محرومیت روسیه از المپیک لغو شد

کمیته بین المللی المپیک اعلام کرده که نتیجه آزمایش دوپینگ بقیه ورزشکاران روس در المپیک زمستانی منفی بوده

منبع تصویر، Getty Images

توضیح تصویر،

کمیته بین المللی المپیک اعلام کرده که نتیجه آزمایش دوپینگ بقیه ورزشکاران روس در المپیک زمستانی منفی بوده

کمیته بین‌المللی المپیک خبر رفع محرومیت روسیه از بازی‌های المپیک را رسما تایید کرد.

الکساندر زوکوف، رئیس کمیته المپیک روسیه، پیش از اعلام لاین خبر از لغو محرومیت ورزشکاران روس خبر داده بود.

حداقل ۱۶۸ ورزشکار روس به عنوان ورزشکار "بی‌طرف" در المپیک زمستانی ۲۰۱۸ پیونگ‌چانگ کره جنوبی شرکت کردند که دو نفر آنها به دوپینگ متهم شدند. به همین خاطر ورزشکاران روس بنا به دستور روز یکشنبه گذشته کمیته بین‌المللی المپیک اجازه نیافتند که در مراسم اختتامیه با پرچم کشور خود شرکت کنند.

کمیته بین‌المللی المپیک در عین حال در همان زمان رای داد که اگر ثابت بشود که ورزشکار دیگری از روسیه در بازی‎ها دوپینگ نکرده باشد محرومیت آنها برداشته می‌شود.

کمیته بین‌المللی المپیک روز چهارشنبه اعلام کرد که نتیجه آزمایش دوپینگ بقیه ورزشکاران روس منفی بوده است و به این ترتیب از روسیه رفع محرومیت می‌شود.

این کمیته پیشتر به خاطر آنچه گستردگی دوپینگ و بی‌توجهی یا حتی حمایت نهادهای ورزشی روسیه در این مورد خواند، روسیه را از اعزام تیم ملی برای شرکت در المپیک زمستانی ۲۰۱۸ محروم کرد اما به ورزشکاران روسی که به دوپینگ متهم نشده‌ بودند اجازه داد که به طور انفرادی در این مسابقات شرکت بکنند.

با این حال، در جریان رقابت‌های پیونگ‌چانگ دو ورزشکار روس به دوپینگ متهم شدند که یکی از آنها مدال برنز خود را از دست داد. توماس باخ، رئیس کمیته بین‌المللی المپیک، آن دو مورد دوپینگ را مایه تاسف خوانده بود.

اتهام استفاده از مواد ممنوعه بارها علیه ورزشکاران روسیه مطرح شده بود. در دسامبر سال گذشته، کمیته بین‌المللی المپیک در پی مشخص شدن نتیجه تحقیقات پیرامون اتهام حمایت نهادهای دولتی روسیه از دوپینگ ورزشکاران این کشور در جریان المپیک زمستانی ۲۰۱۴ سوچی، این کشور را از شرکت در بازی‌های زمستانی سال جاری محروم کرد. کمیته بین‌المللی گفت که تصمیم خود را در پی ماه‌ها تحقیق توسط یک هیئت تعیین شده توسط رئیس جمهوری سوئیس اتخاذ شد.

در جریان آن تحقیقات، شماری از دست اندرکاران آزمایش ورزشکاران روس در داخل آن کشور مدارک و شواهدی را در اختیار هیئت تحقیق قرار داده بودند که در تصمیم نهایی کمیته موثر بود.

منبع تصویر، Getty Images

توضیح تصویر،

ورزشکاران روسیه به طور انفرادی در مسابقات المپیک زمستانی شرکت کردند