دادستان کل ایران: مدیر سامسونگ را احضار می‌کنیم

منتظری

منبع تصویر، ilna

توضیح تصویر،

منتظری شرکت سامسونگ را به اقدام قانونی تهدید کرده است

در واکنش به گزارش‌های مربوط به خودداری شرکت سامسونگ از اهدای گوشی‌های تلفن همراه به ورزشکاران ایران و کره شمالی شرکت کننده در مسابقات المپیک زمستانی، مقامات جمهوری اسلامی این شرکت را به اقدامات تلافی‌جویانه تهدید کرده و خواستار عذرخواهی آن شده‌اند.

همزمان ورزشکاران کره شمالی از قبول تلفن همراه سامسونگ خودداری کرده‌اند.

روز جمعه، ۲۰ بهمن (۹ فوریه)، محمدجعفر منتظری، دادستان کل کشور، دستور احضار مدیر شرکت سامسونگ در ایران جهت توضیح درباره خودداری از توزیع گوشی‌های اهدایی این شرکت به ورزشکاران ایرانی شرکت کننده در المپیک زمستانی ۲۰۱۸ را صادر کرد.

به گزارش خبرگزاری تسنیم، آقای منتظری در دستور خود به معاون دادستانی نوشته است که "به دنبال اقدام توهین‌آمیز شرکت سامسونگ کره‌جنوبی نسبت به ورزشکاران عزیزمان که نماینده ملت بزرگ و رشید ایران اسلامی هستند و در پی آثار سوء سیاسی و اجتماعی آن در سطح بین‌المللی و با توجه به کسب منافع سرشار سالانه شرکت مذکور از فروش محصولات خود در جمهوری اسلامی ایران، مقرر می‌دارد در اولین فرصت مدیر شرکت سامسونگ در ایران احضار و نسبت به موضوع، اخذ توضیح و بررسی صورت گیرد."

وی افزوده است که "در صورتی که شرکت سامسونگ متعهد به جبران خسارت معنوی به نحو متناسب با اقدام اهانت‌آمیز خود شد، زمان مناسبی را تعیین و به مرکز شرکت اعلام کنند و در غیراین صورت شرکت سامسونگ به عنوان شخصیت حقوقی به دادسرای عمومی و انقلاب تهران جهت بررسی موضوع معرفی شود."

منبع تصویر، Mehrnews

توضیح تصویر،

شهبازی خواستار عذرخواهی سامسونگ از ورزشکاران ایرانی شده است

همچنین، شاهرخ شهبازی، دبیرکل کمیته ملی المپیک ایران گفته است که "شرکت سامسونگ و عوامل دخیل در بی‌احترامی به ورزشکاران ایرانی شرکت‌کننده در المپیک زمستانی پیونگ‌چانگ باید از کاروان ورزشی ایران عذرخواهی کنند و جمهوری اسلامی از این موضوع کوتاه نخواهد آمد."

به گزارش ایرنا، وی گفته است که باید در هماهنگی با وزارت ورزش و وزارت خارجه، "اقدامات سریع درخصوص اینکه از ورزشکاران ایران عذرخواهی شود صورت گیرد."

آقای شهبازی گفته است که رفتار شرکت سامسونگ "نقض آشکار روح المپیک و منشور المپیزم است که بر حضور ورزشکاران کشورهای سراسر دنیا بدون در نظر گفتن ملیت، رنگ، دین، مذهب، نژاد و سیاست تاکید دارد."

منبع تصویر، Getty Images

توضیح تصویر،

پرچم‌ کشورهای شرکت‌کننده در المپیک پیونگ‌چانگ - نحوه توزیع هدایای سامسونگ تبعیض آمیز توصیف شده است

روز گذشته گزارش شد که شرکت سامسونگ، به عنوان حامی مالی اصلی المپیک زمستانی ۲۰۱۸ در کره جنوبی، به تمامی ورزشکاران حاضر در این مسابقات به استثنای ورزشکاران اعزامی جمهوری اسلامی و کره شمالی یک دستگاه گوشی تلفن همراه هدیه می‌کند. دلیل محرومیت این ورزشکاران از هدایای سامسونگ تحریم اقتصادی کشورهایشان عنوان شد.

