فرصت طلایی انگلستان در جام جهانی؛ یادداشتی از کلینزمن‌

تیم انگلستان حق نشر عکس Getty Images
Image caption کلینزمن: اولین و مهم‌ترین چیزی که از تیم ملی فعلی انگلستان می‌بینیم این است که بازیکن‌ها از بازی کردن با هم دارند لذت می‌برند

وقتی بازی تیم ملی فوتبال انگلستان را در جام جهانی ۲۰۱۸ تماشا می‌کنم، تیمی را می‌بینم که خیلی با اراده و مصمم است. تیمی که به راحتی و سادگی فوتبال بازی می‌کند و شیوه بازی‌اش اصلا پیچیده نیست.

شاید بعضی بگویند که شیوه بازی این تیم، به راحتی قابل‌پیش‌بینی است و شاید بگویند این مدل بازی، زیباترین مدل بین تیم‌های حاضر در روسیه نیست، اما به نظر من تا زمانی که تیم ملی انگلستان با این روش، نتیجه لازم را می‌گیرد، هیچ مشکلی وجود ندارد.

راستش لازم نیست که شبیه برزیل یا تیم دیگری بازی کرد. تیم‌های مختلف، سبک متفاوتی در فوتبال دارند و دیدشان به فوتبال، فرق دارد. پیام من به بازیکنان تیم ملی انگلستان این است که شما باید خودتان باشید و بازی خودتان را بکنید و به آن افتخار کنید.

در سال ۲۰۰۴، پیش از این که سرمربی تیم ملی آلمان شوم، تیم ملی کشورم به دلیل کسب نتایج ضعیف متوالی، شرایط خوبی نداشت. بنابراین در مرحله اول، تمام تلاش من این بود که به تیم ملی فوتبال آلمان یک هویت تازه و شخصیت دوباره بدهم و یک روش مشخص و نوین را در این تیم جا بیندازم.

دو سال بعد، تیم ملی جوان‌شده آلمان در جام جهانی ۲۰۰۶، نتایج خوبی گرفت و تا مرحله نیمه‌نهایی هم بالا آمد و مردم آلمان را خوشحال و راضی کرد. لحظات زیبایی بود، چون در آن روزها همه مردم خودشان را عضوی از تیم ملی فوتبال آلمان می‌دیدند و از این تیم حمایت می‌کردند. تیم ملی فوتبال آلمان دوباره هویتش را پیدا کرده بود و غرور ملی را برانگیخته بود.

آن اتفاقات قشنگ را الان دوباره در تیم ملی انگلستان و مردم این کشور می‌بینم. شباهت زیادی بین آن آلمان در جام جهانی ۲۰۰۶ و این انگلیس در جام جهانی ۲۰۱۸ می‌بینم. این ارتباط قوی و پررنگ بین بازیکنان تیم ملی فوتبال انگلستان و طرفدارانش فقط به این دلیل نیست که ملی‌پوشان انگلیسی و طرفداران جوان این تیم اختلاف سنی کمی با هم دارند، بلکه به خاطر این است که هواداران تیم ملی فوتبال انگلستان الان خود را بخشی از تیم ملی فوتبال کشورشان می‌دانند.

حق نشر عکس EPA
Image caption گرت ساوت‌گیت

کلید موفقیت در نیمه‌نهایی چیست؟

در بازی قبلی برابر سوئد، انتظارم از تیم ملی انگلستان این بود که قاطع، مصمم و جسورانه بازی کند که همین طور هم شد. الان هم آرزو می‌کنم این تیم برابر کرواسی همان طور باشد، هرچند که کرواسی با سوئد خیلی فرق دارد.

به احتمال زیاد گرت ساوت‌گیت، سرمربی تیم ملی فوتبال انگلستان، برای بازی با کرواسی، چند تغییر جزئی در ترکیب یا تاکتیک تیمش می‌دهد. هرچند که فکر نمی‌کنم این تغییرات خیلی زیاد و محسوس باشد.

نکته مهم این است که بازیکنانی که وارد بازی با کرواسی می‌شوند با انرژی و با روحیه باشند و با این باور وارد میدان شوند که می‌توانند به فینال برسند. از نظر ذهنی، فکر می‌کنم این تیم توان و قدرت رویارویی با هرگونه اتفاقی در این بازی مهم را دارد. در مسابقات امسال، هیچ‌وقت پیش نیامد که انگلستان در یک مسابقه، گل اول را بخورد و از حریف عقب بیفتد، اما اگر این اتفاق در بازی با کرواسی روی دهد، به نظرم انگلستان این قابلیت را دارد که روحیه خودش را نبازد و به بازی برگردد.

به نظرم بازیکنان انگلیسی این توانایی را دارند که در صورت عقب افتادن از حریف، خونسردی‌شان را حفظ کنند و دست و پایشان را گم نکنند. آنها این توانایی روحی خود را ثابت کرده‌اند. شخصاً چنین شناختی از این بازیکنان دارم و انتظار دارم که آنها قدر این فرصت تاریخی را بدانند و آن را از دست ندهند.

اگر شما موفق شوید در جام جهانی قهرمان شوید که امیدوارم این اتفاق بیفتد، اتفاقاتی بسیار مثبت در نتیجه آن می‌افتد که قابل توصیف نیست. قهرمانی در جام جهانی، روحیه یک ملت را نو و تازه می‌کند. من حرف سیاسی نمی‌زنم، فقط می‌خواهم بگویم که این اتفاق بزرگ، غرور ملی هر کشوری را به اوج می‌رساند. مردم آلمان این حس را با قهرمانی در جام جهانی ۲۰۱۴ تجربه کردند. با آن قهرمانی ارزشمند، مردم آلمان همدیگر را به چشم بازیکنان تیم ملی و به چشم قهرمان جهان می‌دیدند. تجربه قشنگی که دوست دارم برای مردم انگلستان هم تکرار شود.

