صفحه ویژه‌: جام جهانی ۲۰۱۸ روسیه

 • جام جهان

  فرانسه قهرمان جام جهانی روسیه شد

  تیم ملی فوتبال فرانسه با پیروزی ۲-۴ مقابل کرواسی قهرمان جام جهانی روسیه شد. این دومین قهرمانی فرانسه پس از جام جهانی خانگی در سال ۱۹۹۸ بود.

 • گروه A جام جهانی روسیه: میزبان در آسان‌ترین گروه

  گروه اول جام جهانی روسیه به عقیده بسیاری یکی از آسان‌ترین گروه‌های تاریخ جام جهانی است. مسابقات این دوره با دیدار میزبان مقابل عربستان سعوی کلید خواهد خورد؛ اولین تیم آسیایی تاریخ که در افتتاحیه جام جهانی حضور می‌یابد.

 • گروه B جام جهانی روسیه؛ ایران در گروه مرگ

  در این گروه پرتغال، قهرمان یورو ۲۰۱۶، اسپانیا قهرمان جام جهانی ۲۰۱۰ آفریقای جنوبی و رقابت‌های یوروی ۲۰۰۸ و ۲۰۱۲ با ایران و مراکش رقابت می‌کنند. ایران و مراکش در مسیر رسیدن به روسیه عملکردی درخشان داشته‌اند و با وجود شانس کمتر در صعود از این گروه، می‌توانند شگفتی‌سازان این دوره از جام جهانی باشند.

 • گروه C جام جهانی روسیه: فرانسه در جست‌وجوی دومین قهرمانی

  فرانسه در این گروه با دانمارک، پرو و استرالیا رقابت می‌کند، سه حریفی که تا آخرین لحظه برای صعود به جام جهانی تلاش کردند. مردان دیدیه دشان که نام بزرگ‌ترین استعدادهای حال حاضر جهان در بین‌ آن‌ها به چشم می‌خورد، احتمالا بالاترین شانس برای صعودی آسان به یک هشتم نهایی را خواهند داشت.

 • گروه D جام جهانی ۲۰۱۸ روسیه: سخت‌ترین گروه؟

  به عقیده بسیاری یکی دیگر از گروه‌های سخت در جام جهانی روسیه است. آرژانتین با داشتن نابغه‌ای به نام لیونل مسی یکی از شانس‌های اصلی قهرمانی است. این تیم برای پنجمین بار در تاریخ این رقابت‌ها به مصاف نیجریه خواهد رفت.

 • گروه E جام جهانی ۲۰۱۸ روسیه: برزیل به دنبال پاک کردن خاطره جام قبلی

  حضور تیم قدرتمند برزیل برای تبدیل شدن این گروه به گروهی هیجان‌انگیز کافی است. سلسائو که بعد از شکست حقارت‌بار ۱-۷ از آلمان در نیمه نهایی جام جهانی گذشته، ظاهرا دوباره به اوج بازگشته است و باید با سوئیس، کاستاریکا و صربستان رقابت کند. جالب اینجاست که سه تیم برزیل، سوئیس و صربستان ( یوگوسلاوی سابق) در جام جهانی ۱۹۵۰ برزیل نیز هم‌گروه بودند.

 • گروه F جام جهانی ۲۰۱۸ روسیه: قهرمان جام جهانی در باتجربه‌ترین گروه

  مکزیک ۱۵، سوئد ۱۱ و کره جنوبی ۹ جام جهانی را پیش از روسیه تجربه کرده‌اند. با آلمان به عنوان بخت اصلی صعود، شاید کلیدی‌ترین بازی این گروه دیدار مکزیک و سوئد باشد که تکلیف تیم دوم را مشخص خواهد کرد.

 • گروه G جام جهانی ۲۰۱۸ روسیه؛ زمانی برای درخشش نسل طلایی بلژیک

  رقابت اصلی در این گروه احتمالا بین انگلیس و بلژیک است. این دو تیم تا کنون دو بار در جام جهانی مقابل هم بازی کرده‌اند، سال ۱۹۴۴ بازی دور گروهی‌شان با تساوی ۴-۴ به پایان رسید و سال ۱۹۹۰ انگلیس در یک‌هشتم نهایی با برد ۱ -۰ موفق به حذف بلژیک شد.

