آغاسی، مربی جدید جوکوویچ پس از باخت غیرمنتظره در رم

حق نشر عکس Getty Images
Image caption نواک جوکوویچ

نواک جوکوویچ، مرد شماره دو تنیس جهان، پس از شکست غیره منتظره برابر آلکساندر زورف در فینال مسترز رم، اعلام کرد که آندره آغاسی، مربی جدید او خواهد بود.

آغاسی در شرایطی مربیگری جوکوویچ را پذیرفته که از مدتها پیش احتمال داده می‌شد بین او یا پیت سمپراس، یکی مربیگری این تنیس‌باز صرب را برعهده خواهد گرفت. جوکوویچ بیست و نه ساله حدود دو هفته پیش به طور ناگهانی تمام مربیان قبلی خود را کنار گذاشت تا به گفته خودش با "شوک درمانی"، دوباره به مسیر موفقیت برگردد.

جوکوویچ امیدوار است با آمدن آندره آغاسی، مرد شماره یک پیشین جهان، نمایشی موفق در مسابقات اوپن فرانسه (رولان گاروس) داشته باشد. این مسابقات هفت روز دیگر در پاریس شروع می‌شود و جوکوویچ انگیزه زیادی دارد به کمک آندره آغاسی چهل و هفت ساله، برای دومین بار در این تورنمنت قهرمان شود.

حق نشر عکس Getty Images
Image caption آندره آغاسی

جوکوویچ اولین قهرمانی‌اش را در رولان گاروس سال گذشته جشن گرفت، اما از آن زمان به بعد از روزهای اوجش فاصله زیادی گرفته. در این مدت ابتدا با بوریس بکر، تنیس‌باز نامدار آلمانی در دهه نود میلادی، قطع همکاری کرد و اخیرآً هم از مربیان قدیمی‌اش که از نوجوانی با او بودند، جدا شد.

طرفدارانش اما الان امیدوارند با آمدن آندره آغاسی که تجربه هشت قهرمانی را در مسابقات گرنداسلم تنیس دارد، روزهای شیرین گذشته به جوکوویچ لبخند بزند.

شکست غیره منتظره در فینال رم

خبر پیوستن آندره آغاسی سرشناس به جمع مربیان جوکوویچ، پس از باخت او به آلکساندر زورف جوان در فینال مسترز رم منتشر شد. اتفاقی که شکست تلخ "نوله"، فاتح دوازده گرنداسلم تنیس، برابر حریف بیست ساله‌اش را تحت تآثیر قرار داد.

این تنیس‌باز‌‌ آلمانی، مسابقه فینال را با حساب دو- هیچ و با نتایج ۴-۶ و ۳-۶ از آن خود کرد. زورف، مرد شماره هفده تنیس جهان، در این دیدار که بیش از یک ساعت و ۲۳ دقیقه زمان بُرد، با آرامش و اعتماد به نفس بالایی برابر حریف نامدارش بازی کرد تا قهرمانی در مسترز رم و هزار امتیاز آن را به نام خود ثبت کند.

حق نشر عکس EPA
Image caption آلکساندر زورف

او به این ترتیب جوان‌ترین تنیس‌بازی است که در مسابقات مسترز اول می‌شود. پیشتر همین نواک جوکوویچ در سن بیست سالگی موفق شده بود در مسابقات مسترز میامی، به مقام نخست برسد.

زورف امروز در فینال رم، در همان گیم اول موفق شد، جوکوویچ را بریک کند و سوار بر بازی شود. زورف در ست دوم هم در گیم سوم موفق به تکرار این کار شد و در نهایت این ست و کل بازی را از آن خود کرد.

نواک جوکوویچ در شرایطی قهرمانی در مسترز رم را از دست داد که در مرحله نیمه نهایی موفق شده بود دومنیک تیم، حریف قدرتمند اتریشی‌اش، را از سر راه بردارد. دومنیک تیم که پیشتر موفق به حذف رافائل نادال شده و در مسابقات قبلی مادرید و بارسلونا نایب قهرمان شده بود، حریف سرسختی محسوب می‌شد اما جوکوویچ او را شکست داد.

حق نشر عکس Getty Images

پیش‌بینی می‌شد با توجه به آن پیروزی ارزشمند، جوکوویچ بتواند در فینال نمایشی درخشان داشته باشد، اما زورف، یکی از پیشگامان نسل تازه تنیس جهان، اسیر اسم و رسم او نشد.

زورف در پایان این مسابقه از جوکوویچ تمجید کرد: "افتخار بزرگی بود که جلوی یکی از اسطوره‌های تنیس جهان بازی کردم. من اگر در کل عمر حرفه‌ای‌ام بتوانم نیمی از موفقیت‌های نواک را تکرار کنم، عالی خواهد بود. مطمئن هستم او در مسابقات اوپن فرانسه هم یکی از مدعیان جدی قهرمانی است."