حق نشر عکس EPA
Image caption هواداران انگلستان در انتظار بردن جام بعد از بیش از پنج دهه هستند

روحیه ساوت‌گیت، کلید موفقیت تیم

اولین و مهم‌ترین چیزی که از تیم ملی فعلی انگلستان می‌بینیم این است که بازیکن‌ها از بازی کردن با هم دارند لذت می‌برند. همان طور که تیم من در جام جهانی ۲۰۰۶ از بازی کردن لذت می‌برد. به نظر می‌رسد گرت ساوت‌گیت، سرمربی تیم ملی فوتبال انگلستان، بازیکنانی دارد که با هم خوش می‌گذرانند، اما به وقتش فورا جدی می شوند و کارشان را با جدیت انجام می‌دهند.

وقتی شما در تورنمنت‌هایی مثل جام جهانی بازی می‌کنید، خیلی مهم است که چطور با فشار روحی کنار بیایید. این موضوع به اندازه میزان توانایی تیم اهمیت دارد. به نظر می‌رسد از شروع مسابقات تاکنون انگلستان مشکلی از این نظر نداشته. کادر فنی باید این توانایی را داشته باشد که با وجود هیجان بالای ناشی از مسابقات، کارش را به درستی پیش ببرد و گام به گام تیم را جلو ببرد. این توانایی را من در کار گرت ساوت‌گیت و همکارانش می‌بینم.

از این منظر تیم ملی آلمان در جام جهانی ۲۰۰۶ وضعیتی به مراتب سخت‌تر داشت. چون ما میزبان بودیم و همه در کانون توجه قرار داشتیم. این که کل تیم چطور با این مسئله کنار بیاید، وظیفه سرمربی تیم است. خوشبختانه کادر فنی تیم ملی انگلستان قدرت کار کردن زیر این فشار روحی را دارد. آنها انسان‌هایی بسیار متواضع هستند. روی کارشان خیلی تمرکز دارند و بازیکنان به راحتی می‌توانند سراغشان بروند و مشکلشان را در میان بگذارند.

گرت ساوت‌گیت یک روحیه تیمی بسیار خوب در تیمش به وجود آورده که به لطف همین روحیه بالا بازیکنانش، مسابقه به مسابقه جلو می‌آیند. امیدوارم این روحیه مثبت و این تمرکز بالا را در بازی با کرواسی ببینیم. انتظار دارم بازیکنان انگلیسی تا زمانی که جام جهانی را بالای سر نبرده‌اند، همین طور آرام، هوشیار و متمرکز بمانند.

حق نشر عکس LLSPORT/Getty Images
Image caption شادی بازیکنان انگلستان بعد از برد سوئد در یک چهارم نهایی

آینده روشن است

تیم ملی انگلستان چه قهرمان جام جهانی شود چه قهرمان نشود، همیشه با چالش‌هایی نو و تمام‌نشدنی روبرو خواهد شد. زندگی همیشه در جریان است و باید برای مسائل پیش‌رو آماده بود.

تیم ملی آلمان بعد از قهرمانی در جام جهانی ۲۰۱۴ در این تصور بود که همه کارها دارد خوب پیش می‌رود و همه چیز تحت کنترل است، اما نتایج ضعیف این تیم در روسیه خلاف آن را ثابت کرد و نشان داد هیچ چیزی به آن سادگی که گمان می‌رفت، نیست. شرایط تیم‌های ملی خیلی سریع تغییر می‌کند. اگر همین مسابقات جام جهانی را دو ماه بعد تکرار کنید، شاید تیم‌هایی کاملاً متفاوت وارد مرحله نیمه‌نهایی شوند.

حرفی که می‌خواهم بزنم این است که تیم ملی انگلستان باید از این فرصت نهایت بهره را ببرد. شاید این فرصت دوباره به این زودی‌ها به دست نیاید. البته می‌دانم که این تیم ملی انگلستان، از بازیکنان بسیار جوانی تشکیل شده که آینده خوبی پیش رو دارد. این تیم مثل همان تیم ملی آلمان در سال ۲۰۰۶ است که من مربی‌اش بودم. آن تیم شروع‌کننده یک دوره هشت ساله موفقیت آمیز بود.

آلمان در یورو ۲۰۰۸، جام‌ جهانی ۲۰۱۰ و یورو ۲۰۱۲، به مرحله نیمه‌نهایی رسید و در جام جهانی ۲۰۱۴ هم قهرمان شد. اما این دفعه در روسیه بسیار ضعیف بود. در حال حاضر در فوتبال انگلستان این امیدواری وجود دارد که با توجه به موفقیت‌های تیم‌های ملی زیر هفده سال و همین طور زیر بیست سال، موفقیت‌های تیم ملی بزرگسالان تا سال‌های بعد تضمین شده است.

این موفقیت‌ها نشان می‌دهد ساختار فوتبال ملی در انگلستان به درستی دارد کار می‌کند و بازیکنان جوان بسیار خوبی دارند پرورش می‌یابند، ولی حرف من این است که با وجود همه این نکات مثبت و امیدوارکننده، نمی‌توان مطمئن بود که این موقعیت طلایی حتماً در جام‌جهانی بعدی تکرار می‌شود. الان تنها چیزی که برای فوتبال انگلستان مهم است، بازی با کرواسی و بردن این تیم است.