 • گروه H جام جهانی ۲۰۱۸ روسیه: بیشترین تنوع جفرافیایی اما بدون قهرمان

  این گروه تنها گروه جام جهانی است که هیچ کدام از تیم‌هایش قهرمان جهان نشده‌اند. بنابراین شاید بتوان گفت با کم‌تجربه‌ترین گروه حاضر در جام جهانی روسیه روبرو هستیم. گروهی که با چهار تیم از چهار قاره مختلف بیشترین تنوع جغرافیایی را در خود جای داده است.

 • جام جهانی ۲۰۱۸: چرا به ظاهر فرانسه شانس بیشتری برای قهرمانی دارد؟

  هر تیم فوتبالی تاریخچه‌ خود دارد و هر نسلی از بازیکنان هم مسیر خاص خودش را برای رسیدن به موفقیت طی می‎کند. این واقعیتی است که برای این نسل از تیم ملی فرانسه هم صدق می‎کند. آن‌ها برای صعود به فینال جام جهانی ۲۰۱۸ راه سختی را طی کردند: از رویارویی با حریف‎های قدری مانند آرژانتین، اروگوئه و بلژیک گرفته تا جواب دادن به انتقادهایی به دلیل عملکرد متوسط‌‌‌‌‌شان پیش از شروع رقابت‌ها و در دیدارهای ابتدایی جام جهانی.

 • فرصت طلایی انگلستان در جام جهانی؛ یادداشتی از کلینزمن‌

  یورگن کلینزمن، ستاره و مربی سابق تیم ملی آلمان درباره تیم انگلستان می‌گوید: "شاید بعضی بگویند که شیوه بازی این تیم، به راحتی قابل‌پیش‌بینی است و شاید بگویند این مدل بازی، زیباترین مدل بین تیم‌های حاضر در روسیه نیست، اما به نظر من تا زمانی که تیم ملی انگلستان با این روش، نتیجه لازم را می‌گیرد، هیچ مشکلی وجود ندارد."

 • جام جهانی ۲۰۱۸؛ راهنمای شهرهای میزبان

  سرویس روسی بی‌بی‌سی پیشنهاد می‌دهد: در روسیه کجا بروید، چه چیزهایی ببینید و چه بخورید

 • جام جهانی ۲۰۱۸: اگر کرواسی قهرمان شود، اگر فرانسه قهرمان شود

  با قهرمانی کرواسی تعداد کشورهای قهرمان به عدد ۹ می‌رسد و کرواسی در کنار انگلیس، اسپانیا و فرانسه در جمع تک‌ستاره‌ای‌های تاریخ جام جهانی قرار می‌گیرد. اگر فرانسه قهرمان شود، در کنار اروگوئه و آرژانتین قرار می‌گیرد.

 • گزارش ویژه؛ یاشین، دروازه‌بان سیاه پوش

  لو یاشین، دروازه بان تیم فوتبال اتحاد جماهیر شوروی، میان فوتبال دوستان روسیه امروز، شخصیتی اسطوره‌ای است. او که دوران کودکیش را در جنگ جهانی دوم گذراند، در سال‌های جنگ سرد، با تیم ملی فوتبال شوروی اولین مقام‌های جهانی را برای کشورش کسب کرد. اما زندگی او، مانند تاریخ اتحاد جماهیر شوروی با فراز و فرودهای بسیاری همراه بود.

 • جام جهانی روسیه ۲۰۱۸؛ ستاره‌های غیرمنتظره تیم ملی انگلیس

  تیم ملی فوتبال انگلیس برای سومین بار در تاریخ خود به نیمه نهایی جام جهانی رسیده، بسیاری از ستارگان این تیم اما برای رسیدن به اوج مسیری غیرعادی و متفاوت را پشت سرگذاشته‌اند.

 • بلژیک - فرانسه؛ داربی رفقا در نیمه‌نهایی جام جهانی روسیه

  نیمه‌نهایی اول جام جهانی بین فرانسه، قهرمان جام جهانی ۱۹۹۸ و بلژیک همسایه این کشور با نسل طلایی بازیکنانش برگزار می‌شود.

 • سرمربی پیشین بارسلونا روی نیمکت تیم ملی اسپانیا

  لوئیس انریکه مارتینز، سرمربی پیشین تیم‌های بارسلونا و رم با قراردادی دو ساله هدایت تیم ملی فوتبال اسپانیا را به عهده گرفت.

