هفته بيست و هفتم ليگ برتر فوتبال ايران: پرسپولیس قهرمان بى‌رقیب

  • محمد تقوی
  • بازیکن سابق تیم ملی ایران و باشگاه استقلال
پرسپولیس قهرمان لیگ برتر فوتبال ایران شد

منبع تصویر، TASNIM

توضیح تصویر،

پرسپولیس قهرمان لیگ برتر فوتبال ایران شد

سه هفته به پایان پانزدهم دوره لیگ برتر فوتبال ایران، پرسپولیس با شایستگى به مقام قهرمانى رسید. از هفته نوزدهم لیگ برتر و با نوع بازى پرسپولیس قهرمانى این تیم کاملا قابل پیش بینى بود.

شاگردان برانکو ایوانکوویچ با کمترین نوسان ممکن تمامى رقیبان را پشت سرگذاشتند. پرسپولیس با اجراى بازی‌هاى باکیفیت و تهاجمى نه تنها به مقام قهرمانى رسید بلکه موجب آشتى تماشاگران این تیم با استادیوم آزادى شد.

منبع تصویر، TASNIM

توضیح تصویر،

هواداران پرسپولیس در استادیوم آزادی تهران

پرسپولیس در لیگ امسال یاد بازی‌هاى کاملا تهاجمى این تیم تحت مربیگرى على پروین در دهه شصت را یک‌باردیگر زنده کرد. عوامل فراوانى در موفقیت پرسپولیس تاثیرگذار بود اما بدون تردید نقش برانکو ایوانکوویچ در ایجاد تیمى تاکتیکى و باروحیه که از همان ابتداى فصل به دنبال قهرمانى بود غیرقابل انکار است.

ماشین سازى ٠ - پرسپولیس ۲

منبع تصویر، TASNIM

توضیح تصویر،

بازی پرسپولیس و ماشین‌سازی تبریز

ماشین سازى تنها در صورت پیروزى در این دیدار مى‌توانست به بقا امیدوار باشد. فرهاد کاظمى که در سال‌هاى گذشته فرشته نجات تیم‌هایى همچون سیاجامکان، راه آهن و ذوب آهن شده بود در ماشین سازى به دنبال خلق معجزه دیگر بود. ماشین یازى در این دیدار با سیستم ٢-٥-٣ به میدان آمد.

فرهاد کاظمى در نظر داشت با سه مدافع مرکزى دو مهاجم پرسپولیس (مهدى طارمى و على علیپور) را مهار کند اما در همان شروع مسابقه مشخص شد که بازیکنان ماشین سازى شناخت خوبى از این سیستم ندارند. طارمى از ناهماهنگى خط دفاع سه نفره ماشین سازى یک صاحب موقعیت شد که در ادامه علیپور به راحتى دروازه این تیم را باز کرد. در ده دقیقه ابتدایى پرسپولیس موقعیت‌هاى زیادى به دست آورد که طارمى با بى‌دقتى آنها را از دست داد. مهمترین نکته در ضعف خط دفاعى ماشین سازى، نبود تمرکز لازم در سیستم دفاعى این تیم بود.

در پایین‌ترین رده از فوتبال دنیا نیز بازیکنان مى‌دانند ضربه مستقیم دروازه‌بان مشمول قانون آفساید نیست. ضربه مستقیم دروازه علیرضا بیراوند در حالیکه مدافعین ماشین سازى به خیال اینکه طارمى در آفساید قرار دارد موجب تک به تک شدن طارمى با مهدى اسلامى دروازه‌بان این تیم شد که طارمى یکبار دیگر براحتى آنرا از دست داد.

پرسپولیس پس از شروع طوفانى سعى در کنترل جریان بازى داشت و ماشین سازى نیز توان نزدیک شدن به دروازه پرسپولیس را نداشت.

با شروع نیمه دوم ماشین سازى به دنبال اعاده حیثیت و پرسپولیس به دنبال حفظ جریان بازى بود. حضور همه جانبه ماشین سازى در حمله با ضد حملات خطرناک پرسپولیس همراه بود. در یکى از این ضد حملات محسن مسلمان در دقیقه ٦٩ علیپور را در موقعیت گلزنى قرار داد تا با خطاى ادسون هنریکه مدافع ماشین سازى طارمى خطاى پنالتى را به گل دوم تبدیل کند.

