لیونل مسی؛ بازیکن 'فضایی' بارسلونا ۱۵ سال بعد از اولین حضور

لیونل مسی ( ۲۰۰۵) برای اولین بار در فصل ۰۵- ۲۰۰۴ در یک دیدار رسمی برای تیم اصلی بارسا بازی کرد؛ او سال پیش از آن در یک بازی دوستانه برای این تیم به زمین رفته بود. حق نشر عکس Getty Images
Image caption لیونل مسی ( ۲۰۰۵) برای اولین بار در فصل ۰۵- ۲۰۰۴ در یک دیدار رسمی برای تیم اصلی بارسا بازی کرد؛ او سال پیش از آن در یک بازی دوستانه برای این تیم به زمین رفته بود

از اولین دفعه‌ای که لیونل مسی برای بارسا به زمین رفت ۱۵ سال می‎گذرد، اما او هنوز همان قدر پرانرژی است؛ طوری که مشهور شده او بازیکنی است که از سیاره دیگری آمده است. وقتی مسی تقریبا نصف سن امروزش را داشت، در بازی دوستانه با پورتو در نوکمپ برای اولین بار با پیراهن بارسا به زمین رفت، ستاره‎ای که از آن زمان تا کنون دست از رکوردشکنی برنداشته است.

او الان ۳۱ ساله است و به نظر نمی‎رسد حتی ذره‎ای از انرژی‎اش کم شده باشد. از ابتدای همین فصل تا حالا در ۱۳ بازی در رقابت‎های مختلف ۱۴ گل زده است. مصدومیت بازو این ستاره آرژانتینی را سه هفته خانه‌نشین کرد با این وجود در حال حاضر در کنار هم‎تیمی‎اش، لوئیس سوارز در صدر جدول گلزنان لالیگا ایستاده است. پای مسی هر ۸۷ دقیقه به گل باز شده است.

اما او چطور از پس این کار برمی‎آید؟

اندی وست ،کارشناسان فوتبال بی‌بی‌سی که در مورد مسی کتاب نوشته، می‏گوید: "این نظریه وجود دارد که مسی از سیاره‎ای دیگر آمده. در غیر این صورت چطور می‎تواند چنین کارهایی انجام دهد. جرارد پیکه، مدافع بارسلونا یکی از طرفداران این نظریه است."

گیوم بالاگ، دیگر کارشناس فوتبال بی‌بی‌سی که او هم کتابی در مورد این بازیکن آرژانتینی چاپ کرده، می‎گوید: "در کتابم نوشته‎ام که برای مسی بودن باید ۱۱ ویژگی داشته باشی و به همین دلیل است که همه معتقدند او به سیاره‎ای دیگر تعلق دارد، چون فقط یک موجود فضایی می‎تواند این ویژگی‎ها را داشته باشد."

البته باید گفت به دنیا آمدن در خانواده و زمینه فوتبالی مناسب هم در این میان بی‌تأثیر نبوده است. خانواده مسی تا مرز مهاجرت به استرالیا هم پیش رفتند. اما اگر او آن جا به دنیا آمده بود، باز هم مسی می‎شد؟ به نظر نمی‌رسد که جواب مثبت باشد، اما در آرژانتین چرا. باید انگیزه، جاه‎طلبی، پشتکار، تعهد، فداکاری، اعتماد به نفس، توانایی رهبری، هوش احساسی و ژن مناسب داشته باشی و البته شانس.

بالاگ می‌گوید: "همه این‎ها را که کنار هم بگذاری، نتیجه‎اش می‎شود مسی. چرا مسی‎های بیشتری نداشته‎ایم؟ چون داشتن همه این ویژگی‎ها در کنار هم غیر ممکن است. او مثل تخته سنگی است که از کوه پائین می‎غلتد، نمی‎شود جلویش را گرفت و هر چیزی سر راهش باشد را ویران می‎کند."

بهترین بازیکن دنیا هر روز بهتر می‎شود

حق نشر عکس Getty Images
Image caption لیونل مسی۵ بار جایزه پی‎چی‎چی ( جایزه‎ای که به آقای گل لالیگا داده می‎شود) را برده. فقط تلمو سارا بیشتر از مسی ( ۶ بار) آقای گل لالیگا شده است.

مسی در ۶۵۰ بازی خود برای بارسلونا، ۲۱۹ گل زده. او در بارسا زیر نظر شش مربی کار کرده و بعد از رفتن آندرس اینیستا، حالا بازوبند کاپیتانی تیم را هم می‎بندد.

وست می‎گوید: "او همیشه خودش را با شرایط ، مربی، هم‎تیمی‎ها و وظایف جدید در زمین وفق می‎دهد و به نظرم این خیلی اهمیت دارد. وقتی حتی بزرگ‎ترین بازیکن تاریخ باید خودش را با تغییرات سازگار کند، ما هم باید همین‎طور باشیم. او وقتی دید در پست مهاجم کاذب شماره ۹ دیگر آن طور که باید جواب نمی‎گیرد، روش بازی‎اش را عوض کرد، آن هم در شرایطی که سال ۲۰۱۲ در این پست ۹۱ گل زده بود. مسی به طور مداوم هر دو یا سه سال یک بار در کنار هم‎تیمی‎های جدید در پستی متفاوت در زمین حاضر شده. این‎ها انتخاب‎های خودش نبوده‎اند. نقشه بزرگی هم در کار نبوده و او فقط به شرایط واکنش نشان داده است."

