'منچستر سیتی قدر پلگرینی را ندانست'

حق نشر عکس Getty Images
Image caption پپ گواردیولا (چپ) با بارسلونا و بایرن مونیخ به سه قهرمانی لیگ رسید

در آستانه داربی امشب (پنجشنبه) در منچستر، مارتین دمیچلیس، مدافع پیشین منچسترسیتی، می‌گوید فصل اول مربی‌گری پپ گواردیولا در فوتبال انگلستان نشان داد که سرمربی پیشین، مانوئل پلگرینی، دست کم گرفته شده بود.

به نظر می‌رسد که گواردیولا این فصل را برای اولین بار در تاریخ مربیگریش بدون هیچ عنوان قهرمانی به پایان خواهد برد.

دمیچلیس می گوید: "کافی است به وضع امروز سیتی نگاه کنید تا بفهمید هیچ موفقیتی آسان به دست نمی‌آید، حتی با وجود یک مربی فوق‌العاده. با گذشت زمان، همه به ارزش کاری که مانوئل پلگرینی کرد پی خواهند برد."

پلگرینی که سال ۲۰۱۳ از مالاگا به منچستر سیتی آمد در اولین فصل حضورش قهرمان لیگ برتر و جام لیگ (لیگ کاپ) شد. سال بعد، بعد از چلسی، دوم شد و در آخرین فصل حضورش، پیش از انقضای قراردادش در تابستان ۲۰۱۶، منچستر سیتی را تا نیمه نهایی لیگ قهرمانان اروپا بالا برد.

دمیچلیس که علاوه بر سیتی، هم در ریور پلیت (آرژانتین) و هم در مالاگا برای پلگرینی بازی کرده است به بخش جهانی بی‌بی‌سی گفت: "وقتی او به عنوان یک مربی خارجی در اولین فصل حضورش به قهرمانی در لیگ برتر رسید طبیعتا به یک الگو تبدیل شد."

در حالی که سیتی ۱۱ امتیاز از صدرنشین لیگ، چلسی، عقب افتاده، بعید است که گواردیولا موفقیت فصل اول پلگرینی را تکرار کند.

منچستر سیتی این فصل در نیمه نهایی جام حذفی به آرسنال باخت. در یک هشتم نهایی لیگ قهرمانان اروپا برابر موناکو کنار رفت، و در جام لیگ هم به دست همشهریش منچستر یونایتد حذف شد.

حق نشر عکس Getty Images
Image caption دمیچلیس (چپ) بعد از مدتی بازی در اسپانیول به مالاگا بازگشته است. این عکس از دوران بازی او برای سیتی و پلگرینی (راست) است

اگر سیتی امشب (پنجشنبه) داربی منچستر را در ورزشگاه اتحاد به یونایتد ببازد از جمع چهار تیم بالای جدول هم خارج خواهد شد.

گواردیولا ماه گذشته گفت: "نرسیدن به هیچ عنوان قهرمانی‌ یعنی این فصل خوبی نخواهد بود. من این را از اول می دانستم: مربی ها به نتایج کارشان وابسته‌اند. می‌دانم استاندارد من در گذشته چه بود و باید با این باری که روی دوشم است دست و پنجه نرم کنم."

موضوعات مرتبط