لیگ برتر فوتبال انگلستان؛ از پیشبینی تا واقعیت

چلسی حق نشر عکس Getty Images

فیل مک‌نالتی، سردبیر بخش ورزشی بی‌بی‌سی در ابتدای فصل گذشته لیگ برتر انگلستان، وضعیت احتمالی تیم‌های حاضر در لیگ برتر فوتبال انگلستان راپیشبینی کرده بود. در این مطلب نگاهی می‌اندازیم به پیش‌بینی‌های او درباره ۶ تیم برتر لیگ و نتایجی که این تیم‌ها در پایان فصل گرفتند:

مقام اول - چلسی

حق نشر عکس Getty Images
Image caption جان تری، کاپیتان چلسی در پایان فصل گذشته لیگ برتر از چلسی جدا شد

تیمی درجه یک و از هر جهت شایسته قهرمانی. آنتونیو کونته اولین فصل حضورش در چلسی را با سربلندی به پایان رساند. دانش فنی این مربی ایتالیایی به رفع نقاط ضعف چلسی کمک کرد. او در نهایت موفق شد تیم از هم گسیخته‌ای که تحویل گرفته بود را دوباره سرپا کند و بهترین بازیکنانش را به زمین برگرداند.

پیش‌بینی مک‌نالتی: مقام سوم

چه گفته بود: "چلسی این فصل خیلی بهتر از فصل گذشته ظاهر می‌شود. کونته از مربی‌هایی نیست که حماقت بازیکنان و باندبازی‌های رختکن را تحمل کند و به همین دلیل باید منتظر موفقیت‌اش بود."

نمره مربی: آنتونیو کونته - ۹ از ۱۰

آمار: چلسی اولین تیم در تاریخ لیگ برتر است که توانسته در یک فصل ۳۰ برد به نام خودش ثبت کند.

مربی سال: آنتونیو کونته

او به لیگ برتری آمد که به دلیل داشتن مربیان بزرگی مانند پپ گواردیولا، یورگن کلوپ و ژوزه مورینیو به خودش می‌بالید اما در نهایت از همه آن‌ها جلو زد. کونته انجام یک کار بسیار سخت را آسان جلوه داد.

بازیکن سال: انگولو کانته

بازیکنی که کارش را در نهایت تواضع انجام می‌دهد و به بهترین شکل ممکن هم از عهده‌اش برمی‌آید.

مقام دوم - تاتنهام

حق نشر عکس Getty Images
Image caption هری کین (چپ) یکی از بهترین بازیکنان تاتنهام که با ۲۹ گل بهترین گلزن لیگ برتر شد

تیم جوان مائوریسیو پوچتینو یک بار دیگر تا نزدیکی قهرمانی پیش رفت اما نتوانست آن را به چنگ آورد (آن‌ها فصل قبل سوم شدند). تاتنهام تعداد زیادی بازیکن جوان و بسیار مستعد انگلیسی در اختیار دارد که اگر بتواند از آن‌ها بهره بگیرد و راهی برای پیروزی در ومبلی پیدا کند، بالاخره دستش به جام قهرمانی خواهد رسید.

پیش بینی مک‌نالتی: مقام پنجم

چه گفته بود: "تصمیم‌گیری در مورد جایگاه احتمالی تاتنهام در جدول سخت است چون تیم پوچتینو فصل گذشته عالی عمل کرد و مدت زیادی هم در کورس قهرمانی بود. این فصل در واقع چلسی، تاتنهام، لیورپول و آرسنال که برای بدست آوردن ۴ جایگاه اول لیگ رقابت می‌کنند، در یک سطح هستند."

نمره مربی: مائوریسیو پوچتینو - ۷ از ۱۰

آمار: تاتنهام رکورد بیشترین گل زده و کم‌ترین گل خورده در این فصل از لیگ برتر را دارد. تفاضل گل این تیم، هشت گل از چلسی، تیم قهرمان، بهتر بود.

جایگاه سوم - منچستر‌سیتی

حق نشر عکس Getty Images
Image caption پپ گواردیولا، سرمربی منچستر سیتی: این فصل خیلی راضی بودم. ما در رقابت‌های مختلف جنگیدیم تنها تاسفم این است که نتوانستیم تا آخر بجنگیم

منچسترسیتی در اولین فصل مربیگری پپ گواردیولا عملکرد چندان امیدوار کننده‌ای نداشته. سیتی نه جامی برد و نه موفق شد از یک‌هشتم نهایی لیگ قهرمانان بالاتر برود. این تیم اگر یکی از ۴ جایگاه اول لیگ برتر را هم به دست نمی‌آورد، جلوی هوادارانش هیچ چیز برای گفتن نداشت.

گواردیولا برای جا افتادن در سیتی کاری سخت‌تر از آنچه در بارسلونا و بایرن مونیخ انجام داد، پیش رو دارد. این تیم در دفاع و دروازه‌بانی نقاظ ضعف زیادی دارد. با این حال به نظر می‌رسد گابریل خسوس، خرید تازه سیتی پتانسیل بالایی برای تبدیل شدن به ستاره فصل آینده باشگاه دارد.

پیش‌بینی مک‌نالتی: جایگاه اول

چه گفته بود: "سیتی با جان استونز قرار داده بسته. او توانایی حل کردن مشکلات دفاعی تیم را دارد. مشکلاتی که نتیجه عملکرد نامطلوب الیاکیم مانگالا و نیکولاس اوتامندی و همین طور مصدومیت کاپیتان تیم، وینسنت کمپانی بوده. من فکر می‌کنم سیتی با داشتن گواردیولا یکی از مدعیان اصلی قهرمانی خواهد بود."