 • جام جهانی ۲۰۱۸: آنچه باید درباره یک چهارم نهایی بدانید

  دیداری با هفت گل و پیروزی تیم ملی انگلیس در ضربات پنالتی از جمله رخدادهایی هستند که جام جهانی روسیه را به یکی از جذاب‎ترین‎ دوره‎های این رقابت‎ها در سال‌های اخیر تبدیل کرده است. بی‌بی‌سی در آستانه بازی‌های یک چهارم نهایی جام جهانی ۲۰۱۸ نگاهی انداخته به تیم‎های حاضر در این مرحله و اتفاقاتی که ممکن است در آن رخ دهد.

 • جام جهانی ۲۰۱۸: سرمربی تیم ملی اسپانیا کناره‌گیری کرد

  فرناندو هیرو، سرمربی تیم ملی فوتبال اسپانیا، در جام جهانی ۲۰۱۸ روسیه از سمت خود استعفا کرد و همچنین گفت که به پست قبلی‌اش در این تیم (مدیر ورزشی) بازنمی‌گردد.

 • نیمار در جام جهانی ۲۰۱۸: ستاره‌ای که دل برزیل را می‌برد و اعصاب جهان را خرد می‌کند

  تیتر این مطلب عنوانی است که روزنامه برزیلی گلوبو به عملکرد نیمار در جام جهانی روسیه داده است، ستاره‌ای که همان قدر که فوق‌العاده است می‌تواند مسخره به نظر برسد.

 • جام جهانی روسیه: ژاپن چگونه یکی از قوی‌ترین تیم‌های دنیا را تا آستانه حذف برد؟

  ژاپن دیروز همه را به تحسین واداشت، عملکرد شجاعانه، حساب شده و بابرنامه، تکنیک فردی و بازی زمینی این تیم، نزدیک بود بلژیک پرستاره را از جام بیرون کند. روبرتو مارتینز سرمربی بلژیک بعد از دو گل فوق‌العاده‌ای که تیمش در عرض چهار دقیقه خورد، دو تعویض کرد، ناصر چادلی را به گوش چپ آورد و مروان فلینی را برای نبرد هوایی در محوطه جریمه ژاپن به لوکاکو اضافه کرد.

 • جام جهانی ۲۰۱۸: اختاپوس پیشگو به قتل رسید و راهی آشپزخانه شد

  یک اختاپوس که تمامی بازی‌های ژاپن در جام جهانی روسیه را به درستی پیش‌بینی کرده بود، کشته شد و از آن ساشیمی (خوراک ژاپنی: باریکه‌های ماهی خام با سس مخصوص) درست کردند.

 • داوران جام جهانی فوتبال چگونه انتخاب می‌شوند؟ #ازمابپرس

  در این مطلب به سوال‌هایی که مخاطبان بی‌بی‌سی فارسی درباره داوران جام جهانی از طریق فرم #ازمابپرس و شبکه‌های اجتماعی به ما فرستاده‌اند، پاسخ می‌دهیم.

 • مسافر برگشتی جام جهانی؛ «حق‌خوری» از سارانسک تا خرمشهر

  می‌خواهم برایتان توضیح دهم چه شد که کسی که کاملا تصادفی از جام جهانی و مسابقه ایران و مراکش سر درآورده بود، این بار برای مسابقه آخر «مسافر برگشتی جام جهانی» شد و ۳۵ ساعت تا سارانسک رفت و برگشت. این‌که هر وقت احساس کردید خیلی جوگیرید، بدانید که یکی هست که ندید به شما سور زده.

 • جام جهانی روسیه: کره جنوبی آلمان را حذف کرد

  تیم ملی فوتبال آلمان، مدافع عنوان قهرمانی جهان از جام جهانی ۲۰۱۸ روسیه حذف شد. آلمان در آخرین بازی گروه مقابل کره جنوبی با نتیجه ۰-۲ شکست خورد و با کسب ۳ امتیاز نتوانست به مرحله یک‌هشتم نهایی صعود کند.

 • غولی که دست و پایش بسته بود

  کارلوس کی‌روش توانست در دومین جام جهانی پیاپی همراه تیم ملی، بهترین نتایج تاریخ فوتبال ایران را کسب کند. تیم ملی با هدایت او با کسب ۴ امتیاز و در شرایطی از "گروه مرگ" جام جهانی حذف شد که نمایش تحسین‌برانگیزی داشت. شاید اگر داوران و البته سیستم کمک داوران ویدئویی با تیم او مهربان‌تر بود، ایران به جای یکی از دو غول فوتبال اروپا، به مرحله یک‌هشتم نهایی جام جهانی می‌رفت.

