هفته سى و پنجم ليگ برتر فوتبال انگلستان؛ پوچتينو مچ ونگر را خواباند

حق نشر عکس PA
Image caption تاتنهام ٢ - آرسنال صفر

حساس‌‍ترين ديدار هفته سى و پنجم ليگ برتر انگلستان با برترى تاتنهام همراه بود.

موريسيو پوچتينو مربى جوان و نوگراى فوتبال آمريكاى جنوبى مقابل آرسن ونگر با تجربه ترين مربى فوتبال انگلستان برترى تاكتيكى خود را ثابت كرد.

چلسى با سه گل اورتون را در خانه اين تيم شكست داد تا چهار هفته به پايان مسابقات و به دور از تهديد تاتنهام با كسب سه پيروزى در بازيهاى آينده قهرمانى خود را تثبيت كند.

منچستر سيتى در خانه ميدلزبرو و با گلزنى دقايق پايانى گابريل ژسوس از شكست گريخت.

منچستر يونايتد نيز با انبوهى از بازيكنان مصدوم در خانه حريف سوانزى نشد و با تساوى سيتى بهترين فرصت براى قرار گرفتن در بين چهار تيم ابتداى جدول را از دست داد.

ساندرلند با شكست مقابل بورنموث سقوط كرد. تيره روزى هاى ديويد مويز مربى ساندرلند پس از اخراج از يونايتد همچنان ادامه دارد.

تاتنهام ٢ - آرسنال ٠

با پيروزى چلسى مقابل اورتون تاتنهام نمى‌خواست به مانند سال گذشته براحتى قافيه قهرمانى را ببازد و به همين دليل با تمركزى مثال زدنى به ميدان آمد. در مقابل آرسنال نيز پس از راهيابى به فينال جام حذفى فوتبال انگلستان با پيروزى در اين ديدار يكبار ديگر اميدهايش به كسب سهميه ليگ قهرمانان اروپا دوباره زنده مى شد.

تغيير فلسفه ونگر:

ونگر اولين مربى در فوتبال انگلستان است كه در دهه ٩٠ ميلادى با تغيير سيستم دفاع سه نفره به دفاع چهارنفره خطى انقلابى در فوتبال انگلستان بوجود آورد كه در نهايت موجب برترى آرسنال در فوتبال انگلستان نيز شد. اما پس از گذشت بيست سال ونگر تغيير عقيده داد و در حاليكه اعتقادى به دفاع سه نفره نداشت اما در دو بازى گذشته با سيستم جديد نتايج خوبى نيز كسب كرد.

ونگر اعتقاد دارد تغيير فلسفه مربيگرى او پس از ساليان طولانى خبر اميدواركننده اى براى او است كه نشان مى دهد تحت هر شرايطى مى توان تغيير كرد،

آرايش دو تيم:

آرسنال با سيستم ١-٢-٤-٣ به ميدان آمد. در مركز خط دفاعى قرار گرفتن ناچو مونريال دركنار لورانت كوشينلى و گابريل تا حدودى غير منتظره بود. بنظر مى رسيد بكار گيرى مونريال در اين پست سرعت مثال زدنى او است تا كندى كوشينلى و گابريل تا حدودى جبران شود.

تاتنهام نيز با سيستم كاملا مشابه ١-٢-٤-٣ آرسنال به ميدان آمد. در تاكتيك تيمى تاتنهام تغيير پست كريستين اريكسون تا حدودى غير منتظره بود. اريكسون در كنار ويكتور واناياما دو هافبك دفاعى تاتنهام محسوب مى شدند.

با شروع بازى و عقب نشينى آرسنال تغيير فلسفه ونگر كاملا مشهود بود. آرسنال با ونگر در تمامى سالهايى كه او مربيگرى اين تيم را بعهده دارد ابتكار عمل را در اختيار مى گيرد اما در اين ديدار خصوصا در ابتداى بازى موضوع كاملا متفاوت بود.

درصد مالكيت ٦٢٪‏ تاتنهام در مقابل ٣٨٪‏ آرسنال در بيست دقيقه ابتدايى نشان مى داد آرسنال برنامه اى كاملا متفاوت نسبت به گذشته دارد.

بازى بسته و نظم و انصباط ديدنى آرسنال در كنترل جريان بازى موجب شد تا شاگردان ونگر تمامى راههاى نفوذ تاتنهام را ببندند.