این اقدام واکنش تند مقامات جمهوری اسلامی را در پی آورد. از جمله وزیر خارجه تهدید کرد که اگر شرکت سامسونگ عذرخواهی نکند، دیگر از تلفن‌های همراه این شرکت استفاده نخواهد کرد و وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات نیز از بررسی احتمال جلوگیری از ورود گوشی‌‌های سامسونگ و ممنوعیت ثبت شدن آنها در ایران سخن گفت.

مقامات شرکت سامسونگ بعدا گفتند که تصمیم‌گیری در مورد توزیع گوشی‌های تلفن همراه اهدایی بر عهده کمیته بین‌المللی المپیک بوده و خبرگزاری فرانسه به نقل از سخنگوی کمیته برگزاری مسابقات المپیک کره گزارش کرد که تحریم‌های سازمان ملل دلیل خودداری از توزیع گوشی سامسونگ بین ورزشکاران ایرانی و کره شمالی بوده است.

منبع تصویر، AFP

توضیح تصویر،

مشخص نیست که تصمیم به محرومیت ورزشکاران ایران و کره شمالی از دریافت گوشی‌های سامسونگ توسط چه کسی اتخاذ شده است

از پادکست رد شوید و به خواندن ادامه دهید
پادکست
رادیو فارسی بی‌بی‌سی

پادکست چشم‌انداز بامدادی رادیو بی‌بی‌سی – دوشنبه ۱۹ اردیبهشت ۱۴۰۱

پادکست

پایان پادکست

با اینهمه، روز گذشته کمیته بین‌المللی المپیک در گفتگو با بی‌بی‌سی فارسی گفت که به همه ورزشکاران حاضر در رقابت‌های المپیک ۲۰۱۸ گوشی سامسونگ داده می‌شود.

اگرچه در خبرهای اولیه در مورد تصمیم شرکت سامسونگ، گزارش شده بود که این شرکت از دادن گوشی تلفن همراه به ورزشکاران ایران و کره شمالی خودداری می‌کند، اما بعدا اعلام شد که شرط شرکت سامسونگ برای اهداء گوشی به آنان این است که این هدایا را قبل از ترک کره جنوبی پس بدهند.

این خبر هم بعدا تغییر یافت و روز جمعه، خبرگزاری فرانسه به نقل از اطلاعیه کمیته بین‌المللی المپیک گزارش کرد که "در مورد ایران، تایید می‌کنیم که شرکت‌کنندگان ایرانی می‌توانند تلفن‌های اهدایی را نگه دارند اما در مورد کره شمالی، از شرکت‌کنندگان آن کشور درخواست می‌شود که تلفن‌ها را به کشورشان نبرند بلکه فقط از آنها در طول مسابقات پیونگ‌چانگ استفاده کنند."

در همین زمینه، به گزارش خبرگزاری یونهاپ کره جنوبی، مقامات کره شمالی گفته‌اند که ورزشکاران این کشور که به مسابقات زمستانی پیونگ‌چانگ اعزام شده‌اند از قبول تلفن همراه اهدایی شرکت سامسونگ خودداری می‌کنند. شرکت سامسونگ گفته بود که ورزشکاران کره شمالی باید پس از پایان مسابقات، گوشی‌های اهدایی را پس بدهند.

با توجه به اظهارات متفاوت شرکت سامسونگ و کمیته بین‌المللی المپیک، مشخص نیست که تصمیم در مورد محرومیت ورزشکاران ایران و کره شمالی از دریافت هدایای این شرکت توسط چه کسی اتخاذ شده است. کره شمالی تحت تحریم تجاری گسترده شورای امنیت سازمان ملل قرار دارد و مبادلات تجاری با آن کشور در زمینه‌های متعددی ناقض مصوبات شورای امنیت است. این کشور همچنین هدف تحریم‌های یکجانبه ایالات متحده نیز بوده است.

تحریم‌های بین‌المللی و همچنین تحریم‌های یکجانبه آمریکا و کشورهای دیگر علیه برنامه‌های هسته‌ای ایران با دستیابی به برجام لغو شد اما تحریم‌های غیرهسته‌ای آمریکا علیه جمهوری اسلامی همچنان برجاست و در مواردی تشدید شده است. همچنین، سیاست دولت کنونی ایالات متحده در مورد برجام مشخص نیست.

از آنجا که دستیابی به بازارهای تجاری و مالی ایالات متحده برای شرکت‌های عمده جهان حائز اهمیت فراوان است، برخی از موسسات تجاری و مالی در هرگونه ارتباط با ایران محتاطانه رفتار می کنند.