 • بازگشت از یک قدمی رویا

  تیم ملی ایران در حالی از جام جهانی کنار رفت که با تساوی برابر تیم قدرتمند پرتغال و کسب چهار امتیاز، بهترین نتیجه خود در تمام ادوار جام‌جهانی را به دست آورد. البته این احتمالا چیزی از تلخی شکست برای هواداران کم نمی‌کند.

 • جام جهانی روسیه; چطور تیم ملی ایران جهانی شد؟

  قبل از شروع مسابقه‌ها کسی شانسی برای ایران قائل نبود. اما حالا در آستانه مسابقه فینال-گونه جلوی پرتغال نه تنها خیلی‌ها دوست دارند ایران برنده شود بلکه احساس می‌شود احتمالش هم کم نیست.

 • جام جهانی روسیه: ستایش مارادونا از تیم ملی انگلیس

  دیه‌گو مارادونا می‌گوید تیم ملی انگلیس حالا دارد از نتیجه آموزش درست بازیکنان جوانش استفاده می‌کند و به همین دلیل این بازیکنان خیلی راحت با توپ کار می‌کنند.

 • جام‌ جهانی روسیه ۲۰۱۸ : مدل موی مسعود شجاعی بهتر است یا نیمار؟

  جام جهانی ۲۰۱۸ چقدر خوب شروع شد. نتایج شگفت‌انگیز و بازی‌های دراماتیک. مسابقاتی دیدیم که برنده در آخرین لحظات مشخص شد. تا کنون جام جهانی روسیه مملو از اتفاقات جذاب بوده و از این نظر کم و کسری نداشته است.

 • کی‌روش در مصاحبه اختصاصی با بی‌بی‌سی: باید ۱۶ بازیکن به زمین بفرستم

  کارلوس کی‌روش، سرمربی تیم ملی فوتبال ایران، در مصاحبه اختصاصی با بی‌بی‌سی، پیش از بازی مقابل اسپانیا و پرتغال در جام جهانی ۲۰۱۸ روسیه، از بلند‌پروازی تیم ایران، مشکلات آماده‌سازی در راه جام جهانی و ممنوعیت حضور زنان در ورزشگاه‌های ایران صحبت کرد.

 • جام جهانی ۲۰۱۸ روسیه: چرا فقط یک مربی سیاهپوست است؟

  تیم ملی فوتبال سنگال در روزهای اخیر در روسیه توجه زیادی را به خود جلب کرد. با اینکه سنگال با پیروزی ۱-۲ مقابل لهستان، نخستین تیم آفریقایی شد که در این جام بازیش را با پیروزی به پایان برده، اما دلیل توجه هوداران فوتبال فقط این نبود.

 • چه اتفاقی برای مسی افتاده؟

  هنوز چیزی از جام جهانی نگذشته اما از همین حالا، یکی از تصاویر نمادین این جام در ذهن‌ها شکل گرفته است: قامت خمیده و حال و روز آشفته لیونل مسی وقتی که پنجشنبه شب در نیژنی پس از شکست سه بر صفر آرژانتین مقابل کرواسی در مسابقه‌ای یکطرفه زمین را ترک می‌کرد و یک‌راست به رختکن می‌رفت.

 • دروازه‌بان آرژانتین با بازی بد، نگاه‌ها را از مسی دزدید

  آرژانتین با سه گلی که از کرواسی خورد، احتمالا خروجی زود هنگام از جام‌جهانی را رقم خواهد زد. و بله! آرژانتین همان تیمی است که لیونل مسی دارد.

 • تحلیل بازی ایران و اسپانیا: باخت روحیه بخش

  تیم ملی ایران در دومین بازی گروهی جام‌جهانی گرچه شکست خورد اما نکات مثبت بازی تیم ملی ایران این شکست را به باختی روحیه بخش بدل کرده است.

 • تحقیر زنان روس در رسانه‌های کشور: 'شکارچیان شوهر'

  شاخه روسی شرکت "برگر کینگ" بابت کارزار خود - تشویق زنان روسی به بچه‌دار شدن از فوتبالیست‌ها - عذرخواهی کرد.

