جام جهانی روسیه ۲۰۱۸: داوران چگونه انتخاب می‌شوند؟ #ازمابپرس

داورها

منبع تصویر، Getty Images

جام جهانی روسیه ۲۰۱۸ با تب و تابش ادامه دارد و در کنار متن‌ها و حاشیه‌های دیگر، داوران هم مورد توجه صدها میلیون مخاطب این بازی‌ها هستند.

در این مطلب به سوال‌هایی که مخاطبان بی‌بی‌سی فارسی درباره داوران جام جهانی از طریق فرم #ازمابپرس و شبکه‌های اجتماعی به ما فرستاده‌اند، پاسخ می‌دهیم.

 • روند انتخاب داوران مسابقات جام جهانى فوتبال به چه صورت است؟

انتخاب داوران حاضر در جام جهانی روندی نسبتا طولانی است. فدراسیون جهانی فوتبال (فیفا) در بیانیه‌ای که درباره داوران جام جهانی منتشر کرده نوشته است که آغاز فرآیند انتخاب داوران جام جهانی روسیه ۲۰۱۸ از سپتامبر سال ۲۰۱۴ شروع شد.

فیفا می‌گوید که معیار انتخاب داوران جام جهانی از سوی کمیته داوران بر اساس میزان مهارت‌ و شخصیت آن‌ها صورت می‌گیرد. میزان تسلط آن‌ها به قوانین فوتبال، توانایی درک روند بازی، دانستن تاکتیک‌هایی که تیم‌های مختلف به کار می‌برند و اطلاعاتی کافی درباره بازیکنان در انتخاب شدن داوران درنظر گرفته می‌شود.

در سه سال گذشته سمینارهایی برای گروه داوران و کمک‌داوران از سوی فیفا برگزار شده است. موضوع این سمینارها بر مواردی چون بازی جوانمردانه، محافظت از بازیکنان، ثبات و یکسان بودن قضاوت در بازی تمرکز داشته است.

بعد از این سمینارها، داوران منتخب جام جهانی ۲۰۱۸ برای دو هفته دیگر در ماه آوریل در مرکز فنی انجمن فوتبال ایتالیا آموزش دیدند، در همین مرحله داورانی برای نظارت از کمک‌داور ویدئویی انتخاب شدند. کارگاهی مقدماتی دیگری هم برای آن‌ها چند روز قبل از جام جهانی در ماه ژوئن برگزار شد.

منبع تصویر، Getty Images

کمک داور ویدئویی وقتی استفاده می‌شود که یا "اشتباهی واضح" صورت گرفته یا "اتفاقی مهم" نادیده گرفته شده که بر نتیجه بازی تاثیر می‌گذارد. این اتفاقات مهم عبارتند از: گل، پنالتی، کارت قرمز مستقیم (نه کارت زرد دوم)، کارت زرد یا قرمز که به اشتباه به بازیکن دیگری نشان داده شود. جام جهانی روسیه اولین تورنمنت مهم فوتبال است که در آن از کمک داور ویدئویی استفاده می‌شود.

 • داوران جام جهانی روسیه چند نفر و از چه کشورهایی هستند؟

کمیته داوران فدراسیون جهانی فوتبال برای داوری بازی‌های جام جهانی ۲۰۱۸ در مجموع ۳۶ داور و ۶۳ کمک‌داور انتخاب کرد. این کمیته همچنین ۱۳ داور را برای کار در بخش کمک‌داور ویدئویی انتخاب کرده است. این داوران و کمک‌داوران از ۴۶ کشور مختلف هستند. از ایران هم علیرضا فغانی به همراه دستیارانش در این فهرست حضور دارد.

از کنفدراسیون فوتبال آسیا ۵ داور، ۱۰ کمک‌داور و یک ناظر کمک‌داور ویدئویی انتخاب‌شده و از کشورهای ایران، ازبکستان، ژاپن، امارات، بحرین و قطر هستند.

داوران دیگر :

 • اتحادیه فوتبال اروپا(یوفا): ۱۰ داور، ۲۰ کمک‌داور، ۹ ناظر کمک‌داور ویدئویی
 • کنفدراسیون فوتبال آمریکای جنوبی: ۶ داور، ۱۲ کمک‌داور، ۳ ناظر کمک‌داور ویدئویی
 • کنفدراسیون فوتبال آفریقا: ۶ داور، ۹ کمک‌داور
 • کنفدراسیون فوتبال آمریکای شمالی و مرکزی: ۶ داور، ۸ کمک‌داور
 • کنفدراسیون فوتبال اقیانوسیه: ۲ داور، ۳ کمک‌داور

منبع تصویر، Getty Images

توضیح تصویر،

داوران جام جهانی در حال تمرین کردن

 • داور فوتبال در چه شرایطی می‌تواند بازی را تعطیل کند؟

داور صلاحیت تمام و کمال برای تطبیق قوانین بازی فوتبال در زمین بازی دارد. داور همچنین می‌تواند بازی را هم در شرایط خاصی تعطیل کند. در جدیدترین قوانین فدراسیون جهانی فوتبال آمده:"داور در صورت نقض شدن قوانین، اختیار توقف، تعلیق و یا لغو بازی را دارد."

داور در این شرایط می‌تواند بازی را تعطیل کند:

 • اگر تعداد بازیکن کافی در یک بازی حضور نداشته باشد.
 • اگر تیمی در زمین حاضر نشود.
 • اگر زمین بازی تجهیزات منطبق بر قوانین فیفا را نداشته باشد و یا اگر شرایط بازی امن نباشد و خطری متوجه بازیکنان باشد.
 • اگر وضعیت آب و هوا به شدت نامناسب باشد (مثل جمع شدن زیاد آب در زمین).

پس از تعطیل شدن، بازی در زمان دیگری باید دوباره برگزار شود. اما تنها کمیته مسئول رقابت‌ها (نه داور) این اختیار را دارد که تیمی را برنده بازی لغوشده اعلام کند، یا با برگزاری دوباره بازی موافقت کند.

در قوانین فیفا همچنین آمده که "در صورت هرگونه دخالت بیرونی، داور می‌تواند بازی را متوقف، تعلیق و یا لغو کند."

این دخالت‌ها می‌تواند، یکی از این‌ها باشد:

 • در صورتی که نورافکن‌ها به حد کافی روشن نباشد.
 • تماشاگر با پرتاب کردن یک شی یکی از مسئولان فوتبال و یا بازیکنی را هدف قرار بدهد (نظر به شدت رویداد داور تصمیم توقف، تعلیق و لغو را می‌گیرد)
 • در صورتی که یکی از تماشاگران سوت بزند و باعث اخلال در بازی شود.

اگر توپ اضافه، یک شی یا حیوان وارد میدان بازی شود، داور باید:

 • بازی را متوقف کند و با "دراپ بال" دوباره مسابقه را از سر بگیرد.
 • در صورتی که دخالت و مزاحمتی ایجاد نکند، اجازه بدهد بازی ادامه پیدا کند و در اولین فرصت ممکن آن را از میدان دور کند.

منبع تصویر، Getty Images

این مطلب برای پاسخ به سوال‌های شماری از مخاطبان بی‌بی‌سی فارسی که از طریق صفحه #ازمابپرس و شبکه‌های اجتماعی فرستاده‌اند، تهیه شده است.

شما هم می‌توانید سوال‌های خود را از طریق این صفحه یا فرم‌هایی در مطالب دیگر وبسایت برای ما بفرستید، تا سوال‌های شما به مطالب و گزارش‌های بی‌بی‌سی فارسی تبدیل شوند.