نخستین مدال طلای افغانستان در بازی‌های داخل سالن آسیا در ترکمنستان

کاروان ورزشی افغانستان
توضیح تصویر،

کاروان ورزشی افغانستان با ۱۷۷ ورزشکار

ترکمنستان در حالی میزبان یکی از بزرگ‌ترین رویدادهای ورزشی آسیا است که کاروان ورزشی افغانستان نیز این‌بار به شکل متفاوت و ویژه‌ای در این رقابت ها حضور یافته است. در نخستین روز حسین‌بخش صفری در وزن ۶۲ کیلوگرم رشته جوجیتسو برنده نخستین مدال طلا برای افغانستان شد.

افغانستان با فرستادن ۱۷۷ ورزشکار در رشته‎های مختلف، توانسته نگاه سایر کشورهای حاضر در این رقابت‎ها را به سوی خود جلب کند.

پنجمین دور رقابت های بازی‌های داخل سالن و ورزش‌های رزمی آسیا با حضور ده‌ها کشور آسیایی شب گذشته (۱۷ سپتامبر) در استادیوم المپیک شهر عشق آباد، پایتخت ترکمنستان افتتاح شد. در این رویداد بزرگ ورزشکاران ۶۴ کشور آسیایی و اقیانوسیه، در مجموع حدود ۶ هزار ورزشکار، در ۲۱ رشته ورزشی با هم به رقابت خواهند پرداخت.

توضیح تصویر،

استادیوم المپیک عشق‌آباد در ترکمنستان میزبان بازی‌های داخل سالن و ورزش‌های رزمی آسیا است

کاروان ورزشی افغانستان در مراسم افتتاحیه باشکوه این رقابت‌ها به عنوان نخستین کشور رژه رفت. تعداد ورزشکاران افغانستان در این مسابقه را می‌توان بی‌نظیر دانست.

کاروان ورزشی کشورهای چین، ترکمنستان، ایران و افغانستان از بزرگ ترین کاروان‌های ورزشی در بازی‌های داخل سالن و هنرهای رزمی آسیا محسوب می‌شود.

درخشش افغانستان

نخستین مدال طلای کاروان ورزشی افغانستان را حسین صفری در وزن ۶۲ کیلوگرم در رقابت‌های جوجیتسو گرفت. حسین صفری در دیدار نهایی ورزشکار کشور میزبان را شکست داد.

منبع تصویر، facebook

توضیح تصویر،

نخستین روز حسین‌یخش صفری، ۲۳ ساله در وزن ۶۲ کیلوگرم رشته جوجیتسو برنده نخستین مدال طلا برای افغانستان شد.

همچنین کاروان ورزشی افغانستان موفق به کسب دو مدال در رشته‌های جوجیتسو و کشتی سنتی و یک پیروزی در رشته فوتسال شد.

در رشته کشتی سنتی نیز جاوید امیری از افغانستان در وزن ۶۲ کیلوگرم موفق به کسب مدال نقره شد. این ورزشکار نیز در مسابقه پایانی به ورزشکار کشور ترکمنستان مسابقه را باخت و مدال طلا را به او واگذار کرد.

همچنین در روز یکشنبه (۱۷ سپتامبر) تیم ملی فوتسال افغانستان موفق به کسب نخستین پیروزی در چارچوب مرحله گروهی رقابت‌ها شد.

افغانستان که در گروه اول با تیم‌های چین، مالدیو و ازبکستان هم‌گروه است، در نخستین دیدارش پیروزی قاطعانه در برابر چین داشت و با نتیجه ۶ بر ۱ این تیم را شکست داد.

صبح یکشنبه نیز دو ورزشکار از رشته موی تای افغانستان به مصاف رقبای خود رفتند که البته در این همان دور نخست از مسابقات کنار رفتند.

سید جمال سادات در وزن ۶۰ کیلو با نتیجه ۳۰ بر ۲۶ به حریف قزاقستانی‌اش باخت و در رقابت دوم نیز فرید بهار در ۸۱ کیلوگرم و در دیداری نزدیک با حساب ۲۹ بر ۲۸ در مقابل حریف چینی است شکست خورد و از مسابقات کنار رفت.

اما امرز دوشنبه (۱۸ سپتامبر) برای کاروان ورزشی افغانستان روز پرکاری است. امروز افغانستان در رشته‌های موی‌تای، تکواندو، جوجیتسو، کشتی سنتی و فوتسال نماینده خواهد داشت.

جایزه برای مدال‌آوارن در افغانستان

رئیس جمهور غنی نیز برای ورزشکارانی که در این مسابقات موفق به کسب مدال شوند، جایزه تعیین کرده است.

برای برنده مدال طلا ۶۷۰ هزار افغانی، برای برنده مدال نقره ۳۳۵ هزار افغانی و برای برنده مدال برونز ۲۰۱ هزار افغانی از سوی ریاست جمهوری هدیه داده خواهد شد.

پنجمین دوره رقابت‌های داخل سالن و هنرهای رزمی آسیا در حالی شب گذشته افتتاح شد که تماشاگران، خبرنگاران خارجی و ورزشکاران تمامی کشورهای حاضر در این مراسم از برگزاری جشن افتتاحیه به وجد آمده بودند.

به گفته رئیس جمهور ترکمنستان، عشق آباد یکی از شب‌های تاریخی اش را سپری کرده است.

در شرایطی یکشبه ۱۷ سپتامبر این رقابت ها به صورت رسمی افتتاح شد، چندین رشته دو روز از قبل از مراسم افتتاحیه پیکارهای خود را آغاز کردند که البته برگزاری این رقابتها برای کاروان ورزشی افغانستان نیز خوش یمن بود.