 • عجیب‎ترین اتفاقات جام جهانی: از مرده‌ای که گل زد تا داور مست

  هر چهار سال یک بار، میلیون‌ها نفر در سراسر دنیا به تماشای جام جهانی و مبارزه تیم‌های ملی کشورشان در زمین بازی می‌نشینند. این رقابت‌ها اما نه فقط تلاش چند کشور برای رسیدن به جام طلایی که رویدادی انسانی در مقیاسی بسیار بزرگ است.

 • دستکاری در تاریخ جام‌ جهانی با 'کمک‌داور ویدئویی'

  در مسابقه اسپانیا و پرتغال در گروه دوم جام جهانی ۲۰۱۸ که با نتیجه ۳-۳ مساوی شد، یک اتفاق تاریخی افتاد. در این مسابقه که در شهر سوچی روسیه برگزار شد، دیگو کاستا، مهاجم تیم ملی اسپانیا، گلی زد که در تاریخ این رقابت‌ها جاودانه شد.

 • چطور باید مقابل اسپانیا بازی کرد؟

  حریف دوم ایران اسپانیاست. تیمی که با برکناری سرمربی خود، دو روز مانده به مسابقات جهان فوتبال را در شوک فرو برد. اما از سوی دیگر فوتبال‌دوستان به خوبی با ترکیب و شیوه بازی اسپانیا آشنا هستند. حریفی بسیار قدرتمندی که روی کاغذ شانس کمی به تیم ایران برای صعود می‌دهد.

 • نمایش درخشان مکزیک؛ مدافع قهرمانی در نخستین گام شکست خورد

  تیم ملی فوتبال آلمان قهرمان جام جهانی ۲۰۱۴ در نخستین بازی خود در جام جهانی روسیه از مکزیک شکست خورد. در این مسابقه که با قضاوت علیرضا فغانی، داور ایرانی برگزار شد، مکزیک با گل هروینگ لوزانو در دقیقه ۳۵ بازی پیش افتاد و در ادامه تلاش آلمان برای زدن گل بی‌ثمر ماند.

 • کی‌روش: برای برد بازی می‌کنیم اما در نهایت خدای فوتبال تصمیم خواهد گرفت

  کارلوس کی‌روش سرمربی تیم ملی فوتبال ایران در آستانه مسابقه با تیم ملی اسپانیا گفت این تیم می‌تواند توپ و بازی را کنترل کند اما نمی‌تواند از نظر روحی و میل به جنگندگی بازیکنان ایران را کنترل کند.

 • پیروزی 'کی‌روشی' در روز فوق‌العاده امید ابراهیمی

  ایران سه امتیاز فوق‌العاده در دقایق آخر بازی با مراکش به دست آورد. سه امتیازی که بازیکنان در قالب یک تیم به دشواری برای آن جنگیدند و حالا ایران امیدوارانه به بازی‌های پیش رو نگاه می‌کند.

 • جام جهانی روسیه ۲۰۱۸: روزبه چشمی ادامه بازی‌ها را از دست داد

  روزبه چشمی مدافع تیم ملی فوتبال ایران و باشگاه استقلال به دلیل مصدومیت ادامه جام جهانی روسیه را از دست داد.

 • از ترک اردوی تیم تا تف کردن به حریف؛ دیوانگی‌های جام جهانی

  از ضربه زدن و گاز گرفتن تا کتک‌کاری و استفاده از مواد نیروزا؛ جام جهانی همیشه با لحظاتی فراموش‌نشدنی همراه بوده است. این مطلب نگاهی دارد به ۱۰ مورد از دیوانه‌وارترین اتفافات در تاریخ این رقابت‌ها:

 • جام جهانی ۲۰۱۸: طرفداران تیم ژاپن‌ ورزشگاه را تمیز کردند

  سه‌شنبه شب که ژاپن با کلمبیا مسابقه داشت و در نتیجه ژاپن بر کلمبیا دو-یک در نخستین بازی‌اش در چارچوب جام جهانی ۲۰۱۸ پیروز شد، طرفداران تیم ژاپن برای ابراز احساسات و شادی دست از پا نمی‌شناختند.

 • مسافر اشتباهی جام جهانی؛ آقای فردوسی‌پور، کمک!

  اصلا بگذارید به حساب جوگیری من، که خودم بارها به آن اعتراف کرده‌ام یا به حساب ندید بدید بودنم. اصلا راستش مهم نیست که الان چه فکر می‌کنید، اما مطمئنم تا پایان این یادداشت شما هم تایید خواهد کرد که من "مسافر اشتباهی جام جهانی" نبوده‌ام.

