اوپن فرانسه؛ پادشاه رس به دنبال یازدهمین تاج‌گذاری

رافائل نادال

منبع تصویر، Getty Images

دومین گرنداسلم فصل تنیس جهان و تنها گرنداسلمی که مسابقاتش روی خاک رس است از یکشنبه در پاریس آغاز می‌شود. طبق معمول یک دهه اخیر رافائل نادال با ۱۶ قهرمانی در گرنداسلم‌ها، بخت نخست قهرمانی در رولان گاروس است. این بار بدون حضور دو رقیب نامدار: راجر فدرر، پرافتخارترین مرد تنیس جهان با ۲۰ قهرمانی در گرند‌اسلم‌ها و اندی ماری، مرد شماره یک پیشین تنیس جهان.

پیروزی مقابل نادال روی خاک رس اوج بلند‌پروازی هر تنیس‌بازی است. قهرمانی سال گذشته در پاریس موجب شد تا او تبدیل به تنها بازیکنی (چه زن و چه مرد) شود که از زمان برگزاری مسابقات تنیس به صورت اوپن (۱۹۶۸) توانسته ۱۰ بار قهرمان یک گرنداسلم شود.

خبر نگران کننده برای حریفان نادال این است که او امسال از پارسال هم بهتر شده است: یازدهمین قهرمانی در مونت‌کارلو و بارسلونا و رکورد ۵۰ ست، پیروزی پیاپی روی یک زمین (خاک رس).

هرچند که رکورد شکست‌ناپذیری نادال با باخت برابر دامنیک تیم فرو ریخت، اما این اولین باخت یکسال اخیر او روی رس بود. پارسال هم همین تنیس‌باز اتریشی نادال را در مسترز رم شکست داد.

نادال سپس در فینال مسترز رم، ساشا زروف را شکست داد تا هم برای هشتمین بار قهرمان این تورنمنت شود و هم رتبه نخست رده‌بندی جهانی تنیس را رقیب قدیمی‌اش راجر فدرر پس بگیرد.

این تنیس‌باز اسپانیایی که در دور اول اوپن فرانسه باید با الکساندر دولگوپولوف اوکراینی بازی کند، درباره بختش برای یازدهمین قهرمانی‌ در این مسابقات به دنبال قهرمانی در مسترز رم گفت: "شرایط در این‌جا کاملا متفاوت است. من قبول ندارم هر اتفاقی که قبلا افتاده -چه باخت و چه پیروزی- بتواند در پاریس تاثیر زیادی بگذارد."

منبع تصویر، Reuters

فدرر کجاست؟

راجر فدرر که ماه اوت ۳۷ ساله می‌شود، برای دومین سال پیاپی تصمیم گرفت تا از فصل رس رقابت‌های تنیس کنار بکشد. پارسال که فدرر تصمیم مشابهی گرفت، گفت برای ادامه حرفه‌اش باید برنامه‌ریزی هوشمندانه‌ای داشته باشد و مجبور است اوپن فرانسه را قربانی کند. فدرر روی رس کم‌ترین اقتدار را دارد و تنها یکبار در سال ۲۰۰۹ قهرمان رولان گاروس شده است.

این تصمیم پارسال برای فدرر جواب داد و موجب شد او قبراق و سرحال فصل چمن تنیس را شروع کند و برای هشتمین بار قهرمان ویمبلدون شود.

استاد سوئیسی امسال را با قهرمانی در اوپن استرالیا شروع کرد و در ماه فوریه هم توانست دوباره مرد شماره یک تنیس جهان شود، ولی دو شکست متوالی - مقابل خوان مارتین دل‌پوترو در فینال ایندین‌ولز و تاناسی کوکیناکیس، تنیس‌باز جوان استرالیایی- بار دیگر فدرر را به این نتیجه رساند که در اوپن فرانسه شرکت نکند.

فدرر از سال ۲۰۱۵ در رولان گاروس شرکت نکرده و این موجب شده تا بسیاری، از جمله خود نادال، بگویند که او دوست ندارد روی رس با نادال بازی کند.

منبع تصویر، Getty Images

چه کسانی می‌توانند نادال را متوقف کنند؟

ساشا زورف

بسیاری او را جدی‌ترین تهدید علیه نادال می‌دانند. این آلمانی ۲۱ ساله درخشان‌ترین مرد این فصل مسابقات تنیس بوده. او در ۳۰ مسابقه برنده شده و روی رس در مونیخ و مادرید قهرمان شد. هرچند که زورف تا به حال از مرحله یک‌هشتم نهایی گرلند‌اسلم‌ها بالاتر نرفته است.

مارین چیلیچ

این کروات قدرتمند با حضور در فینال اوپن استرالیا توانست با حضور در رتبه سوم رده‌بندی جهانی، به بالاترین رتبه دوران حرفه‌ایش برسد. او تا کنون از یک‌چهارم رولان گاروس بالاتر نرفته است ولی این تنیس‌باز ۲۹ ساله با حضور در یک‌چهارم نهایی مونت‌کارلو و نیمه‌نهایی مسترز رم، امیدوار است امسال پیشروی بیشتری در پاریس داشته باشد.

نواک جوکوویچ

فاتح بلامنازع چندی قبل تنیس جهان به دنبال جراحی دستش پس از ویمبلدون با افتی چشمگیر روبرو شد. او الان مرد شماره ۲۲ تنیس جهان است اما با رسیدن به نیمه‌نهایی مسترز رم، نشانه‌هایی از بازگشت به روزهای اوجش را آشکار کرد.

دامینیک تیم

تنها مردی است که در دو سال اخیر توانسته رافائل نادال را روی رس شکست دهد؛ دستاوردی که این اتریشی ۲۴ ساله، پارسال در رم و ماه قبل در مادرید کسب کرد. تیم هنوز هم نتوانسته آن طور که باید در رقابت‌های مهم بدرخشد و حتی یک قهرمانی در مسابقات مسترز هم ندارد؛ هرچند که در دو سال اخیر به نیمه‌نهایی رولان گاروس رسیده است.

استن واورینکا

قهرمان سال ۲۰۱۵ رولان گاروس، بیش‌تر پارسال را به دلیل مصدومیت آرنج، خانه‌نشین شد. این تنیس‌باز ۳۳ ساله سوئیسی در سه سال اخیر دست‌کم به نیمه‌نهایی رولان گاروس رسیده است، ولی با توجه به زمان کمی که در مسابقات حضور داشته، سخت بتواند امسال هم عملکرد مشابهی داشته باشد.