دومنیک تیم، جوکوویچ قهرمان را مات کرد

حق نشر عکس Reuters
Image caption دومنیک تیم با پیروزی غیره‌منتظره مقابل جوکوویچ در مرحله بعدی با رافائل نادال اسپانیایی روبرو می‌شود

نواک جوکوویچ، مدافع عنوان قهرمانی، از مسابقات اوپن فرانسه، رولان گاروس، حذف شد.

این تنیس‌باز صرب که بخت شماره دو قهرمانی در رقابت‌های امسال محسوب می‌شد، در مرحله یک‌چهارم نهایی از دومنیک تیم اتریشی شکست خورد.

تیم بیست و سه ساله این مسابقه را در سه سِت متوالی و با نتایج ۷-۶ (۷-۵)، ۶-۳ و ۶-۰ برد، او که در حال حاضر نفر هفتم تنیس مردان جهان است، حریف نامدارش را طی دو ساعت و هفده دقیقه مات کرد. در این بازی دومنیک تیم، مثل همیشه با اعتماد به نفس و تهاجمی بازی کرد و با ضربات پرقدرت خود، اجازه بازگشت را از جوکوویچ سی ساله گرفت.

دومنیک تیم در شرایطی به این پیروزی شیرین دست یافت که حدود سه هفته پیش در مرحله نیمه‌نهایی مسترز رم، از جوکوویچ شکست سختی خورده بود.

در آن مسابقه، تیم توانسته بود فقط یک گیم را ببرد و در کل با نتایج ۰-۶ و ۱-۶ تسلیم شده بود. این بار اما دومنیک تیم آن شکست تلخ را با قاطعیت جبران کرد تا بعد از پنج شکست پیاپی، اولین پیروزی خود برابر جوکوویچ را ثبت کند.

در مسابقه امروز دومنیک تیم در ست اول و در زمانی که ۲-۴ از جوکوویچ عقب بود، ناگهان اوج گرفت و ورق را برگرداند. او ست اول را در تای بریک از آن خود کرد تا «نوله» در ست‌های دوم و سوم کاملا بی‌روحیه و بی‌رمق به نظر برسد. شرایط تا جایی پیش رفت که جوکوویچ در ست سوم بدون کسب حتی یک گیم به کارش پایان داد.

در این باره بیشتر بخوانید:

+ بررسی تنیس آزاد فرانسه در گفتگو با منصور بهرامی

جوکوویچ که تاکنون دوازده بار در مسابقات گرنداسلم تنیس قهرمان شده، حدود چهار سال است که در مسابقات گرنداسلم در سه ست متوالی شکست نخورده بود. ضمن این که در دوازده سال گذشته سابقه نداشت در مسابقات گرنداسلم تنیس، یک ست را با نتیجه ۰-۶، یعنی حتی بدون کسب یک گیم واگذار کند.

این اتفاق، آخرین بار در سال ۲۰۰۵ در نیمه‌نهایی اوپن آمریکا، پیش آمده بود. این تنیس‌باز صرب که سال گذشته برای اولین بار قهرمان اوپن فرانسه شد، در مرحله نیمه‌نهایی، همین دومنیک تیم را در سه ست متوالی شکست داده بود. بعد از آن قهرمانی، روند نزولی جوکوویچ شروع شد.

او بعد از موفقیت در پاریس، در دور سوم ویمبلدون در لندن، شکست خورد. بعد در فینال اوپن آمریکا باخت و در نهایت در اوپن استرالیا هم در همان دور دوم مغلوب شد و از مسابقات کنار رفت.

بعد از این ناکامی‌های متوالی، جوکوویچ با تعویض کادر فنی و مربیانش، تلاش کرد که به دوران اوج برگردد. انتخاب آندره آغاسی آمریکایی، به عنوان مربی جدید، بخشی از این تلاش‌ها بود که حالا با این شکست سنگین در پاریس، به نظر می‌رسد ثمربخش نبوده.

در نقطه مقابل، دومنیک تیم با این پیروزی غیره‌منتظره در مرحله بعدی با رافائل نادال اسپانیایی روبرو می‌شود. این دیدار دو روز دیگر در پاریس برگزار خواهد شد.

دومنیک تیم در مرحله یک‌چهارم نهایی مسترز رم موفق شده بود، نادال را در یک بازی دیدنی با نتیجه دو- هیچ شکست دهد. این بار هم کارشناسان تنیس پیش‌بینی می‌کنند با توجه به انگیزه بالای نادال برای کسب دهمین قهرمانی در رولان گاروس، مسابقه این دو بسیار تماشایی خواهد شد.