 • کلک مربی کره جنوبی برای گمراه کردن رقبا در جام جهانی

  سرمربی تیم فوتبال کره جنوبی می‌گوید در بازی‌های دوستانه قبل از جام جهانی از بازیکنانش خواسته پیراهن‌هایی با شماره‌های متفاوت از شماره اصلی‌شان بپوشند تا حریفانی که به گفته او نمی‌توانند چهره بازیکنان کره جنوبی را از هم تشخیص دهند، گیج شوند.

 • 'زنان روس در دوره جام جهانی با مردان خارجی نخوابند'

  کاربران شبکه‌های اجتماعی به شدت از یک نماینده سرشناس مجلس روسیه به خاطر درخواستش از زنان روس برای نداشتن سکس با مردان اتباع خارجی در دوران برگزاری جام جهانی انتقاد کرده‌اند.

 • مسافر اشتباهی جام‌جهانی; صدور قر ایرانی به کمر مراکشی‌ها

  سومین قسمت از سفرنامه پناه فرهادبهمن به سن‌پترزبورگ به شادی ایرانیان از بازی روسیه و عربستان می‌پردازد. در این قسمت همچنین می‌بینیم که چطور طرفداران دو تیم ایران و مراکش با هم دوستی کرده و می‌رقصند.

 • آزمون روحیه‌شناسی جام جهانی: از چه تیمی طرفداری کنید؟

  حالا که مسابقات جام جهانی فوتبال در روسیه آغاز شده، با پاسخ به چند سئوال آزمون زیر، ببینید علائق و روحیه‌تان به کدام تیم نزدیک‌تر است.

 • پیروزی پرگل میزبان، شروع فاجعه‌بار عربستان

  تیم ملی روسیه، میزبان جام جهانی ۲۰۱۸ و عربستان در دیدار افتتاحیه به مصاف هم رفتند و روسیه توانست نخستین دیدارش در جام جهانی را با پیروزی پنج بر صفر به پایان برساند. این پرگل‌ترین بازی افتتاحیه جام جهانی از سال ۱۹۳۴ به این سو بود.

 • جام جهانی روسیه ۲۰۱۸: با بازیکنان تیم ملی فوتبال ایران آشنا شوید

  تیم ملی فوتبال ایران با ۲۳ بازیکن و به مربی‌گری کارلوس کی‌روش پرتغالی در روسیه مستقر شده و برای اولین بازی خود در روز ۱۵ ژوئن (۲۵ خرداد) در مقابل مراکش در شهر سن پترزبورگ آماده می‌شود. این صفحه را ببینید تا زمان تماشای بازی‌‌ها بتوانید راحت‌تر اسم‌ها را با تصاویر تطبیق دهید.

 • از قلیچ‌خانی و کلانی تا قایقران و پیوس؛ ستاره‌های غایب ایران در جام جهانی

  جام جهانی، بزرگ‌ترین آوردگاه جهان فوتبال هست، اما همیشه الزاما بزرگ‌ترین بازیکنان دنیا در آن حاضر نبوده‌اند. وقتی بدانیم بازیکنانی مانند رایان گیگز، اسطوره فوتبال ولز یا ژرژ وه‌آ ستاره لیبریایی سال‌های گذشته باشگاه میلان، هرگز در جام جهانی بازی نکرده‌اند، متوجه می‌شویم چنین رویدادی برای چه شخصیت‌هایی از دنیای فوتبال در حد آرزویی دست‌نیافتنی باقی مانده است.

 • اخراج سرمربی اسپانیا، هم‌گروه ایران در جام جهانی

  فدراسیون فوتبال اسپانیا یک روز مانده به آغاز جام جهانی ۲۰۱۸ روسیه، یولن لوپتگی، سرمربی این تیم را اخراج کرد. اسپانیا با ایران، پرتغال و مراکش هم گروه است. بنا بر اعلام فدراسیون فوتبال اسپانیا فرناندو هیرو، ستاره سابق و مدیر فنی فعلی تیم ملی این کشور، مربی‌گری اسپانیا را در دوره برگزاری جام جهانی بر عهده خواهد گرفت.

