بزرگ‌ترین کاروان زنان ایران در بازی‌های آسیایی؛ صد زن در شصتمین سال

ووشو

منبع تصویر، EPA

زنان ورزشکار ایرانی در بازی‌های آسیایی ۲۰۱۸ شصتمین سال حضورشان در بازی‌های آسیایی را پشت سر خواهند گذاشت.

اولین حضور زنان ایرانی در بازی‌های آسیایی در سال ۱۹۵۸ بود و اولین مدال، نشان برنز والیبال در ۱۹۶۶ بانکوک. مدالی که هرگز تکرار نشد.

سال ۱۹۷۴ در بازی‌های آسیایی تهران، شمشیربازی زنان به نشان طلای تیمی رسید. سپس حضور زنان ایرانی در بازی‌های آسیایی تا سال ۱۹۹۰ به تعویق افتاد. وقفه‎ای طولانی به خاطر وقوع انقلاب اسلامی.

به گفته فائزه هاشمی که مسئولیت فدراسیون اسلامی ورزش زنان را به عهده داشت، با اصرار او و موافقت پدر، این طلسم شکست و شش زن با چادر مشکی در بازی‌های آسیایی پکن، پیشاپیش کاروان ایران رژه رفتند.

نخستین مدال‌ها در بازی‌های آسیایی ۲۰۰۲ بوسان به دست آمد. برنز پروانه محمدتقی‌پور در تکواندو و نقره تیمی تیراندازی. یعنی ۲۸ سال پس از مدال‌های دختران شمشیرباز در بازی‌های آسیایی تهران.

اولین نشان طلای انفرادی دختران ایران را هم خدیجه آزادپور سال ۲۰۱۰ و در رشته ووشو نصیب خود کرد.

رکورد حضور ورزشکاران زن ایران

زنان ایران در آخرین دوره بازی‌های آسیایی موفق به کسب ۱۶ مدال شدند که بهترین رکورد برای ایران در تاریخ بازی‌های آسیایی است.

در اندونزی، حدود یکصد ورزشکار زن ایرانی رقابت خواهند کرد که بهترین حدنصاب برای زنان ایران از لحاظ کمیت در تاریخ بازی‌های آسیایی است.

البته کمیته المپیک ایران و فدراسیون‌های ورزشی تصمیم گرفتند از سهمیه‌ها بکاهند. رشته‌های تیمی فوتبال، والیبال، هندبال و بسکتبال پنج نفره را حذف کردند. در حالی که هندبال قهرمان غرب آسیا شده، فوتبال و والیبال هم مشارکت دائمی در رقابت‌های قاره‌ای دارند.

اگر این رشته‌ها اعزام می‌شدند، آمار زنان ایرانی در جاکارتا با احتساب دوندگان، ورزشکاران پاراگلایدر، جودو و چند رشته دیگر که حذف شده‌اند، می‌توانست به ۲۰۰ نفر برسد.

برای بازی‌های آسیایی اینچئون فریده شجاعی معاونت زنان فدراسیون فوتبال گفته بود کمیته المپیک مجوز اعزام فوتبال زنان را صادر کرده. اما علی کفاشیان در واکنش به این اظهارات گفت: "خانم شجاعی در رویایش به سر می‌برد و این حرف‌ها نیست."

اتفاقی که برای جاکارتا هم تکرار شد و رویای اعزام فوتبالیست‌ها تحقق نیافت.

پخش تلویزیونی مسابقات زنان نیز همواره مسئله‌ساز بوده است. فریبا محمدیان معاونت زنان وزارت ورزش درباره پخش زنده تلویزیونی مسابقات زنان گفته: "‏امیدواریم امکان ‏پخش مسابقات بانوان از صدا و سیما فراهم شود.‏ این حق طبیعی نیمی از جامعه است و امیدوارم رایزنی با مدیران صداوسیما ثمربخش باشد. "

امیدواری‌هایی که مشخص نیست تا چه اندازه به وقوع بپیوندد.

از رشته‌های تیمی، دختران ایران فقط در مسابقات بسکتبال سه نفره و کبدی شرکت می‌کنند.

مسابقات تنیس، پینگ پنگ، دوومیدانی، سنگنوردی، تکواندو، اسکواش، کاراته، ووشو، قایقرانی، سوارکاری، شمشیربازی، بدمینتون، جودو، جوجیتسو، کوراش، تیراندازی، تیروکمان، دوچرخه سواری، سامبو و سیلات نیز با حضور دختران ایرانی برگزار می‌شود.

