فینال اوپن آمریکا؛ نبرد برج تاندیل با قهرمان ویمبلدون

دل پوترو

منبع تصویر، Getty Images

در دیدار نهایی آخرین گرنداسلم فصل تنیس خوان مارتین دل‌پوترو نه سال پس از قهرمانی در اوپن آمریکا به مصاف نواک جوکوویچ می‌رود که با قهرمانی در ویمبلدون پا به نیویورک گذاشته است.

پیروزی در فینال، سال جاری راموفق‌ترین سال حرفه‌ای تنیس‌باز آرژانتینی می‌کند؛ سالی که "دل‌پو" توانست با قرار گرفتن در جایگاه سوم رده‌بندی جهانی به بالاترین رتبه دوران ورزشی‌اش برسد.

تنیس‌باز ۲۹ ساله با پیروزی مقابل رافائل نادال به فینال رسید. او دو ست از بهترین بازیکن تنیس جهان جلو بود که نادال به دلیل مصدومیت پا از مسابقه کنار کشید.

دل‌پوترو که به دلیل قامت بلندش به "برج تاندیل" (زادگاهش در آرژانتین) معروف است فقط یک بار مزه قهرمانی در گرنداسلم را چشیده؛ سال ۲۰۰۹ که با پیروزی مقابل راجر فدرر قهرمان اوپن آمریکا شد.

تنیس‌باز بلند قامت آرژانتینی امسال عملکرد بسیار خوبی داشته و به یک‌چهارم نهایی ویمبلدون و نیمه‌نهایی اوپن فرانسه رسیده است. او در اوپن آمریکا هم شروعی توفانی داشت: دوازده ست متوالی پیروز شد و دو مسابقه اولش کمتر از دو ساعت طول کشید.

نواک جوکوویچ گفت: "او بازیکنی بزرگ است و قهرمان گرنداسلم هم شده است. بدون شک در ۱۵ ماه اخیر دل‌پوترو بهترین تنیس زندگیش را بازی کرده است."

نواک جوکوویچ هم سابقه‌ای طولانی در رقابت‌های مهم دارد. این هشتمین حضور او در فینال اوپن آمریکا است. این تنیس‌باز صرب که ۱۳ بار قهرمان گرند‌اسلم‌ها شده ۸ مسابقه از ۱۰ مصاف آخر مقابل دل‌پوترو را با پیروزی پشت سر گذاشته است.

دل‌پوترو گفت: "نواک خیلی خوب بازی می‌کند. شانس او برای برنده شدن در بازی یکشنبه بیشتر است. نمی‌دانم، اما نه سال پیش هم که در فینال با راجر (فدرر) بازی کردم، او هم بخت بیشتری برای پیروزی داشت. سعی می‌کنم بازهم بقیه را غافلگیر کنم."

در آستانه بازنشستگی

منبع تصویر، Getty Images

توضیح تصویر،

مصدومیت دست دل‌پوترو در یک‌چهارم نهایی مسترز شانگهای ۲۰۱۷

خوان مارتین دل‌پوترو در خارج از زمین تنیس هم یکی از محترم‌ترین مردان این رشته است؛ بازیکنی که نبردی سخت با مصدومیت‌های متوالی داشته است.

او سال ۲۰۱۵ او به دلیل آسیب‌دیدگی فقط توانست در چهار مسابقه رسمی شرکت کند و قبل از دورخیز برای بازگشت به اوج، گفته بود که با کنار گذاشتن ورزش برای همیشه فاصله‌ای نداشت: "نمی‌توانستم راه غلبه بر مچ دستم را پیدا کنم. چند ماهی افسرده شده بودم و اوقات سختی را می‌گذراندم."

دل‌پوترو که تا رتبه ۱۰۴۲ رده‌بندی جهانی هم سقوط کرد، اوپن آمریکا را در حالی تمام خواهد کرد که فقط رافا نادال و راجر فدرر را بالای سرش می‌بیند.

دل‌پوترو که همیشه تلاش کرده در اوپن آمریکا شرکت کند، بین هواداران آمریکایی بسیار محبوب است و به نظر می‌رسد که در فینال "تورنمنت مورد علاقه‌اش" حمایت تماشاگران را هم پشت سر داشته باشد.

دل‌پوترو گفت: "تنها گرند اسلم خودم را اینجا بردم. وقتی که بچه بودم یا فوتبال می‌دیدم یا اوپن آمریکا. فکر نمی‌کردم یکبار دیگر بتوانم در فینال این تورنمنت بازی کنم. این موقعیت خاصی برایم است و در فینال هر اتفاقی ممکن است بیفتد. باورم نمی‌شد بار دیگر چنین احساسی به تنیس پیدا کنم. رسیدن به فینال، قهرمانی در تورنمنت‌ها و کسب بالاترین رتبه در رده‌بندی؛ همه چیز بی‌نقص به نظر می‌رسد."

به دنبال رکورد سمپراس

منبع تصویر، Reuters

اگر نواک جوکوویچ از ورزشگاه آرتور اَش برنده خارج شود، آن گاه با رکورد پیت سمپراس مساوی خواهد کرد. او که بخت ششم قهرمانی مسابقات بود، پیش از این دوبار قهرمانی در اوپن آمریکا را تجربه کرده است. جوکوویچ در سال ۲۰۱۱ نادال و در سال ۲۰۱۵ فدرر را در دیدار نهایی آخرین گرند اسلم فصل تنیس شکست داد ولی این تنیس‌باز ۳۱ ساله پنج بار هم در فینال این مسابقات باخته است که آخرین آن‌ها به شکست سال ۲۰۱۶ مقابل استن واورینکا بازمی‌گردد.

این شکست آغازی بود برای دو سال ناکامی "نوله" در قهرمانی گرند‌اسلم‌ها که با مصدومیت آرنج او هم همراه شد. اما حالا و پس از قهرمانی در ویمبلدون، جوکوویچ قبراق و سرحال آماده است تا برای اولین بار از ژوئیه ۲۰۱۶، قهرمانی در دو گرنداسلم پیاپی را جشن بگیرد.

جوکوویچ که برای بیست و سومین بار در فینال یک گرند اسلم حاضر می‌شود، گفت: "ما تا الان در فینال یک گرند اسلم باهم روبرو نشده‌ایم. وقتی با سرویس‌زن قهاری مثل دل‌پورتو روبرو می‌شوید حتی در گیم‌هایی که خودتان سرویس می‌زنید هم فشار را احساس می‌کنید. من به شخصه او را نه به عنوان بازیکن بلکه به خاطر شخصیتش دوست دارم. او یک دوست عزیز است و شخصی که بسیار برایش احترام قائلم. همه ما دورانی که خوان مارتین به دلیل مصدومیت‌ها گذراند را درک می‌کنیم. ولی همیشه در چشمان دل‌پوترو می‌شد تنیس‌بازی را دید که جزو پنج بازیکن برتر جهان است."

جوکوویچ که شش قهرمانی اوپن استرالیا، یک قهرمانی اوپن فرانسه، چهار قهرمانی ویمبلدون و دو قهرمانی اوپن آمریکا را در کارنامه دارد، می‌تواند با پیروزی مقابل دل‌پوترو با چهارده قهرمانی پیت سمپراس مساوی کند. هرچند که این تنیس‌باز صرب برای تبدیل شدن به پرافتخارترین مرد تنیس جهان باید ابتدا به ۱۷ قهرمانی رافائل نادال در گرند‌اسلم‌ها برسد و بعد به رکورد پرافتخارترین مرد تنیس دنیا: راجر فدرر با ۲۰ قهرمانی.