لیگ قهرمانان آسیا یا جام جهانی؟

  • احسان اکبری
  • خبرنگار ورزشی
ایران و الجزایر

منبع تصویر، Getty Images

پلان آخر از جنگ سرد پرتغال و کرواسی در ایران

کمتر از ۳ ماه مانده به جام جهانی روسیه هنوز درگیری بر سر اردوی آماده‌سازی تیم ملی ایران ادامه دارد.

پس از برد شیرین تیم ملی ایران در بازی آخر تدارکاتی برابر الجزایر کارلوس کی‌روش، سرمربی تیم ملی ایران، اعلام کرد که روند آمادگی ملی‌پوشان شاغل در لیگ ایران کند است و آنها باید ۴۰ روز تمرینات آماده‌سازی انجام دهند تا بتوانند برابر بازیکنان پرتغال و اسپانیا که به زعم او ۴۰ - ۵۰ سال از فوتبال ایران جلوترند مقاومت کنند و نمایشی آبرومندانه داشته باشند! البته مشخص نشد که منظور کی‌روش از ۴۰ روز چه دوره زمانی است؟ ۴۰ روز قبل از جام جهانی یا ۴۰ روز تا آغاز اردوی اصلی آماده سازی تیم ملی ایران در ترکیه. با این حال همین صحبت‌ها کافی بود تا دوباره سروصدای زیادی در فوتبال ایران به پا شود.

منبع تصویر، Getty Images

آلترناتیوهای همیشگی مخالف اردوی کیروش!

مهم‌ترین مخالفان اردوی درازمدت ملی پوشان حاضر در لیگ ایران، سرمربیان باشگاهی هستند که نمی‌خواهند مهم‌ترین ستاره‌هایشان را در این مقطع از فصل از دست بدهند. و البته همان‌هایی که قبلاً یا سرمربی تیم ملی بوده‌اند یا هنوز از آنها به‌عنوان آلترناتیو جانشینی کی‌روش نام برده می‌شود.

برانکو ایوانکوویچ سرمربی پرسپولیس، وینفرد شفر سرمربی استقلال، علی دایی سرمربی سایپا و امیر قلعه‌نویی سرمربی ذوب آهن اصفهان. که البته مطابق پیش بینی‌ها تندترین واکنش را هم مهم‌ترین آلترناتیو نشان داد، برانکو سرمربی کروات پرسپولیس به‌طور رسمی اعلام کرد که مخالف برنامه آماده‌سازی کی‌روش برای جام جهانی است و اجازه حضور بازیکنانش را در اردوی تیم ملی نخواهد داد. اردوی آماده سازی تیم ملی قرار است از پانزدهم اردیبهشت‌ماه بعد از پایان لیگ برتر و جام حذفی آغاز شود. اما مشکل آنجاست که دو بازی از مرحله یک‌هشتم نهایی لیگ قهرمانان آسیا باقی‌مانده و ملی پوشان استقلال و پرسپولیس نمی‌توانند به خاطر این بازی‌ها در اردوی تیم ملی حاضر شوند.

به‌طور میانگین در اردوهای گذشته تیم ملی حداقل ۱۰ بازیکن از پرسپولیس و استقلال در اردوهای تیم ملی حاضر بودند که به غیر از وحید امیری بیشتر آنها در پست‌های دفاعی برای تیم ملی بازی می‌کنند و عدم حضور آنها در اردوی ملی می‌تواند روند آماده‌سازی تیم کی‌روش را وارد چالش جدی کند، بخصوص در فاز دفاعی که احتمالاً استراتژی اصلی کیروش در جام جهانی روسیه خواهد بود.

منبع تصویر، Tasnim

همان مشکل همیشگی؛ کیروش با برنامه و فدراسیون بی برنامه!

سرمربی تیم ملی، برنامه آماده سازی تیم ملی را به‌طور کامل ۲۴ خرداد سال گذشته اعلام کرد، از طرفی برنامه لیگ قهرمانان آسیا هم از دو سال قبل مشخص بود و مدیران فدراسیون می‌دانستند در صورت صعود تیم‌های باشگاهی ایران از مرحله گروهی لیگ قهرمانان آسیا برنامه مرحله حذفی با اردوی تیم ملی تداخل خواهد داشت، اما تاکنون بعد از ۱۱ ماه از اعلام برنامه کی‌روش هیچ‌گونه راه حلی برای رفع این مشکل اعلام نکردند. شاید مدیران فدراسیون فوتبال می‌توانستند از طریق رایزنی با کنفدراسیون فوتبال آسیا برنامه مرحله حذفی لیگ قهرمانان آسیا را تغییر دهند و یا در مذاکره با باشگاه‌ها با توجه به اهمیت اردوی آماده‌سازی تیم ملی و جام جهانی، رضایت آنها را برای عدم استفاده از ملی‌پوشان در این مرحله از رقابت‌های آسیایی جلب می‌کردند.

هفته گذشته فدراسیون فوتبال اعلام کرد هر باشگاه به ازای حضور هر ملی پوش در لیست نفرات تیم ملی در جام جهانی مبلغ ۱۳۰ هزار دلار پاداش دریافت خواهد کرد، شاید با اعلام این مبلغ در این برهه زمانی فدراسیون قصد داشت تیم‌های باشگاهی را برای حضور ملی‌پوشان در اردوی تیم ملی تشویق کند. اما نکته عجیب و جنجالی اینکه، مبلغ پاداش اعلام شده به ازای هر نفر ۱۰۰ هزار دلار کمتر از مبلغ پاداش اعلام شده توسط فیفا است. در حالی که فدراسیون فوتبال عربستان، با جلب رضایت باشگاه‌های عربستانی و با صرف هزینه‌ای هنگفت در توافقی با لالیگای اسپانیا، بسیاری از ملی پوشان عربستانی را در فصل نقل و انتقالات ژانویه راهی تیم‌های لالیگایی کرد تا از نظر عملکرد برای حضور در جام جهانی آماده شوند. اما فدراسیون فوتبال ایران بجای جلب رضایت باشگاه‌های ایرانی، مبلغ ۱۰۰ هزار دلار (به ازای هر بازیکن) از پاداش فیفا به باشگاه‌های ایرانی را بدون هیچ توضیحی کم کرده تا گره کوری در توافق میان باشگاه‌ها و تیم ملی ایران ایجاد کند.

منبع تصویر، Getty Images

سکوت همیشگی و آینده نامعلوم!

این روزها با سکوت مدیران فدراسیون فوتبال، این سرمربیان تیم‌ها هستند که مشغول جنگ رسانه‌ای با یکدیگر شده‌اند و قطعا در این مقطع ضربه اصلی را در وهله اول تیم ملی ایران و بعد از آن باشگاه‌های ایرانی حاضر در آسیا و ملی پوشانش خواهند خورد.

در این بین و پس از جنجال‌های ایجاد شده، افتخاری مدیرعامل باشگاه استقلال اعلام کرد که قرار است در روزهای آینده جلسه‌ای با حضور سرمربی تیم ملی و سرمربیان تیم‌های باشگاهی برگزار شود و توافقی برای حضور ملی‌پوشان در اردوی تیم ملی و مسابقات آسیایی صورت بگیرد. البته عدم توافق برانکو با کی‌روش در این مقطع نمی‌تواند عجیب باشد چرا که این دو سرمربی محبوب و موفق در ۲ سال اخیر شدیدترین انتقادات را به یکدیگر داشته‌اند و بعید است با یک جلسه مشکل بین آنها حل شود.