بلژیک در جام جهانی ۲۰۱۸؛ نسل طلایی در جستجوی افتخار

تیم ملی بلژیک حق نشر عکس AFP

تیم ملی بلژیک تا حالا در هیچ تورنمنت مهمی قهرمان نشده و در جام جهانی هم از نیمه‌نهایی جلوتر نرفته است. شاید بتوان گفت بلژیک در حال حاضر بهترین تیم ملی تاریخ خود را دارد، با بازیکنانی که بیشترشان در لیگ برتر انگلیس بازی می‌کنند.

بلژیکی‌ها اما در دور قبلی جام جهانی تا یک‌چهارم نهایی بیشتر دوام نیاوردند و در یورو ۲۰۱۶ هم در همین مرحله توسط ولز از دور مسابقات حذف شدند. بنابراین جام‌جهانی روسیه شاید بهترین فرصت برای این تیم باشد تا ثابت کند بی‌دلیل لقب نسل طلایی فوتبال کشور را نگرفته است.

بلژیک در مسابقات مقدماتی جام جهانی روسیه انواع و اقسام رکوردها را برجای گذاشت: مثل آلمان، اسپانیا و انگلستان این بازی‌ها را بدون باخت به پایان رساند و موفق شد بیشترین تعداد گل را در میان رقبای اروپایی خود بزند ( بلژیک و آلمان با ۴۳ گل بیشترین گل را در مرحله مقدماتی جام جهانی روسیه زدند).

بسیاری از کارشناسان نداشتن یک مربی درجه یک را دلیل اصلی ناکامی تیم ملی بلژیک در سال‌های اخیر می‌دانستند و باید صبر کرد و دید روبرتو مارتینس که بعد یورو ۲۰۱۶ هدایت تیم را در دست گرفته، می‌تواند بلژیک را قهرمان کند یا نه؟

مربی: روبرتو مارتینس

حق نشر عکس AFP

مربی ۴۴ ساله در روسیه برای اولین بار طعم حضور در جام جهانی را می‌چشد. او بعد از داگ لیوینگستون، مربی اسکاتلندی که بلژیک را به جام جهانی ۱۹۵۴ سوئیس رساند، اولین مربی خارجی است که با این تیم به یک تورنمنت بزرگ پا ‌می‌گذارد.

وقتی بعد از ناکامی بلژیک در یورو ۲۰۱۶ مارتینس به جای مارک ویلموتس روی نیمکت مربیگری تیم نشست، خیلی‌ها از سپرده شدن هدایت تیم به یک مربی که فقط در سطح باشگاهی تجربه دارد تعجب کردند. این مربی اما با نتایج خوبی که در مرحله مقدماتی گرفت نظرها را به خودش جلب کرد، هر چند با خط زدن راجا ناینگولان از فهرست تیم انتقاد خیلی‌ها را برانگیخت.

بازیکن کلیدی: ادن آزار

حق نشر عکس AFP

بازیکن شماره ۱۰ چلسی با ۶ گل و ۵ پاس گل یکی از مهره‌های تأثیرگذار در درخشش بلژیک در مرحله مقدماتی جام جهانی ۲۰۱۸ بود. آزار ژانویه گذشته در دیدار با برایتون ۲ گل زد تا به جمع صدگله‌های چلسی و لیگ برتر بپیوندد. سرعت بالا، توانایی بازی با هر دو پا و مهارت‌ مثال‌زدنی در ایجاد فرصت گل و همین طور شم بالای گلزنی، این بازیکن را به یکی از بهترین مهاجمان حال حاضر دنیا تبدیل کرده است.

آزار در روسیه برای دومین بار حضور در جام جهانی را تجربه می‌کند. در جام جهانی قبلی در برزیل آزار موفق به گل زدن نشد اما پاس گل‌های او در صعود بلژیک از دور گروهی نقش مهمی بازی کرد.

نقاط قوت

تیم ملی بلژیک پر است از بازیکنان با استعداد و نخبه. خط حمله بلژیک که ستاره‌هایی مانند ادن آزار و روملو لوکاکو را در خود جای داده، از اصلی‌ترین نقاط قوت این تیم است. لوکاکو در مسابقات مقدماتی ۱۱ گل زد و با مجموع ۳۱ گل ملی بهترین گلزن تاریخ بلژیک شد.

این تیم در خط میانی هم کوین دبروین را دارد، بازیسازی فوق‌العاده با مهارتی مثال‌زدنی در شوت و پاسکاری. در دروازه بلژیک هم دروازه ‌بان درجه یکی چون تیبو کورتوا می‌ایستد. دروازه‌بان چلسی به خوبی با مدافعان ارتباط برقرار می‌کند و تکنیک عالی، قدرت پیش‌بینی و مهارهای فوق‌العاده‌ او را به دروازه‌بانی کامل تبدیل کرده است.

نقاط ضعف

بزرگ‌ترین مشکل تیم ملی بلژیک در دفاع است. خط دفاع این تیم با وجود داشتن بازیکنان توانمندی مانند وینست کمپانی، توماس فرمالن، توبی آلدرویرلد و یان فرتونگن به دلیل نداشتن سازماندهی لازم، آن‌طور که باید موفق عمل نمی‌کند.

آلدرویرلد در تاتنهام بیشتر فصل را از دست داد و کمپانی و فرمائلن هم دوره طولانی مصدومیت را تازه پشت سرگذاشته‌اند. بنابراین مارتینس اگر بخواهد چهار بازیکن در خط دفاع داشته باشد، احتمالا در پست مدافع کناری با کمبود گزینه مواجه خواهد شد.

آنچه باید بدانید

بلژیک تا کنون ۱۳ بار به جام جهانی صعود کرده، به این ترتیب بعد از ۵ تیم بزرگ آلمان، ایتالیا، اسپانیا، انگلیس و فرانسه، بیش از سایر تیم‌های اروپایی در این رقابت‌ها حضور داشته است. تیم ملی بلژیک ۸ گل آخر خود در جام جهانی را بعد از دقیقه ۷۰ بازی زده است.

بهترین عملکرد در جام جهانی

مقام چهارم در جام جهانی ۱۹۸۶ مکزیک

برنامه بازی‌های گروه GGGG:

بلژیک - پاناما دوشنبه ۱۸ژوئن-۲۸ خرداد سوچی ساعت ۱۹:۳۰ به وقت ایران
تونس - انگلستان دوشنبه ۱۸ ژوئن-۲۸ خرداد ولگاگراد ساعت ۲۲:۳۰ به وقت ایران
بلژیک - تونس شنبه ۲۳ ژوئن-۲ تیر مسکو ساعت ۱۶:۳۰ به وقت ایران
انگلستان- پاناما یکشنبه ۲۴ ژوئن-۳ تیر نیژنی نووگراد ساعت ۱۶:۳۰ به وقت ایران
انگلستان- بلژیک پنج‌شنبه ۲۸ ژوئن-۷ تیر کالینین‌گراد ساعت ۲۲:۳۰ به وقت ایران
پاناما - تونس پنج‌شنبه ۲۸ ژوئن-۷ تیر سارانسک ساعت ۲۲:۳۰ به وقت ایران