 • مسافر اشتباهی جام جهانی؛ آقای شب‌پره من اشتباهی رقصیدم

  در بخش دوم سفرنامه پناه فرهادبهمن از سن‌پترزبورگ، می‌بینیم که چگونه “عشق به فوتبال” منجر به رمزگشایی ترانه‌ای از شهرام شب‌پره شد.

 • مکزیک، کانادا و آمریکا میزبان مشترک جام جهانی ۲۰۲۶ شدند

  فدراسیون بین‌المللی فوتبال گفته است کانادا، مکزیک و آمریکا به طور مشترک میزبان بازی‌های جام جهانی ۲۰۲۶ خواهند بود. مراکش دیگر نامزد میزبانی این مسابقات بود که رای کافی نیاورد.

 • قهرمان جام جهانی روسیه را انتخاب کنید

  آیا می توانید تیم های صعود کننده در جام جهانی روسیه را پیش بینی کنید؟

 • آلبوم عکس‌: تیم ملی فوتبال ایران؛ بازیگوشی جلوی دوربین

  عکس‌های بازیکنان تیم ملی فوتبال ملی ایران را در آستانه آغاز جام جهانی ۲۰۱۸ روسیه ببینید.

 • اشک‌ها و لبخند‌ها؛ نگاهی به ۲۰ دوره جام جهانی

  در سال ۱۹۲۹ فیفا برای برگزاری نخستین دوره جام جهانی و تعیین محل برگزاری بازی‌ها در نشستی دیگری در بارسلون اعضای خود را گرد هم آورد. در این کنگره، تصمیم بر آن شد که اروگوئه قهرمان فوتبال المپیک ۱۹۲۴، در سال بعد به مناسبت صدمین سالگرد استقلال خود، میزبان نخستین دوره جام جهانی فوتبال باشد.

 • نقش رئیس‌های فدراسیون در پنج بار جهانی شدن فوتبال ایران

  تیم ملی فوتبال ایران، پنجمین حضورش در جام جهانی فوتبال را تجربه می کند. پنج صعود، با پنج رییس فدراسیون فوتبال. هیچ رییسی تا امروز، دو بار این موفقیت را تجربه نکرده است؛ مدیرانی مانند حسین مبشر، حسین سرودی، امیر عابدینی یا محسن صفایی فراهانی.

 • سکس و فوتبال؛ رابطه جنسی مانع است یا عامل موفقیت؟

  داشتن رابطه جنسی، زمان، چگونگی و فاصله آن با مسابقه سوالی است که همیشه پیش روی بازیکنان فوتبال قرار داشته است. مدتی قبل پپ گواردیولا سرمربی منچستر سیتی، قهرمان لیگ برتر فوتبال انگلستان، گفت که داشتن رابطه جنسی موجب می‌شود که فوتبالیست‌‌ها تبدیل به بازیکنان بهتری شوند.

 • جویندگان کفش طلا؛ بخت‌های اصلی آقای گلی در روسیه چه کسانی هستند؟

  به دست آوردن مقام آقای گلی در جام جهانی، احتمالا بزرگ‌ترین آرزوی بزرگ‌ترین مهاجمان فوتبال جهان است. در جام‌های جهانی گاهی بهترین مهاجمان آن عصر توپ طلا را می‌برند مثل رونالدوی برزیلی و گرد مولر آلمانی و گاهی هم چهره‌هایی که فقط در جام جهانی می‌درخشند و فراموش می‌شوند مانند سالواتوره اسکیلاچی و اولگ سالنکو.

 • پشت پرده تیم ایران در جام‌های جهانی؛ حاشیه‌هایی به درازای تاریخ

  به نظر می‌رسد در تمامی ادواری که تیم‌های ملی ایران به جام جهانی فوتبال رسیدند، حواشی با این تیم‌ها پیوند خانوادگی خورده‌اند. انگار جهانی شدن، باید توام می شد با درگیری‌های خاص، باز شدن کینه‌های قدیمی، از نو نوشتن داستان قصه کوفتگی‌های تن فوتبال ایران.

 • آن‌چه باید درباره پرتغال بدانید

  با نام تیم ملی فوتبال پرتغال دو نکته به ذهن می‌رسد؛ اول قهرمان یورو ۲۰۱۶ و دوم کریستیانو رونالدو برنده پنج توپ طلا. البته بسیاری معتقدند پرتغال خیلی قدرتمند نبود و با بخت و اقبال قهرمان یورو ۲۰۱۶ شد اما حقیقت این است که تیم ضعیف نمی‌تواند قهرمان چنین تورنمنتی شود.