بخت اول مدال‌آوری زنان ایران رشته‌های رزمی است. در تکواندو، کیمیا علیزاده پرچمدار کاروان ایران بود اما به خاطر مصدومیت، فرصت حضور در مسابقات را از دست داد.

منبع تصویر، Mehr

توضیح تصویر،

تیم ملی کبدی زنان ایران

ناهید کیانی، الهه شیدایی، پریسا جوادی، ملیکا میرحسینی و زهرا پوراسماعیل هوگوپوشان ایرانی هستند و همگی چشم به یکی از سکوهای سه گانه در وزن‌های خود دوخته‌اند.

طراوت خاکسار، رزیتا علیپور، پگاه زنگنه و حمیده عباسعلی در کاراته پیکار می‌کنند. عباسعلی با نشان‌های متعدد جهانی و قاره‌ای از سرشناس‌ترین چهره‌ها در کل کاروان مردان و زنان ایران است. او برای دفاع از عنوان قهرمانی‌اش مبارزه خواهد کرد.

ساندای بانوان با الهه و شهربانو منصوریان، چشم به نشان‌های طلا دارد. دو خواهری که از مشهورترین چهره‌ها در ورزش ایران هستند و فیلم مستندی هم با تهیه کنندگی مهتاب کرامتی از زندگی‌شان به روی پرده سینما رفت.

در تالوی دختران هانیه رجبی، زهرا کیانی و فاطمه حیدری مبارزه می‌کنند و در کنار حریفان چینی و دیگر مدعیان شرق آسیا، از بخت فراوانی برای تصاحب مدال برخوردارند.

در کوراش، طاهره آذرپیوند، زهرا نادری بنی، آذر کولیوند و زهرا باقری مبارزه خواهند کرد.

منبع تصویر، Getty Images

توضیح تصویر،

نشان‌های بازی‌های آسیایی جاکارتا

از پادکست رد شوید و به خواندن ادامه دهید
پادکست
رادیو فارسی بی‌بی‌سی

پادکست چشم‌انداز بامدادی رادیو بی‌بی‌سی – دوشنبه ۱۹ اردیبهشت ۱۴۰۱

پادکست

پایان پادکست

تیراندازی نمایندگان پرتعدادی دارد که یکی از آنها الهه احمدی پرچمدار کاروان ایران در مراسم افتتاحیه است. او سه نقره و یک برنز از ادوار پیشین بازی‌های آسیایی کسب کرده.

در رقابت‌های تفنگ، غیر از پرچمدار، نجمه خدمتی، مه‌لقا جام بزرگ و آرمینا صادقیان نیز شلیک خواهند کرد. نجمه در دوره قبلی، یکی از دو دختر طلایی در کاروان ایران بود.

در رشته تپانچه آمیتیس جعفری، گلنوش سبقت‌الهی و هانیه رستمیان حضور دارند. سبقت‌اللهی تجربه المپیک ریو را دارد.

در تیراندازی به اهداف پروازی، سپیده سیرانی و شیوا فرح‌پور باید اهداف متحرک را نشانه بگیرند.

تیروکمان با زهرا نعمتی در اسلحه ریکرو و پریسا براتچی، فرشته قربانی، مینو عابدی و راحله فارسی در اسلحه کامپوند شرکت خواهد کرد.

نعمتی به عنوان پرچمدار ایران در المپیک ریو و برنده مدال طلا در بازی‌های پارا آسیایی سرشناس‌ترین نماینده ایران در این رشته است.

در قایقرانی نیز زنان ایرانی حضور پر تعدادی دارند. در اسلالوم، رکسانا رازقیان و شقایق سیدیوسفی.

در روئینگ هم مهسا جاور که در المپیک حاضر بود، همچنین نازنین ملایی، پریسا احمدی، مریم امیدی پارسا، نازنین رحمانی و مریم کرمی پارو خواهند زد.

در‌‏ کایاک دختران آرزو حکیمی سابقه پاروزنی در المپیک لندن را دارد. هدیه کاظمی، سارا کاظمی و الناز شفیعیان او را همراهی می‌کنند.

در کانو هم فاطمه کرمجانی، پریسا محمدزاده، زیبا سماک وآتنا رئوفی برای کسب مدال، رقبای سرسختی از آسیای میانه و شرق آسیا دارند.