نمره مربی: پپ گواردیولا - ۶ از ۱۰

آمار: منچسترسیتی برای هفتمین سال پیاپی سهمیه حضور در لیگ قهرمانان اروپا را گرفت. پس از ناکامى این فصل آرسنال براى کسب سهمیه (پس از ٢٠ سال)، سیتی حالا بیشترین تداوم را میان تیم‌هاى انگلیسى دارد.

جایگاه چهارم - لیورپول

حق نشر عکس Getty Images
Image caption لیورپول با پیروزی ۰-۳ مقابل میدلزبورو در روز آخر توانست سهمیه لیگ قهرمانان را بگیرد

گرفتن سهمیه لیگ قهرمانان اروپا برای لیورپول حکم پیشرفت و موفقیت در طول این فصل را دارد. با این حال بعد از حذف از نیمه نهایی جام اتحادیه جلوی ساتهمپتون و بیرون افتادن از جام حذفی در دور پنجم آن هم در بازی خانگی مقابل وولوز که در چمپیونشیپ (دسته دوم فوتبال انگلیس) رقابت می‌کند، یورگن کلوپ نباید از انتقادات شاکی باشد. با این‌که دست لیورپولی‌ها امسال هم از جام خالی ماند اما به نظر می‌رسد این تیم دارد در مسیر درستی حرکت می‌کند.

پیش‌بینی مک‌نالتی: جایگاه ششم

چه گفته بود: "مهم‌ترین امتیاز لیورپول این است که یورگن کلوپ حالا تیمی که می‌خواهد را در اختیار دارد. بالاخره امسال بعد از ۲۷ سال (۱۹۹۰) ممکن است قهرمانی در لیگ برتر را جشن می‌گیرند؟ نه، اما این شانس را دارند که این فصل یک جام ببرند."

امتیاز مربی: یورگن کلوپ - ۷ از ۱۰

آمار: در ۸ سال اخیر تازه دومین بار است که لیورپول موفق شده سهمیه حضور در لیگ قهرمانان اروپا را بدست آورد.

جایگاه پنجم - آرسنال

حق نشر عکس Getty Images
Image caption آرسن ونگر نتوانست به لیگ قهرمانان اروپا برسد، قهرمان جام حذفی انگلستان شد و قرادادش با آرسنال را دو سال تمدید کرد

آرسن ونگر سخت‌ترین سال خود را در آرسنال پشت سرگذاشت. او از سوی هواداران به شدت مورد انتقاد قرار گرفته و مهم‌تر از آن تیمش برای اولین بار در ۲۰ سال گذشته نتوانسته به لیگ قهرمانان اروپا راه پیدا کند. بعد از یک فصل ضعیف اوضاع باشگاه به شدن به‌ هم ریخته. حتی اگر ونگر روی نیمکت مربیگری باشگاه بماند هم باید تغییرات بزرگی در تیم ایجاد شود.

پیش‌بینی مک‌نالتی: جایگاه چهارم

چه گفته بود:" حدس می‌زنم این تیم چهارم شود ... اما شک دارم و آرزو می‌کنم این اتفاق برایشان بیافتد."

امتیاز مربی: آرسن ونگر - ۵ از ۱۰

آمار: آرسنال برای اولین بار بعد از فصل ۹۶-۱۹۹۵ نتوانسته سهمیه لیگ قهرمانان بگیرد. آن سال این تیم تحت نظر بروس ریوچ در لیگ برتر پنجم شد.

جایگاه ششم - منچستر‌یونایتد

حق نشر عکس Getty Images
Image caption منچستر یونایتد با گران‌ترین بازیکن جهان در لیگ برتر ششم شد و با قهرمانی در جام اروپا سهمیه حضور در لیگ قهرمانان را به دست آورد

با وجود قهرمانی در جام اتحادیه، اولین فصل ژوزه مورینیو در اولدترافورد چندان تعریفی نداشت. آمار بالای نتایج مساوی این تیم در طول فصل اثباتی بر همین واقعیت است. یونایتد لیگ برتر را با مقام ششم به پایان رساند اما قهرمانی در لیگ اروپا به داد این تیم رسید و نگذاشت از رقابت‌های لیگ قهرمانان فصل آینده جا بماند.

پیش‌بینی مک‌نالتی: جایگاه دوم

چه گفته بود: "وین رونی کجای نقشه‌های بزرگ مورینیو جا خواهد گرفت؟ چه بر سر عملکرد دفاعی این تیم خواهد آمد؟ اریک بیلی که خریدش از ویاررئال ۳۰ میلیون پوند برای باشگاه خرج برداشته، می‌تواند خودش را لیگ برتر وفق دهد؟ همه این‌ها به کنار، انتظار دارم این تیم را در کورس رقابت برای قهرمانی ببینم."

امتیاز مربی: ژوزه مورینیو - ۶ از ۱۰

آمار: در دوره مربیگری سر آلکس فرگوسن، منچستر‌یونایتد هیچ وقت در لیگ برتر از رده سوم پائین‌تر نیامده بود. در ۴ فصل اخیر اما آن‌ها هفتم، چهارم، پنچم و ششم شده‌اند.

موضوعات مرتبط