 • 'همه با استیلی و خیابانی رقصیدیم'

  از جام جهانی ۱۹۸۶ مکزیک تا به امروز ۳۲ سال می‌گذرد. ۳۲ سال برای اسطوره‌زدایی از هر چیزی کافی است؛ حتی اگر آن چیز جام رازآلوده جهانی باشد، یا بازی رازآلوده آرژانتین و انگلیس؛ ۳ دهه و ۲ سال که بگذرد، روشن می‌شود که نه دست خدا، که دست شیطنت و تقلب بود که از آستین مارادونا بیرون آمد و داور و ما و دنیایی را فریب داد.

 • بی‌بی‌سی فارسی و جام جهانی؛ خاطره مجریان از فوتبال

  به مناسبت جام جهانی ۲۰۱۸ روسیه گروهی از خبرنگاران و مجریان بی‌بی‌سی فارسی از بهترین خاطره‌ای که از فوتبال یا جام جهانی دارند، نوشته‌اند.

 • جام جهانی روسیه ۲۰۱۸: راهنمای ورزشگاه‌های میزبان مسابقات

  ۱۲ ورزشگاه روسیه میزبان ۶۴ بازی جام جهانی ۲۰۱۸ خواهند بود. ورزشگاه‌هایی که در منطقه وسیعی به مسافت نزدیک به ۳۰۰۰ کیلومتر، از ساحل دریای بالتیک در غرب تا رشته کوه اورال در شرق پراکنده شده‌اند.

 • ایران چگونه می‌تواند مراکش را ببرد؟

  تیم ملی ایران ۱۵ ژوئن (۲۵ خرداد) در اولین بازی جام جهانی روبروی مراکش خواهد ایستاد. دیداری که به نظر ساده‌ترین بازی گروهی ایران است، اما از زاویه‌ای دیگر می‌تواند دشوارترین مسابقه باشد زیرا تیمی که شکست بخورد به احتمال زیاد حذف خواهد شد. هر دو تیم محکوم به برد هستند.

 • جام جهانی ۲۰۱۸‌‌ روسیه؛ نگاهی بیندازید به پیراهن‌ تیم‌های این مسابقات

  تمام ۳۲ کشور شرکت کننده در جام جهانی ۲۰۱۸ در روسیه از پیراهن‌ تیمهای ملی خود که در این دوره از مسابقات شرکت می‌کنند، رونمایی کردند.

 • آماده‌سازی ایران برای جام جهانی؛ لغو بازی‌های دوستانه،برنامه‌هایی که اجرا نشد

  در ادبیات فوتبالی ایران از بازی‎ دوستانه ملی با نام بازی تدارکاتی هم یاد می‌شد، اما در سال‌های اخیر کارلوس کی‌روش لفظ جدیدی به ادبیات فوتبالی ایران اضافه کرده است: "بازی تمرینی" منتقدان؛ همیشه سرمربی تیم ملی را متهم می‌کنند با انتخاب تیم‌های ضعیف برای بازی‌های تدارکاتی، فقط به دنبال بالا بردن ایران در رده‌بندی فیفا است.

 • راهنمای جنجالی ‌'دختربازی در روسیه' برای فوتبالیست‌های آرژانتینی

  فدراسیون فوتبال آرژانتین فصلی را با عنوان "چگونه شانس خود را برای دلبری از دختران روس بالا ببرید" در دفترچه راهنمای خود برای فوتبالیست‌های عازم جام جهانی روسیه گنجانده که انتقاد بسیاری را برانگیخته است.

 • پلاتینی: برای رسیدن فرانسه و برزیل به فینال جام جهانی ١٩٩٨ یک کلک کوچولو در کار بود

  میشل پلاتینی رییس سابق یوفا می‌گوید برای افزایش احتمال برخورد فرانسه و برزیل در فینال جام جهانی ١٩٩٨ "یک کلک کوچولو" در کار بود.

 • ویدیو, #شما؛ جام‌جهانی ۲۰۱۸ روسیه؛ آشنایی با تیم پرتغال, مدت 1,01

  تیم ملی فوتبال ایران برای راهیابی به دور بعدی جام‌جهانی ۲۰۱۸ روسیه باید در مقابل پرتغال به پیروزی برسد. در این ویدیو ببینید ایران چه تیمی را باید شکست بدهد.