٢-٣-١-٤ پرسپولیس، حرکات و بازی ترکیبى سه هافبک این تیم در عمق یکى از دلایل اصلى ایجاد موقعیت گل روى دروازه حریفان است. محسن مسلمان، سروش رفیعى و وحید امیرى با شناخت کافى از حرکات یکدیگر و جابجایى متناوب در یک سوم حمله، موقعیت‌هاى زیادى را نصیب دو مهاجم خود مى‌کردند اما در ابن دیدار این جابجایى‌ها کمتر دیده شد. در تمام دقایق بازى رفیعى در راست و امیرى در کناره‌ها تنها به دنبال سانتر کردن بودند و الریان نیز با دروازه بان بلند قامت خود و همینطور با نظم و انضباط خط دفاعى، دروازه‌اش را محافظت مى‌کرد.

منبع تصویر، Getty Images

توضیح تصویر،

علی علیپور

نمونه آشکار ضعف خط دفاعى الریان در دقیقه ٣١ اتفاق افتاد که پرسپولیس مى‌توانست بیشتر به آن توجه کند. جابجایى امیرى در سمت راست با مسلمان و همینطور بازى ترکیبى على علیپور و مهدى طارمى به علیپور فرصت شوت داد که ضربه او از کنار دروازه به اوت رفت.

این حمله نمایانگر قدرت تهاجمی پرسپولیس از عمق بود و نشان مى داد با سرعت دادن به بازى در عمق و بازى ترکیبى دو و یا سه نفره، خط دفاع الریان کاملا آسیب پذیر است اما بازیکنان پرسپولیس بی‌دلیل اصرار داشتند از ارسال‌ها به گل برسند.

تمرکز زیاد بازیکنان الریان در یک سوم دفاعى شاید دلیل اصلى ارسال از کناره‌ها بود اما بهترین تاکتیک براى باز کردن دفاع فشرده حریف دورزدن مدافعان کنارى و پاس به پشت منطقه هجده قدم (منطقه ۱۴) است که در تمامى طول بازى خالى بود. صادق محرمى در سمت راست توان دورزدن مدافع مستقیم خود را داشت اما توجهى به منطقه (١٤) نداشت. ماهینى نیز که در منطقه غیرتخصصى در سمت چپ بازى مى‌کرد توان دور زدن مدافع مستقیم خود را نداشت با این حال پرسپولیس در دقیقه ٤٢ و با خطاى مدافع الریان برروى طارمى صاحب پنالتى شد.

طارمى بهترین موقعیت پرسپولیس را با ضربه‌اى نچندان دقیق از دست داد و تا پایان بازى نیز نتوانست بر فشار روانى ناشى از آن غلبه کند.

منبع تصویر، Getty Images

پرسپولیس در دقیقه ٦١ نیز مى‌توانست صاحب پنالتى شود که داور آنرا نادیده گرفت. صرف نظر از تصمیم داور باید به نوع حرکت بازیکنان پرسپولیس در این صحنه اشاره کرد.

شروع مجدد سریع و پرتاب بلند علیرضا بیرانوند براى علیپور دفاع الریان را کاملا غافلگیر کرد و او را در موقعیت صد در صد گل قرار داد.

همین تاکتیک نشان داد اگر پرسپولیس پس از دریافت توپ به حملات خود سرعت مى‌داد دفاع کند الریان توان مقابله نداشت.

سرعت کم حملات، نبود بازى ترکیبى مناسب براى بازکردن خط دفاعى فشرده الریان و اصرار بى‌مورد در ارسالها از دلایل اصلى ضعف پرسپولیس در زدن گل بود.

سوریا مهاحم الریان دردقایق پایانى دو بار از کانال سمت چپ خط دفاعى پرسپولیس -که با حضور دائم حسین ماهینى در حمله در این دقایق به پاشنه آشیل این تیم تبدیل شده بود- مى‌توانست دروازه پرسپولیس را باز کند که با بى‌دقتى آن را از دست داد و در نهایت بازى بدون گل مساوى شد.

سایر نتایج:

ذوب آهن اصفهان ۲ - بنیادکار ازبکستان ۱

لخویا قطر ٢ - استقلال خوزستان ١