بازداشت گروهی از زنان که برای تماشای دربی به ورزشگاه آزادی رفتند

تصویری که از بازداشت زنان در شبکه‌های اجتماعی منتشر شده است حق نشر عکس Social Media
Image caption تصویری که از بازداشت زنان در شبکه‌های اجتماعی منتشر شده است

چندین زن که برای تماشای مسابقه فوتبال تیم‌های استقلال تهران و پرسپولیس به ورزشگاه آزادی رفته بودند، بازداشت شده‌اند. گزارش‌هایی منتشر شده است که برخی از این زنان در ساعات شام‌گاه پنج‌شنبه آزاد شده‌اند.

یک سخنگوی وزارت کشور ایران گفته بود این زنان بازداشت نشده بودند بلکه صرفا تا زمان پایان مسابقه به "مکانی مناسب" انتقال داده شده بودند.

کنش‌گران در شبکه‌های اجتماعی نوشته‌اند که زنان بازداشت‌شده به بازداشتگاه خیابان وزرا تهران برده شده‌اند. این کنش‌گران عکس‌هایی هم از آزادی برخی از این زنان منتشر کرده‌اند.

بی‌بی‌سی فارسی نمی‌تواند مستقلا صحت و سقم خبر آزادی یا ادامه بازداشت این افراد را تایید کند.

صبح امروز ابتدا خبرگزاری مهر گزارش کرد گروهی از زنان که "قصد داشتند با پوشش پسرانه وارد ورزشگاه شوند از سوی ماموران بازداشت شدند و به بیرون از ورزشگاه هدایت شدند."

تعداد زنان بازداشت‌شده ۳۵ نفر اعلام شده است و هنوز معلوم نیست آیا زنان دیگری توانسته‌اند با لباس مبدل و دور از چشمان ماموران وارد استادیوم شوند یا خیر.

خبرگزاری تسنیم هم گزارش داده است که یکی از این زنان پرچم تیم استقلال را در دست داشته و دیگری می‌خواسته با پرچم تیم پرسپولیس وارد استادیوم شود، اما ماموران پلیس آنها را "شناسایی" و دستگیر کرده‌اند.

در ماه‌های اخیر تصاویری در شبکه‌های اجتماعی منتشر شده که حاکی از حضور زنان در میان تماشگران مسابقات فوتبال در پوشش مردانه بود.

پلیس ایران به زنان اجازه نمی‌دهد برای تماشای مسابقه فوتبال مردان وارد استادیوم شوند و به جز مواردی استثنایی، از حاضرشدن در میان تماشاگران دیگر مسابقات ورزشی مردان هم محروم بوده‌اند.

اجازه حضور زنان به عنوان تماشاگر در مسابقه بسکتبال ایران و عراق که روز دوشنبه هفت اسفند برگزار شد، از معدود مواردی بود که آنها توانستند در کنار مردان، اما در جایگاهی جدا، مسابقه را از نزدیک بببیند.

ممنوعیت حضور زنان در ورزشگاه‌ها موضوعی است که سال‌ها مورد بحث بوده و در دولت‌های مختلف وعده‌هایی برای رفع این محدودیت داده شده اما عملی نشده است.

حق نشر عکس AFP
Image caption مسعود سلطانی‌فر، وزیر ورزش و جوانان ایران (راست) در کنار جیانی اینفانتینو، رئیس فیفا درتهران

رئیس فیفا در میان تماشاگران

حضور جیانی اینفانتینو، رئیس فیفا در میان تماشاگران داربی روز پنج‌شنبه باعث شد برخی از کنش‌گران امیدوار شوند که مقام‌های جمهوری اسلامی در حضور رئیس فیفا اجازه دهند زنان وارد ورزشگاه شوند. تعدادی از زنان اعلام کردند که بدون در نظر گرفتن این ممنوعیت به استادیوم آزادی خواهند رفت.

اما بعد از تداوم ممانعت از ورود زنان، خیلی از کنش‌گران و برخی چهره‌های سیاسی، و همین‌طور کاربرانی در شبکه‌های اجتماعی، خواهان واکنش رئیس فیفا به این ممنوعیت شده‌اند.

چند روز پیش همشهری‌آنلاین گزارش داد که مهم‌ترین انگیزه آقای اینفانتینو برای سفر به ایران "حل مشکل منع ورود بانوان به ورزشگاه‌های مسابقات فوتبال است که به یکی از دغدغه‌های او در دوران ریاستش بر فدراسیون جهانی فوتبال تبدیل شده است."

حق نشر عکس Tasnim
Image caption خبرگزاری‌ها از پر شدن ظرفیت ورزشگاه آزادی ساعاتی قبل از شروع بازی خبر داده‌اند. زنان نتوانستند وارد شوند.

امروز رسانه‌ها گزارش داده‌اند که رئیس فیفا در افتتاحیه جشنواره فوتبال زنان در تهران شرکت کرد.

به گزارش خبرگزاری ایسنا آقای اینفانتینو در این مراسم سرمایه‌گذاری در فوتبال زنان را از اولویت‌های فیفا خوانده و گفته ایران هم در این مسئله مشارکت دارد. رئیس فیفا گفته است: "من چهار دختر دارم و اگر فوتبال زنان را ارتقا ندهم شاید اجازه ندهند به خانه برگردم."

آقای اینفانتینو هم‌چنین با حسن روحانی، رئیس‌جمهوری ایران هم دیدار کرده است.

به گزارش خبرگزاری‌های داخلی ایران، در این دیدار آقای روحانی "بر لزوم تلاش فدراسیون جهانی فوتبال برای احقاق حق ملت‌ها برای تماشای بازی تیم‌های مورد علاقه‌شان در ورزشگاه و کشور خود" تاکید کرده است.

اشاره رئیس‌جمهوری ایران به این بوده که باشگاه‌های عربستان سعودی از بعد از حمله به ساختمان‌های دیپلماتیک عربستان در ایران، حاضر نیستند در مسابقات در ایران شرکت کنند.