پایان شکست‌ناپذیری فدرر؛ دل‌پوترو قهرمان ایندین ولز شد

خوان مارتین دل‌پوترو حق نشر عکس Reuters

خوان مارتین دل‌پوترو به ۱۷ مسابقه شکست‌ناپذیری راجر فدرر در سال ۲۰۱۸ میلادی پایان داد و قهرمان مسترز ایندین ولز شد.

این تنیس‌باز آرژانتینی که مرد شماره هشت تنیس جهان است، توانست حریف نامدارش را با نتایج (۲-۷) ۶-۷ (۱۰-۸) ۷-۶ ۴-۶ شکست دهد.

فدرر که در فصل جاری قهرمان اوپن استرالیا و اوپن روتردام شده و بار دیگر توانسته در رتبه نخست رده‌بندی تنیس جهان قرار بگیرد، به دنبال تاریخ‌سازی با کسب ششمین قهرمانی در ایندین ولز بود، اما "برج تاندیل" در فینال او را برد تا برنده اولین مسترز ۱۰۰۰ امتیازی در دوران حرفه‌ایش شود.

دل‌پوترو مجبور شد ۳ مچ‌پوینت (امتیاز منجر به پیروزی در مسابقه) را نجات دهد ولی در مسابقه‌ای که دو ساعت و ۴۲ دقیقه طول کشید، پرافتخارترین مرد تنیس جهان را از پیش رو برداشت.

این تنیس‌باز ۲۹ در سال‌های اخیر همواره با مصدومیت مچ دست روبرو بوده، مشکلی که او را مجبور به قبول ۳ عمل جراحی کرد، هرچند که هنوز هم برای زدن ضربه بک‌هند مشکل دارد. با این حال دل‌پوترو سال ۲۰۱۸ را خوب شروع کرده. او اوایل مارس توانست در آکاپالکو مکزیک برای اولین بار در ۵ سال اخیر قهرمان یک مسترز ۵۰۰ امتیازی شود و به جمع ۱۰ تنیس‌باز برتر جهان، بازگردد.

حق نشر عکس EPA

دل‌پوترو سپتامبر گذشته توانست در یک مسابقه چهار ستی فدرر را در اوپن آمریکا شکست دهد، ولی آخرین جدال این دو نفر یک ماه پس از آن در بازل بود که با پیروزی تنیس‌باز ۳۷ ساله به پایان رسید.

فدرر مسابقه را بد شروع کرد و ۱۱ خطای قابل اجتناب (آنفورسد ارور) او در مقابل ۳ خطای قابل اجتناب حریف موجب شد تا ست اول را در ۳۹ دقیقه به حریف واگذار کند.

بازی در ست دوم پایاپای پیشرفت، ولی این فدرر بود که در پایان برنده شد، هرچند دل‌پوترو به دلیل فریاد زدن تماشاگران در هنگام سرویس‌هایش به شدت عصبانی شد و به داور اعتراض کرد.

در ست سوم هم بازی نزدیک بود، اما این بار دل‌پوترو در تای برک کاملا برتر نشان داد و برنده مسابقه شد. دل‌پوترو که اولین قهرمان آرژانتینی این مسابقات در ۴۲ سال اخیر است، پس از فینال گفت: "هنوز دستم می‌لرزد و خیلی مضطرب هستم. داشتم به مچ‌پوینت‌هایی که از دست دادم فکر می‌کردم. در تای‌برک ست سوم خیلی خوب بازی کردم. توصیف کردن این لحظه با کلمات بسیار سخت است و شبیه یک رویا به نظر می‌رسد. بعد از تمام مشکلاتی که داشتم و بعد از تمام جراحی‌ها باورم نمی‌شد که اینجا بیایم و برنده یک مسترز ۱۰۰۰ امتیازی شوم، آن هم با شکست داد راجر. واقعا فوق‌العاده است."

حق نشر عکس EPA

راجر فدرر هم گرچه در لحظاتی از بازی کنترل اعصابش را از دست داد و حتی سر داور داد کشید، اما در پایان با تبریک قهرمانی به دل‌پوترو گفت: "سزاوار پیروزی بودی و از این لحظه لذت ببر."

راجر فدرر، طبق برنامه قبلی باید بلافاصله در مسترز میامی شرکت کرند. فدرر سال گذشته در هر دوی این مسابقات قهرمان شده بود، اما امسال فدرر (برای به دست آوردن رتبه نخست رده‌بندی جهانی) برخلاف برنامه قبلی‌اش در اوپن روتردام شرکت کرد. او در آن مسابقات قهرمان هم شد، اما در ۳۷ سالگی شرکت در مسابقات پیاپی فرسودگی و به دنبال آن مصدومیت را در پی دارد.

فدرر که سال گذشته برای استراحت کافی قبل از ویمبلدون، در مسابقات روی خاک رس شرکت نکرد، گفته که هنوز تصمیم نگرفته امسال در این مسابقات (و در راس آن‌ها رولان گاروس) شرکت خواهد کرد یا نه.

فدرر با ۱۷ پیروزی متوالی، بهترین شروع دروان حرفه‌ایش در یک فصل را داشت، اما خودش هم بهتر از هرکسی می‌داند که در حال حاضر مهمترین مسئله برای او حفظ آمادگی بدنی و استراحت کافی با کناره‌گیری از تعدادی از تورنمنت‌های فصل است.

موضوعات مرتبط