نفت بحران زده قهرمان جام حذفى

نفت حق نشر عکس TASNIM

در فینال جام حذفى فوتبال ایران نفت تهران، تراکتورسازى را شکست داد. على دایى و امیر قلعه نویى سرمربیان دو تیم سابقه قهرمانى در جام حذفى را داشتند و بخوبى از شرایط این بازى حساس آگاه بودند. هر دو تیم در فصل اخیر مشکلات فراوانى داشتند اما برغم تمامى مشکلات موفق شدند به فینال جام حذفى راه پیدا کنند.

وزارت نفت ایران به دلیل مشکلات مالى در همان ابتداى فصل، باشگاه را به بخش خصوصى واگذار کرد. اما مالکان جدید نتوانستند به تعهدات مالى خود عمل کنند و تیم فوتبال نفت با مشکلات فراوانى روبرو بود. تراکتورسازى نیز مشکلات مالى زیادى دارد. بازیکنان این تیم پس از آخرین بازى لیگ با مصاحبه‌هاى آتشین مدیریت باشگاه را زیر سوال بردند و با مصدومیت بازیکنان کلیدى در این دیدار دردسرهاى امیر قلعه نویى دو چندان شد.

ترکیب نفت تهران :

هر دو مربى با سیستم کاملا مشابهی به میدان آمدند.

نفت در غیاب ایمان مبعلى مفز متفکر میانه میدان خود با استفاده از دو هافبک دفاعى تخریبى سعى داشت با بازى فیزیکى مسابقه را کنترل کند. در سیستم ١-٣-٢-٤ نفت آندرانیک تیموریان و اکبر صادقى در نقش دو هافبک دفاعى با جنگندگى بى‌امان، میانه میدان را بخوبى کنترل کردند.

تیموریان بدون تردید یکى از مردان برتر زمین بود و با تجربه بالاى خود بعنوان اولین مدافع در تمامى درگیرهاى میدان نقش پررنگى داشت. صادقى نیز در کنار تیموریان وظیفه خود را بخوبى انجام مى‌داد. تجربه کم این بازیکن در دقیقه ٢٦ مى‌توانست نتیجه بازى را کاملا تغییر دهد. تکل شتابزده او روى محمد ابراهیمى را داور پنالتى اعلام کرد اما محمد ایران پوریان ضربه پنالتى را از دست داد.

در فاز تهاجمى محمد قاضى به عنوان تک مهاجم نفت تاثیر زیادی در جریان بازى نداشت. دلیل اصلى کم‌فروغ بودن قاضى، بازى نچندان خوب هافبک‌هاى تهاجمى نفت بود که نمى‌توانستند بخوبى او را تغذیه کنند. رضا اسدى، آرش رضاوند و سجاد شهباززاده توان حفظ توپ و ایجاد موقعیت روى دروازه تراکتورسازى را نداشتند. اضافه شدن عیسى آل کثیر به جاى رضاوند و تکنیک خوب این بازیکن تا حدی به روند تاکتیکى نفت در زمان حمله کمک کرد.

سجاد شهباززاده:

شهباززاده در طول جریان بازى کمتر به چشم آمد و تنها در چند صحنه با حرکاتى فردى قصد داشت به دروازه تراکتور سازى حمله کند. شهباززاده فوروارى فرصت‌طلب است که در محوطه جریمه بمراتب کارآیى بیشترى دارد. شهباززاده در دقیقه ٨٨ با تیزهوشى و جایگیرى خوب خود و ضربه دیدنى سر تنها گل بازى را به ثمر رساند. شهباززاده با گل دیدنى خود ثابت کرد در فوتبال بازیکنى تمام کننده که تحت هرشرایطى نتیجه بازى را تغییرمى‌دهد چقدر اهمیت دارد.

