تیری آنری در موناکو؛ ستاره پیشین آرسنال روی نیمکت هم می‌درخشد؟

تیری آنری حق نشر عکس EPA

تیری آنری یکی از موفق‌ترین بازیکنان فوتبال بود، ستاره‌ای که در آرسنال و بارسلونا درخشید و چشم‌ها را خیره کرد. او حالا به باشگاهی که فوتبالش را از آن شروع کرد بازگشته تا این بار به عنوان سرمربی همه چیز را از نو شروع کند.

مهاجم پیشین تیم ملی فرانسه، قهرمان جام جهانی ۱۹۹۸، زننده بیش از ۴۰۰ گل و برنده تقریبا تمام عناوین ممکن در فوتبال با اخراج لئوناردو ژاردیم، سرمربی تیم فوتبال موناکو شد.

بازیکن پیشین آرسنال، بارسلونا و یوونتوس، فوتبال حرفه‌ای را از موناکو آغاز کرد و با این باشگاه در فصل ۹۷-۱۹۹۶ قهرمان لیگ فرانسه شد. سرمربی آن تیم ژان تیگانا بود و بازیکنن با استعدادی مانند دیوید ترزگه، امانوئل پتی، جان کالینز، انزو شیفو و فابین بارتز را در اختیار داشت.

حالا موناکو در رتبه هجدهم لیگ فرانسه قرار دارد و از ۱۲ مسابقه در رقابت‌های مختلف فقط یک برد دارد. نمایشی ضعیف زیر نظر ژاردیم؛ همان مردی که این تیم را در سال ۲۰۱۷ پس از ۱۷ سال قهرمان لیگ فوتبال فرانسه کرد.

آنری که گفته می‌شد نامزد مربی‌گری در استون ویلا (قبل از حضور دین اسمیت) هم است، در آخرین تجربه کاریش دستیار روبرتو مارتینز در تیم ملی بلژیک بود.

ژولین لورن، خبرنگار فوتبال فرانسه در مورد حضور آنری در موناکو می‌گوید: "آنری بیشتر شرایط لازم را برای حضور در موناکو دارد: اسم بزرگ، کاریزما، سابقه بازی در باشگاه و کارنامه‌ای قابل قبول. چهره بودن مربی جدید برای آن‌ها خیلی مهم بود. آن‌ها پس از ژاردیم به یک نام بزرگ نیاز داشتند زیرا که فکر می‌کردند باشگاه به دورانی بازگشته که خیلی اهمیتی برای مردم نداشت."

ژاردیم چهار سال و نیم در موناکو بود و پس از سه شکست متوالی در لیگ فرانسه مقابل تیم‌های آنژه، سن‌اتین و رن اخراج شد. لورن می‌گوید: "در کنفرانس مطبوعاتی قبل از بازی با سن‌اتین فقط ده خبرنگار حضور داشتند. در مورد باشگاه بزرگی حرف می‌زنیم که قهرمان لیگ فرانسه شده و به نیمه‌نهایی لیگ قهرمانان اروپا رسیده است. عدم فشار رسانه‌ها و تماشاگران مسئله‌ای نیست و آنری به آن اهمیت نمی‌دهد، ولی قضیه این است که او باشگاه را در مرکز توجه قرار خواهد داد. تماشاگران بیشتری به ورزشگاه می‌روند و خبرنگاران بیشتری در کنفرانس‌های مطبوعاتی تیم حاضر می‌شوند."

حق نشر عکس Getty Images

بازیکنی عالی که شاید مربی فوق‌العاده‌ای نباشد

آنری علاوه بر قهرمانی با موناکو در فرانسه، با آرسنال در انگلیس و با بارسلونا در اسپانیا قهرمان لیگ شد. او همچنین قهرمان لیگ قهرمانان اروپا و سه جام داخلی شده و قهرمانی در جام جهانی، جام ملت‌های اروپا و جام کنفدراسیون‌ها را با پیراهن تیم ملی فرانسه در کارنامه دارد.

لورن می‌گوید: "آنری اینجا به عنوان بازیکن خیلی از خودش توقع داشت. او پس از گل زدن لبخند هم نمی‌زد. پدرش هم این گونه بود. حتی وقتی او وارد آکادمی کلرفونتن شد و برای موناکو گل می‌زد، پدرش می‌گفت، تو دو سه موقعیت را خراب کردی. بخشی از این تفکر در آنری به عنوان مربی هم هست. وقتی میشل پلاتینی اسطوره‌ای مربی شد (که طولانی و موفق هم نبود)، مشکل این بود که وقتی در تمرین از بازیکنان کاری می‌خواست که آن‌ها نمی‌توانستند انجام دهند؛ می‌گفت که یک توپ برایش بیاورند و با آن یک پاس قطری ۶۰ متری می‌داد و به بازیکنان می‌گفت باید این طوری انجام دهید. این وسوسه‌ای است که همراه آنری هم هست و او باید مهارش کند. دیدن مقابله او با مشکلات جالب است، چون آنری فردی به شدت کمال‌گراست و مواقعی پیش می‌آید که به دردسر می‌افتد."

حق نشر عکس Getty Images

احترام مسئله اصلی

آنری سابقه کار با بهترین‌های فوتبال مدرن را دارد: در کنار زین‌الدین زیدان، لیونل مسی و دنیس برگکمپ مسابقه داده و زیر نظر مربیانی مانند پپ گواریولا و آرسن ونگر کار کرده است.

مهاجم پیشین آرسنال و بارسلونا سابقه‌ای برجسته دارد و لورن معتقد است که همین موجب می‌شود بازیکنان به او احترام بگذارند: "یادم هست آنری زمانی که برای بارسلونا بازی می‌کرد به آکادمی فوتبال موناکو برگشته بود. تعدادی از بچه‌ها که او را شناخته بودند، فریاد زدند آنری، آنری. او به سوی آن‌ها برگشت و گفت؛ چه کسی داد می‌زد آنری؟ ما با هم بزرگ نشده‌ایم و شما باید به من احترام بگذارید."

احترام، مفهومی است که در تمام زندگی آنری اهمیتی بسیار زیاد داشته و یکی از دغدغه‌های اصلی او بوده، لورن می‌گوید: "موناکو تیم جوانی است و او با این که قبلا مربی نبوده از بازیکنان انتظار دارد حسابی به او احترام بگذارند. رابطه بازیکنان با او جالب خواهد بود. او با بازیکنانی کار می‌کند که بعضی از آن‌ها بازی او را دیده‌اند و بعضی دیگر زمانی که او قهرمان جام جهانی ۱۹۹۸ شد، هنوز به دنیا نیامده بودند. از چه تاکتیکی استفاده می‌کند؟ ما نمی‌دانیم در فلسفه فوتبال دنباله‌رو گواردیولا است یا ونگر؟ یا این که کاملا متفاوت خواهد بود؟"

برای دانستن پاسخ این سئوال باید تا هشت دسامبر منتظر ماند، جایی که موناکو با آنری به مصاف یکی دیگر از اعضای تیم شکست‌ناپذیر ۴-۲۰۰۳ می‌رود: نیس با هدایت پاتریک ویرا.

موضوعات مرتبط