نيمه دوم پوچتينو هوش سرشار خود را نشان داد و تنها با جابجايى بازيكنان داخل ميدان آرايش تيمى خود را تغير داد و خيلى زود اين تغييرات جواب داد.

نيمه اول اريكسون در نقش هافبك دفاعى و در كنار واناياما نقشبسزايى در جريان بازى نداشت. نبود اريكسون در فاز تهاحمى موجب شد تا سان و دله آلى نتوانند براحتى با هرى كين تك مهاجم تاتنهام ارتباط برقرار كنند. اريكسون بعنوان حلقه ارتباطى اين سه بازيكن نقش غير قابل انكارى در تاكتيك تيمى تاتنهام ايفا مى كند.

پوچتينو براى باز كردن سيستم بسته آرسنال و همينطور ارتباط مناسب بين كين، آلى و سان نيمه دوم تغيير سيستم داد و تاكتيك تاتنهام به ١-٣-٢-٤ تبديل شد. اريك داير از مركز دفاع در كنار واناياما قرار گرفت و اريكسون در نقش هافبك تهاجمى جلو اين دو بازى مى كرد. با اين تغييرات سان به سمت چپ رفت. سان بازيكنى است كه از كناره ها بخوبى به كانالهاى بين مدافعين مركزى و كنارى حمله مى كند اما در مركز زمين كارايى چندانى ندارد. با تغيير منطقه بازى سان و آلى، اريكسون بخوبى بعنوان حلقه رابط اين دو بازيكن و هرى كين توانست سيستم بسته آرسنال را باز كند.

دقيقه ٥١ حركت تركيبى سان، اريكسون و آلى كه در نهايت با گلزنى آلى همراه بود اين موضوع را ثابت مى كند. تنها پس از سه دقيقه تاتنهام به گل دوم رسيد.

با تغيير تاكتيك تاتنهام در نيمه دوم واناياما نيز آزادى عمل بيشترى داشت. در حاليكه داير كاملا در خط دفاعى مى ماند واناياما با قدرت پا به توپ خود به خط حمله اضافه مى شد. پاس واناياما به كين و خطاى گابريل تاتنهام را صاحب پنالتى كرد تا كين به مانند بازى رفت از روى نقطه پنالتى گل دوم را به ثمر برساند.

آرسنال پس از گل ولبك را جايگزين ژاكا كرد و دقايقى بعد با به ميدان آمدن هكتوربلرين آرسنال نيز تغيير سيستم داد و به ١-٣-٢-٤ تبديل شد.

در دقيقه ٧٩ و پس از تغيير سيستم آرسنال پوچتينو نيز بيكار نبود.

موسى دمبله جايگزين سان شد و تاتنهام به ١-٢-٣-٤ تغييير كرد و با سه هافبك دفاعى سعى در كنترل جريان بازى داشت.

تىًو ولكات در ده دقيقه پايانى به ميدان آمد تا با سرعت خود دفاع تاتنهام را آزار دهد اما پوچتينو نيز كيل واكر با تجربه و سريع را جايگزين كيرن تريپيه خسته كرد تا كمبود سرعت خط دفاعى خود را در اين دقايق جبران كند.

پوچتينو مغز متفكر مسابقه:

پوچتينو به خوبى اين ديدار حساس را مديريت كرد و در تمامى دقايق بازى خصوصا در نيمه دوم برترى تاكتيكى خود را بر ونگر تحميل كرد. پوچتينو ابتدا با تغيير سيستم جريان بازى را بنفع خود كرد و سپس به مانند شطرنج بازى قهار منتظر مى ماند و با هوشيارى تمامى حركات تاكتيكى ونگر را خنثى مى كرد.

پوچتينو پس از سه سال مربيگرى در ليگ برتر انگلستان تيمى جوان و تاكتيك پذير ساخته كه نسبت به ديگر مدعيان فوتبال انگلستان به مراتب كم هزينه تر است اما كيفيت بازى تاتنهام نويد تيمى استثنايى در تاريخ ليگ برتر فوتبال انگلستان را مى دهد.

ساير نتايج:

اورتون ٠ - چلسى ٣

منچستر يونايتد١- سوانزى ١

ميدلزبرو ٢ - منچستر سيتى ٢

ساوثهمپتون ٠ - هال سيتى ٠

وست بروم ويچ ٠ - لستر ١

استوك ٠ - وستهم ٠

ساندرلند ٠ - بورنموث ١

كريستال پالاس ٠ - برنلى ٢