تراکتورسازى

ترکیب تراکتورسازى تبریز:

تراکتورسازى نیز با سیستمى کاملا مشابه به میدان آمد. در سیستم ١-٣-٢-٤ تراکتورسازى مهدى کیانى و محمد رضا مهدى‌زاده به عنوان دو هافبک دفاعى نقش متفاوتى داشتند. کیانى نقش تنظیم کننده آهنگ بازى و بازیسازى از خط دفاعى را به عهده داشت و مهدى زاده نقش تخریبى را.

در خط میانى سه هافبک تهاجمى تراکتورسازى کاملا متفاوت عمل مى‌کردند. در مرکز زمین محمد نورى کاملا از جریان بازى خارج بود اما شهرام گودرزى و محمد ابراهیمى با سرعت و تکنیک خوب خود از کناره‌ها نفت را تحت فشار قرار مى‌دادند و بدون تردید بهترین بازیکنان این تیم بودند. مصدومیت شهرام گودرزى در سمت چپ تراکتورسازى را کاملا فلج کرد.

فرزاد حاتمى تک مهاجم تراکتورسازى یکى از ضعیف‌ترین بازیکنان میدان بود. حاتمى بعنوان بازیکن رابط نمى‌توانست سه هافبک تهاجمى تراکتورسازى را در زمان حمله به بازى بگیرد.

حق نشر عکس TASNIM

ضربات ایستگاهی:

با توجه به ضعف هر دو تیم در حفظ توپ و ایجاد موقعیت، ضربات ایستگاهى و استفاده از پرتاب‌هاى بلند دست مهمترین تاکتیک دو تیم براى رسیدن به گل بود. در تراکتورسازى خالد شفعیى مدافع میانى این تیم با پرتابهاى بلند اوت و تیموریان در نفت با ضربات کاشته بیشترین نقش را در این تاکتیک ایفا مى کردند؛ اما مدافعان نفت و دروازه بان این تیم با هوشیارى تمامى توپ‌هاى بلند تراکتورسازى را مهار کردند.

در حالی که ایگور پراهیچ و رضا علیارى به همراه میلاد فراهانى که با مهار پنالتى ایران پوریان اعتماد بنفس بیشترى پیدا کرده بود براحتى پرتاب‌هاى شفیعى را از آن خود مى‌کردند، مدافعان تراکتورسازى در چند مورد ضعف نشان دادند و سرانجام نفت از همین تاکتیک هم به گل رسید.

نبود تمرکز لازم بین بازیکنان تراکتورسازى و خطاهاى بى‌مورد در یک سوم دفاعى موجب شد تیموریان از ضربه ایستگاهى شهباززاده را در موقعیت گل قرار دهد و ضربه این بازیکن نفت را قهرمان کند.

شرایط آب و هوایى:

بنظر مى رسید با توجه به شرایط نچندان مناسب زمین بازى و همینطور گرماى طاقت فرساى خرمشهر بازیکنان توان لازم را نداشتند و فینال جام حذفى از لحاظ فنى کیفیت بالایى نداشت.

على دایى مدیر و مربى:

على دایى سرمربى نفت با شخصیت منحصر به فرد خود و با تجربه فراوانى که در فوتبال ایران به دست آورده بخوبى توانست مشکلات این باشگاه را مدیریت کند و در حالی که نفت از ابتدایى‌ترین امکانات باشگاهى محروم بود این تیم را قهرمان جام حذفى کند.

ایجاد انگیزه، روحیه قهرمانى و مدیریت مشکلات از عوامل اصلى موفقیت دایی است اما نکته‌اى که نباید نادیده گرفت شرایط نفت براى حضور در لیگ قهرمانان آسیا است

على دایى در حالى موفق به کسب جام قهرمانى شده است که نفت به هیچ عنوان شرایط حضور در آسیا را ندارد. مالکان باشگاه نفت براى حضور قدرتمند در فوتبال آسیا از همین حالا باید دست بکار شوند در غیر این صورت نفت تهران با مشکلات فراوانى که دارد به هیچ عنوان نمى‌تواند نماینده‌اى شایسته براى فوتبال ایران در آسیا باشد.