وست گفت: " مسی در ابتدا یک دریبل‎زن بود که به طور غریزی توپ را می‎گرفت و با سرعت هر چه بیشتر به سمت دروازه می‎دوید- البته کارهای دیگری هم از او برمی‎آمد و من می‌خواهم کمی ساده حرف بزنم- کلمه اسپانیایی "پائوسا" (Pauza) به معنای توقف و در دست گرفتن بازی است؛ مسی این توانایی را نداشت چون کمی سرپائین بازی می‎کرد. اما الان می‎بینیم که در طول سال‎ها چگونه بقیه جنبه‎های بازی‌اش را هم بهتر کرده. او هنوز خیلی خوب دریبل می‎کند اما در عین حال توانایی پاسکاری‎اش هم خیلی بهتر شده. شاید دیگر نتواند مثل گل معروفش به ختافه در ۲۰۰۷، از وسط زمین همه را دریبل کند اما با پاس‎کاری از تیم حریف عبور می‎کند. او بازیکن کامل‎تری شده و من فکر می‎کنم این چیزی است که در سال‏های آینده بیش‌تر از او خواهیم دید."

چطور می‎شود به مسی گفت چکار کند؟

تأثیر مسی در نوکمپ به قدری زیاد است که حتی ارنستو والورده مربی تیم گاهی اوقات اعتراف می‎کند بازیکنش از او بیشتر می‎داند.

بالاگ می‎گوید: "مسی الان بازیکنی است که گره مسابقه را باز می‎کند. درکی که او از بازی دارد را خیلی‎ها ندارند. از والورده شنیدم که مسی روی نیمکت در مورد بازی نظر می‏دهد. او در بازی با سویا ۳۰ دقیقه آخر مسابقه به زمین رفت و ورق را کاملا برگرداند. والورده می‌گوید سعی داشت برای مسی توضیح بدهد : می‌دونی لئو، تو باید ... تو... خب، هر کاری می‎خواهی بکن. بعد به او نگاهی کرد و پیش خودش گفت: چه چیزی را دارم برای این پسر توضیح می‎دهم."

آینده مسی چه می‌شود؟

حق نشر عکس Getty Images
Image caption نقاشی دیواری از کودکی مسی در مجموعه ورزشی نیولز اولد بویز در شهر روساریوی آرژانتین. لئوی ۶ ساله فوتبال را از این باشگاه در شهر زادگاه خود آغاز کرد

به دنبال ناکامی در کسب قهرمانی ملی بعد از ۱۲۸ بازی و از دست دادن ۴ فینال، مسی فعلا از تیم ملی آرژانتین کناره‎گیری کرده. او تا ۲۰۲۱ با بارسلونا قرارداد دارد و خودش گفته نیولز اولد بویز، تیم دوران کودکی‎اش تنها جایی است که می‎تواند در آن بازی کند.

وست می‎گوید: "داستان زندگی مسی ثابت کرده که تلاش برای پیش‎بینی کاری که او در آینده انجام خواهد داد، کاملا احمقانه است. او به اجبار به تغییراتی که اتفاق افتاده، تن داده است. ما نمی‎دانیم روند تحول تیم کنونی بارسلونا چگونه خواهد بود. اگر عثمان دمبله به یک بازیکن مهم در تیم تبدیل شود، مسی مجبور به تغییر روش بازی خود خواهد شد."

اما همه چیز می‎توانست جور دیگری باشد ...

تصور کنید فینال لیگ قهرمانان اروپاست، مسی برای کومو ( تیمی در دسته چهارم فوتبال ایتالیا) بازی می‏کند و با بازی درخشان خود این تیم ایتالیایی را جلوی بارسا به پیروزی می‎رساند.

مسخره به نظر می‎آید اما جیمز هورنکسل، خبرنگار فوتبال ایتالیا می‎گوید، اوضاع می‎توانست برای مسی کاملا متفاوت باشد: "او در باشگاه و محیط مناسب و با آموزش صحیح رشد کرد؛ چیزهایی که نبودشان می‎تواند مانع از پیشرفت بازیکن شود. باید بتوانی به طور مداوم علاقه بازیکنانت به فوتبال را تحریک کنی. فابیو کاپلو تعریف می‎کند وقتی مربی یوونتوس بوده موقع بازی با بارسلونا مسی را دیده و گفته، می‎خواهم این بازیکن را با خودم ببرم، او را به شکلی قرضی می‎خواهم. البته در نهایت به آنچه می‎خواست، نرسید."

رئیس حال حاضر باشگاه جنوا ادعا کرده در دوره ریاستش در کومو، مسی یک دوره آزمایشی برایشان بازی کرده و اگر با او قرارداد می‎بستند، ممکن بود حالا قهرمان اروپا و جهان باشند.

تصور این که مسی زیر دست کاپلو چطور عمل می‎کرد و آیا همکاری‌شان نتیجه می‎داد، خیلی جالب به نظر می‎رسد.

بعید است مسی قصد پیوستن به لیگ برتر فوتبال انگلیس را داشته باشد. اما بالاگ می‎گوید: "به مسی گفتم در انگلیس همه معقدند تو در هوای سرد و مرطوب شهری مثل استوک نمی‎توانستی تا این حد خوب عمل کنی. او جواب داد، آن‌ها باید زمین‎هایی که در روساریو در آن‎ها بازی کردم را می‎دیدند."

موضوعات مرتبط