جام جهانی ۲۰۱۸: اگر کرواسی قهرمان شود، اگر فرانسه قهرمان شود

کرواسی تنها کشور استقلال یافته پس از فروپاشی کمونیسم است که به فینال جام جهانی راه یافته است حق نشر عکس Reuters
Image caption کرواسی

اگر کرواسی (با حدود ۴ میلیون ۱۰۰ هزار نفر جمعیت) قهرمان شود، پس از اروگوئه (۱۹۳۰ و ۱۹۵۰) کم‌جمعیت‌ترین کشوری است که جام جهانی را به خانه می‎برد.

کرواسی تنها کشور استقلال یافته پس از فروپاشی کمونیسم است که به فینال جام جهانی راه یافته است

حق نشر عکس AFP
Image caption کیلیان امباپه، ۱۹ ساله

اگر امروز کیلیان امباپه، ۱۹ ساله گل بزند. بعد از پله، ۱۷ ساله در فینال جام جهانی ۱۹۵۸ دومین تین‌ایجری خواهد بود که در فینال مسابقات گل زده است.

با قهرمانی کرواسی تعداد کشورهای قهرمان به عدد ۹ می‌رسد و کرواسی در کنار انگلیس، اسپانیا و فرانسه در جمع تک‌ستاره‌ای‌های تاریخ جام جهانی قرار می‌گیرد. اگر فرانسه قهرمان شود، در کنار اروگوئه و آرژانتین قرار می‌گیرد.

حق نشر عکس Reuters

با قهرمانی فرانسه، دیدیه دشان، مربی فرانسوی‌ها که در سال ۱۹۹۸ به عنوان کاپیتان تیم فرانسه قهرمان شده بود، پس از ماریو زاگالو (۱۹۵۸ و ۱۹۷۰) و فرانتس بکن باوئر (۱۹۷۴ و ۱۹۹۰) سومین کسی خواهد شد که به عنوان بازیکن و سپس مربی قهرمان جام جهانی شده است.

هنوز هیچ مربی خارجی‌ای نتوانسته تیم غیر از ملیت خودش را قهرمان کند. این شانس برای روبرتو مارتینز، سرمربی اسپانیایی بلژیک مهیا بود که با شکست مقابل فرانسه نتوانست این رکورد را ثبت کند.

حق نشر عکس EPA
Image caption لوکا مودریج، کاپیتان کرواسی

از سال ۱۹۹۴ که روماریو بهترین بازیکن دوره شد، هنوز هیچ بازیکن دیگری که تیمش قهرمان شده نتوانسته توپ طلای مسابقات را از آن خود کند. شانسی که برای بازیکنانی چون امباپه، گریزمن و یا مودریچ مهیاست.

تا اینجای کار هری کین، کاپیتان تیم ملی انگلیس با شش گل آقای گل مسابقات است. اگر قرار باشد کسی دیگری کفش طلا را مشترکا و یا به تنهایی ببرد باید منتظر فینال بسیاری پر گل بود. تا الان گریزمن و امباپه از فرانسه هر کدام سه گل و موردیچ، منژوکیچ و پریشیچ هر کدام دو گل برای کروسی زده اند.

حق نشر عکس Reuters
Image caption دیدیه دشان، در انتظار دومین قهرمانی. این بار در قامت مربی تیم ملی فرانسه

کرواسی که تا پیش از آغاز بازی‌ها در رده بیستم رده‌بندی جهانی قرار داشت، اگر قهرمان شود پائین‌‌ترین رده را در میان قهرمانان پیشین داشته است.

تیم فرانسه با ارزشی معادل یک میلیارد و صد میلیون دلار (رقم قرارداد بازیکنانش) گرانترین تیم در میان ۳۲ تیم جام جهانی امسال است. این درحالی است که ارزش قرارداد کل بازیکنان کرواسی کمتر از ۴۰۰ میلیون دلار است.