پدیده ٠ - تراکتورسازى ١

منبع تصویر، ISNA

توضیح تصویر،

بازی پدیده و تراکتورسازی

تراکتورسازى در بهترین زمان ممکن از بحران خارج شد. تراکتورسازى پس از چهار هفته سرانجام به پیروزى رسید تا همچنان رقیب اصلى استقلال در کسب مقام دومى لیگ باشد.

مهمترین نقطه مثبت تراکتورسازى که درنهایت نیز منجر به پیروزى آنان شد حضور موثر بازیکنان این تیم در کارهاى دفاعى بود. در ترکیب تیمى تراکتورسازى بازیکن جوانى همچون على طاهران و محمدرضا مهدى زاده با دوندگى بى امان و قدرت جنگندگى خود موجب استحکام بیشتر خط دفاعى تراکتورسازى شدند.

پدیده نه تنها در پنج بازى گذشته پیروز شده بود بلکه در هیچ کدام ازدیدارهاى قبلى مقابل تراکتورسازى شکست نخورده بود.

رضا مهاجرى سرمربى پدیده به خوبى مى‌دانست تنها راه گلزنى تراکتورسازى استفاده از ضربات ایستگاهى است اما در همان ابتداى بازى هادى محمدى از روى ضربه ایستگاهى محمد ابراهیمى دروازه مجتبى روشنگر را باز کرد و تراکتورسازى به آنچه مى‌خواست رسید.

در ادامه پدیده سعى داشت با عرض دادن به بازى، دفاع فشرده تراکتورسازى را باز کند. اما ضعف در تعویض جریان بازى، شتابزدگى مدافعین کنارى در زمان ارسال‌ها و زمانبندى نادرست آنان در اضافه شدن به خط حمله موجب مى‌شد تا سیستم دفاعى تراکتورسازى نظم تیمى خود را حفظ کرده و دروازه تراکتورسازى کمتر تهدید شود.

سپاهان ١ - گسترش فولاد ٠

منبع تصویر، TASNIM

توضیح تصویر،

بازی سپاهان و گسترش فولاد

سپاهان با زلاتکو کرانچار یکباردیگر مانند مدعیان بازى مى‌کند. مهمترین موضوعى که تا حدود زیادى نسبت به زمان مربى گرى عبدالله ویسى در این تیم تغییر کرده آرامش و اعتماد بنفسى است که در سپاهان کمتر دیده مى‌شد.

گذشته از این حضور بازیکنى همچون سرور جباروف که خصوصیاتى نزدیک به محرم نویدکیا دارد موجب شده تا پازل تاکتیکى سپاهان تکمیل شود. در سیستم ١-٣-٢-٤ سپاهان جباروف در نقش بازی‌ساز و تغذیه کننده و همینطور تنظیم آهنگ تیمى در یک سوم دفاعى حریف بى‌نقص عمل مى‌کند. جباروف با حضور به موقع و موثر نزدیک بازیکنان صاحب توپ موجب برترى عددى این تیم شده و سپاهان به راحتى جریان بازى را در اختیار مى‌گرفت. شوت سرکش احسان حاج صفى تنها گل بازى را رقم زد اما بدون تردید سپاهان سزاوار گل‌هاى بیشترى بود.

سایر نتایج:

استقلال ۲- صبا ۱

صنعت نفت آبادان ١ - سیاجامگان ١

نفت تهران ٢ - فولاد ٢

پیکان ۱- ذوب آهن ۲

استقلال خوزستان ۰ - سایپا ۰

خارج از مستطیل سبز:

نکته نگران کننده‌اى که نشان دهنده شرایط نه چندان مساعد استادیوم‌هاى ورزشى فوتبال ایران است بین مسابقه ماشین سازى و پرسپولیس روى داد. ضرب و شتم فیلمبردار بازى که در نهایت موجب شد تا لحظاتى گزارش بازى با مشکلاتى همراه شود نشان مى‌دهد میدان‌هاى ورزشى ایران جایگاه مناسبى براى تماشاگران واقعى فوتبال نیست و به همین دلیل بازى حساسى که در نهایت قهرمان لیگ را مشخص می‌کرد با کمترین تعداد تماشاگر همراه بود.

سخن هفته:

جعفر کاشانى رئیس هیأت مدیره باشگاه پرسپولیس : پرسپولیس نام و باشگاه بزرگی است و مطمئناً هیچ کسی به این باشگاه خیانت نمی‌کند.