فدراسیون کشتی ایران می‌گوید کلید رفع محرومیت در دست مراجع بالاتر است

علیرضا کریمی

منبع تصویر، Getty Images

نایب رئیس فدراسیون کشتی ایران می‌گوید رفع محرومیت کشتی ایران در مسابقات بین‌المللی اکنون "بسیار فراتر" از حوزه کشتی است و باید "در سطح کلان مدیریت داخلی و خارجی" تکلیف آن مشخص شود.

حمید بنی‌تمیم به خبرگزاری فارس گفت تعلیق کشتی ایران و محرومیت علیرضا کریمی و مربی وی، در اتحادیه جهانی کشتی "به جریان افتاده" و تصمیم نهایی در این زمینه به‌زودی اعلام خواهد شد.

نایب رییس فدراسیون کشتی گفت ایران تمام توان دیپلماتیک خود را به کار گرفت اما به دلیل "شفافیت مستندات" موجود در ۱۳ سال گذشته و "فشارهای بالادستی" و "حساسیت بالا"، این موضوع اکنون فراتر از تعاملات کشتی ایران و اتحادیه جهانی کشتی است.

سه هفته پیش اتحادیه جهانی کشتی اعلام کرد درباره "تخلفاتی" تحقیق می‌کند که در مسابقه کشتی علیرضا کریمی و علیخان جبرائیلوف در دور اول مسابقات کشتی قهرمانی جهان زیر ۲۳ سال در لهستان اتفاق افتاده است.

در فیلم رسمی مسابقه علیرضا کریمی با حریف روس، زمانی که کشتی‌گیر ۸۶ کیلوی ایران سه بر دو از حریفش پیش بود، صدای مربیانش شنیده می‌شد که به او می‌گفتند "باید ببازی." علیرضا کریمی این کشتی را ۱۴ بر سه واگذار کرد.

این موضوع به باخت عمدی برای پرهیز از رویارویی با کشتی گیر اسرائیلی در دور بعد تلقی شد. بیانیه فدراسیون کشتی ایران پس از این اتفاق تایید کرد که علیرضا کریمی "با گذشتن از حق خودش"، از "مظلومیت" مردم فلسطین "دفاع" کرده است.

به گفته نایب رییس فدراسیون کشتی، تعاملات دیپلماتیک باعث شد اتحادیه جهانی دو بار به ایران مهلت بدهد راه حلی ارائه کند. بار اول، مذاکره رسول خادم رییس فدراسیون کشتی ایران با نناد لالویچ رییس فدراسیون جهانی، مانع از اعلام رای مستقیم به ضرر علیرضا کریمی و مربی وی و همچنین محرومیت ایران از مسابقات بین المللی شد و "علیرغم فشارهای سیاسی و اجرایی"، این پرونده به "کمیته اخلاق و امور انضباطی" ارجاع شد.

آقای بنی‌تمیم گفته در نوبت دوم، پس از ارجاع پرونده به کمیته اخلاقی، ایران توان دیپلماتیک خود را به کار گرفت تا مانع از محرومیت کشتی شود اما به دلیل ورود "جدی و مستقیم" و "پیگیری" کمیته بین المللی المپیک، اتحادیه جهانی ملزم به "تعیین تکلیف فوری و قانونی" شده است.

منع مسابقه با حریفان اسرائیلی از سال ۱۹۸۳ اعمال شده و همچنان به قوت خود باقی است اما در چند سال گذشته سه بار دوربین‌های تلویزیونی تصاویری را ثبت کردند که حاکی از باخت عمدی کشتی‌گیران ایرانی برای پرهیز از مسابقه با حریفان اسرائیلی در دور بعدی مسابقات بین‌المللی بوده است.