درگذشت مالک لستر؛ داستان رمزآلود ثروتمندی سخاوتمند

مالک لستر

منبع تصویر، Getty Images

پایان فصل ۲۰۱۶ پس از قهرمانی استثنایی لستر در لیگ برتر فوتبال انگلستان، بازیکنان، کادر فنی و مهمانان جشن پیروزی گرفته بودند. اما اتاق وقتی روی هوا رفت که اعلام شد مالک باشگاه به درمانگاهی در همسایگی باشگاه یک میلیون پوند اهدا کرده است.

یان استرینگر، از اعضای باشگاه لستر که در آن جلسه حضور داشت، می‌گوید: "او میلیاردر بود، مردی بسیار ثروتمند و موفق و در عین حال خیلی دوست‌داشتنی و متواضع."

باشگاه حالا عزادار کشته شدن مرد ۶۱ ساله‌ای است که حتی در هنگام مرگ هم از باشگاهی که عاشقش بود، دل نکند. از زمین چمن ورزشگاه کینگ پاور پرواز کرد و در پارکینگ آن سقوط کرد و درگذشت.

ویچایی سرووادهاناپرادا با ثروتی که حدود ۳ میلیارد و ۸۰۰ میلیون دلار (حدود ۳ میلیارد پوند) تخمین زده می‌شود، رئیس شرکت "دیوتی فری" (بدون مالیات) کینگ پاور بود.

او سال ۲۰۱۰ لستر را به قیمت ۳۹ میلیون پوند خرید، تمام قرض‌هایش را پرداخت و چهار سال بعد تیم را به دسته بالاتر رساند. نقطه اوج اما فصل ۱۶-۲۰۱۵ بود که یکی از بزرگ‌ترین افسانه‌های تاریخ ورزش رنگ واقعیت گرفت و تیمی که فصل قبلش به زحمت از سقوط جسته بود و بخت قهرمانی‌اش ۵۰۰۰ به یک بود، قهرمان لیگ برتر انگلستان شد.

چهارمین فرد ثروتمند تایلند به طرز عجیبی از رسانه‌ها فراری بود و تن به مصاحبه نمی‌داد. با وجود این ما از مردی که معمار بزرگ‌ترین رویای لستر شد، چه می‌دانیم؟

داستان رازآلود یک عاشق قمار، شراب و چوگان

جاناتان هد، خبرنگار بی‌بی‌سی در جنوب شرق آسیا می‌گوید: "حرف و حدیثی در مورد تعهد او به باشگاه نیست. اما در تایلند جور دیگری به او نگاه می‌کنند. او به عنوان بنیان‌گذار کینگ پاور شناخته می‌شود و انحصاری که در تجارتش به وجود آورده است. شرکت او به دنبال گسترش گردشگری در ۲۰ تا ۳۰ سال اخیر، رشد فوق‌العاده‌ای کرد."

از پادکست رد شوید و به خواندن ادامه دهید
پادکست
رادیو فارسی بی‌بی‌سی

پادکست چشم‌انداز بامدادی رادیو بی‌بی‌سی – دوشنبه ۱۹ اردیبهشت ۱۴۰۱

پادکست

پایان پادکست

به گفته جاناتان هد "او مردی بود که به شدت نگران حریم خصوصی‌اش بود و شرکتش هم خیلی رمزآلود است. چیزهای زیادی درباره او نمی‌دانیم. شرکتش را در سال ۱۹۸۹ راه انداخت و خیلی زود پولدار شد."

سرووادهاناپرادا اصلیت چینی دارد و صاحب چهار فرزند است که همگی در کینگ پاور کار می‌کنند؛ شرکتی که به گفته خبرنگار بی‌بی‌سی یکی از نمونه‌های معمول الگوی تجارت خانوادگی چینی است: "او هرگز مصاحبه نمی‌کرد و در نتیجه با این که در لستر خیلی محبوب بود در هاله‌ای از رمز و راز پیچیده شده بود."

مالک باشگاه در بازی‌های خانگی لستر از خانه‌اش در لندن یا برکشر به ورزشگاه پرواز می‌کرد و بعد هم با هلیکوپتر بازمی‌گشت.

