فرانسه در جام جهانی ۲۰۱۸ ؛ ستاره‌های جوان به دنبال تکرار خاطره ۹۸

تیم ملی فوتبال فرانسه حق نشر عکس Getty Images

جام جهانی روسیه پانزدهمین حضور فرانسه در این رقابت‌ها خواهد بود، ششمین حضور پیاپی این تیم در جام جهانی از سال ۱۹۹۸. سالی که فرانسه در خاک خود برای اولین بار قهرمان جام جهانی شد.

این تیم گروهی از نوابغ جوان دنیا را در اختیار دارد؛ اسم سه بازیکن این تیم ( کیلین امباپه، اسامه دمبله و پل پوگبا) در فهرست گران‌ترین فوتبالیست‌های دنیا به چشم می‌خورد. سوال اما اینجاست که آیا ترکیب این ستاره‌ها در یک تیم خوب از کار در خواهد آمد؟ فرانسه در ۷ بازی از مجموع ۱۰ بازی‌اش در مقدماتی جام جهانی پیروز شد و با ۴ امتیاز بیشتر از سوئد به عنوان تیم اول گروه صعود کرد.

فرانسه در گروه C با پرو، استرالیا و دانمارک هم‌گروه است.

مربی: دیدیه دشان

حق نشر عکس Getty Images
Image caption دیدیه دشان

کاپیتان سابق تیم ملی فرانسه، به عنوان بازیکن با این تیم طعم قهرمانی در جام جهانی و یورو ( ۲۰۰۰) را چشیده. او سال ۲۰۱۲ با عنوان مربی به تیم ملی کشورش بازگشت اما از آن زمان نتوانسته با این تیم در تورنمنتی قهرمان شود. البته در یورو ۲۰۱۶ که فرانسه میزبان بازی‌ها بود تا فینال پیش رفت اما در نهایت قهرمانی را به پرتغال واگذار کرد. به اعتقاد خیلی‌ها این مربی برای قهرمانی در جام جهانی بیش از حد محافظه کار است. با این حال در برقراری نظم و راضی نگه‌داشتن بازیکنانش توانایی بالایی دارد.

بازیکن کلیدی: کیلین امباپه

حق نشر عکس Getty Images
Image caption کیلین امباپه

مهاجم ۱۹ ساله موناکو که فصل قبل به طور قرضی راهی پاری‌سن‌ژرمن شد را با تیری آنری، ستاره سابق فرانسه که فوتبال حرفه‌ای را از موناکو آغاز کرد، مقایسه می‌کنند. جام جهانی روسیه، اولین تورنمنت مهم بین‌المللی است که امباپه در آن حضور خواهد داشت. نداشتن تجربه کافی اما هیچوقت برای این بازیکن مسأله‌ای جدی نبوده است. او برای درخشش در فوتبال جهان تنها به ۱۲ ماه وقت نیاز داشت. فصل ۱۷-۲۰۱۶ در رسیدن موناکو به نیمه نهایی لیگ قهرمانان فوتبال اروپا نقش مهمی بازی کرد و بعد از آن به شکل قرضی با قراردادی که در صورت دائمی شدن او را به گران‌ترین فوتبالیست دنیا بعد از نیمار تبدیل می‌کند، به پاری‌سن‌ژرمن پیوست.

نقاط قوت

خط حمله فرانسه با داشتن بازیکنانی مثل آنتوان گریزمان، امباپه و دمبله کابوسی برای رقبا به حساب می‌آید. در هنگام حمله گریزمان، مهاجم اتلتیکو مادرید که باشگاه‌های زیادی آرزوی داشتنش را دارند، جلوتر از همه حرکت می‌کند و احتمالا اولیویه ژیرو را هم در کنار خودش دارد. بعد نوبت به امباپه، لمار، دمبله و بقیه بازیکنان می‌رسد که برای کمک به آن‌ها بپیوندند. آبی‌ها درعقب زمین هم رافائل واران را دارند، بازیکنی که آرامش و نظم را به میانه خط دفاع تزریق می‌کند. هوگو لوریس، کاپیتان و دروازه‌بان فرانسه که نزدیک به ۱۰۰ بازی ملی انجام داده هم یکی دیگر از مهره‌های کلیدی این تیم است. دشان احتمالا در خط میانی هم مثل همیشه روی بلز ماتویدی حساب زیادی باز کرده است.

نقاط ضعف

داشتن گروهی از بهترین مهاجمان دنیا به همان اندازه که به نفع تیم است می‌تواند دردسرآفرین هم باشد. کنار هم قرار دادن همه ستاره‌ها، حفظ نظم تیم و گرفتن بهترین بهره ممکن از آن‌ها حتی در بازی بدون توپ کار چندان آسانی به نظر نمی‌آید.

بهترین عملکرد تیم در جام جهانی

قهرمانی در جام جهانی ۱۹۹۸ فرانسه

آنچه باید بدانید

طی ۹ حضور اخیر فرانسه در جام جهانی این تیم تنها دو بار در سال‌های ۱۹۹۸ و ۲۰۱۴ در گروه‌اش اول شده. علاوه بر این ۵ مساوی، ۵ باخت و تنها سه برد مقابل تونگو، هندوراس و سوئیس، نتایجی است که این تیم در ۱۲ بازی اخیرش در دور گروهی جام جهانی گرفته است.

برنامه بازی‌های گروه CC:

فرانسه - استرالیا شنبه ۱۶ ژوئن-۲۶ خرداد کازان ساعت ۱۴:۳۰ به وقت ایران
پرو - دانمارک شنبه ۱۶ ژوئن-۲۶ خرداد سارانسک ساعت ۲۰:۳۰ به وقت ایران
دانمارک - استرالیا پنج‌شنبه ۲۱ ژوئن-۳خرداد سامارا ساعت ۱۶:۳۰ به وقت ایران
فرانسه - پرو پنج‌شنبه ۲۱ ژوئن-۳۱ خرداد یکاترینبورگ ساعت ۱۹:۳۰ به وقت ایران
استرالیا - پرو سه‌شنبه ۲۶ ژوئن-۵ تیر سوچی ساعت ۱۸:۳۰ به وقت ایران
دانمارک - فرانسه سه‌شنبه ۲۶ ژوئن-۵ تیر مسکو ساعت ۱۸:۳۰ به وقت ایران