جاناتان هد می‌گوید: "او عاشق زندگی در بریتانیا و شیوه زندگی خاصی بود که با کمک ثروت زیادش ساخته بود. او کارشناس شراب‌های خوب بود و به قمار و اسب عشق می‌ورزید. ویچایی اغلب با خانواده سلطنتی دیده می‌شد و خود و پسرانش در ورزش چوگان فعالیت می‌کردند. او یکی از ستایشگران زندگی اعیان بریتانیایی بود."

راهبان بودایی، کیک مجانی و وقت گذراندن با هواداران

منبع تصویر، Getty Images

ویچایی به مسائل جزئی‌تر باشگاه هم علاقه داشت. او راهبان بودایی را با هواپیما به بریتانیا می‌آورد تا با تبرک بازیکنان قبل از بازی‌ها، برای تیم شانس بیاورند.

یان استرینگر می‌گوید: "من محلی هستم و ۱۰ سال است که تیم را دنبال می‌کنم. زمانی که مدیریت باشگاه را به عهده گرفتند را یادم است و بعد هم با آن‌ها قاطی شدم. آن‌ها را در تایلند و بانکوک و در محیط خانوادگی دیدم و به نظرم آدم‌هایی دوست‌داشتنی هستند. او در جشن تولدش بین مردم کیک پخش می‌کرد و در بازی‌های خارج از خانه برای هواداران نوشیدنی و صبحانه می‌خرید."

استرینگر همچنین گفت: "در ده روز گذشته شهرداری محل ۱۰۰ میلیون پوند برای گسترش زمین‌های تمرین دریافت کردند. او منجی باشگاه بود و به اوجی رسید که هیچ کس توقع نداشت."

کلیف گینتا، رئیس هواداران باشگاه هم گفت: "او به دلیل کارهایی برای باشگاه و شهر کرد، بین مردم لستر خیلی خیلی محبوب است. این خانواده شهر ما را روی نقشه جهان آوردند. میلیون‌ها پوند در باشگاه و همین طور در بیمارستان‌ها و بهداشت کودکان خرج کردند. آن‌ها در روزهای کریسمس به مردم کیک و نوشیدنی مجانی می‌دهند."

معجزه فوتبالی

منبع تصویر، Getty Images

قهرمانی لستر یکی از استثنایی‌ترین اتفاقات تاریخ ورزش بریتانیا بود که موجب شد این تیم وارد قلب بسیاری از هواداران دیگر تیم‌ها شود.

لستر سال ۲۰۱۴ به لیگ برتر رسید و همان زمان مالک باشگاه گفت که می‌خواهد تیم طی سه سال لیگ را در جایگاهی بالاتر از پنجم تمام کند. حرفی که آن زمان بیشتر شوخی به نظر می‌رسید.

اما آمدن رانیری به باشگاه نشان داد که رئیس خیلی خوب می‌داند چه کار می‌کند. او همچنین اختیارات کاملی به استیو والش، مدیر استخدام‌های باشگاه داد. مردی که بازیکنانی مانند ریاض محرز، جیمی واردی و انگولو کانته را به لستر آورد. بازیکنانی که نقشی حیاتی در قهرمانی باشگاه داشتند.

مصاحبه‌ای نادر

منبع تصویر، PA

توضیح تصویر،

آیاوات سرووادهاناپرادا پسر مالک باشگاه

خانواده سرووادهاناپرادا خیلی کم با رسانه‌ها مصاحبه می‌کنند. ولی آیاوات، پسر مالک باشگاه در سال ۲۰۱۶ با بی‌بی‌سی صحبت کرد و گفت که موفقیت از نظر او چه معنایی دارد: "معجزه بود؟ بله. این کاری الهام‌بخش بود که مردم درباره‌اش حرف می‌زنند. قضیه فقط ورزش نیست، موضوع درباره زندگی است. اگر مردم لستر را معیار قرار دهند، آن گاه متوجه می‌شوند که اگر برای هدفشان بجنگند، یک روز آن را به دست می‌آورند."

آیاوات سرووادهاناپرادا که نایب رئیس لستر در زمان قهرمانی باشگاه بود، همچنین گفت: "آن یک معجزه برای شهر بود و همین طور برای بازیکنان. ولی ما به سختی برای رسیدن به قهرمانی تلاش کردیم. تمام اعضای باشگاه به سختی برای رسیدن به این هدف تلاش کردند و فقط مسئله شانس نبود."