شش قدم؛ پرسپولیس-تراکتور: ماجراهای پرچم ژاپن و 'تیراختور بایراقی'

بازی حق نشر عکس MerhNews

بازی پرسپولیس با تراکتور نسبت به دیدارهای قبلی این دو تیم، درگیری‌ها و حاشیه‌های کمتری داشت. این کاهش تنش، اتفاقی نبود و با مشارکت هر دو تیم رقم خورد.

پیش از بازی، بیانیه مشترک سیدجلال حسینی و مسعود شجاعی بازتاب گسترده‌ای داشت. آنها در اینستاگرام، عکس همدیگر را با متنی یکسان منتشر کردند. با امضای "دو دوست قدیمی و کاپیتان‌های دو تیم":

"ما فوتبالی که باعث تفرقه و دشمنی باشد را نمی‌خواهیم. اگر هر لحظه از زمان مسابقه، شعارهای غیرورزشی و تفرقه‌آمیز سر داده شود، بدون توجه به اینکه توهین کنندگان منتسب به کدام تیم‌اند، با حمایت داور و ناظر بازی، مطابق مقررات صریح فیفا بازی را متوقف می‌کنیم."

آنها همچنین نوشتند: "اطمینان داریم که عاشقان فوتبال و هواداران با فرهنگ سرخپوشان تبریز و تهران، یکشنبه‌ای پاک و تاریخی را رقم می‌زنند."

البته یکشنبه تاریخی رقم نخورد اما تغییر در جو ورزشگاه محسوس بود. از غلظت و شدت شعارهای دو طرف، به میزان چشمگیری کاشته شده بود. شعارهای جغرافیایی و قومیتی هم به مراتب کمرنگ‌تر از قبل بود.

پس از مسابقه، اخباری درباره بازداشت یا زد و خورد هواداران منتشر نشد که این هم در قیاس با حوادث خشونت‌آمیز دیدارهای قبلی، امیدوار کننده بود.

در این بین کانون هواداران پرسپولیس نیز پیش از مسابقه با انتشار ویدیویی به دو زبان، سعی در تلطیف فضای مسابقه داشت. از "یاشاسین آذربایجان" تا نشر تصاویر ستارخان، باقرخان و شهریار. با تاکید بر اینکه فقط در مسابقه رقیب همدیگریم.

این اقدامات، تاثیر پیشگیرانه‌اش را گذاشت و از التهاب سکوها کم کرد. البته در زمین، یک بازی پر از درگیری در جریان بود و همانطور که کاپیتان‌ها در بیانیه مشترک نوشته بودند "با تمام قوا برای سه امتیاز" می‌جنگیدند.

اهتزاز پرچم ژاپن در یکی از سکوهای هواداران تراکتور، جو ورزشگاه را برای دقایقی متشنج کرد. مالک باشگاه تراکتورسازی معتقد بود این پرچم را برای حمایت از سوگیتا بازیکن ژاپنی تیم‌شان آورده‌اند.

اما هواداران پرسپولیس، برافراشتن پرچم ژاپن را کنایه‌ای بر ناکامی تیم‌ خود در فینال لیگ قهرمانان آسیا در برابر کاشیما آنتلرز ژاپن قلمداد کردند.

متقابلاً برخی سکوهای هوادار پرسپولیس با تغییر و دستکاری در شعار "یاتماز تیراختور بایراقی" واکنش تندی به طرفداران تیم رقیب نشان دادند.

همزمان سایت ورزش سه نوشت در ورزشگاه غدیر اهواز نیز برای بازی استقلال تهران مقابل استقلال خوزستان، برخی هواداران استقلال پرچم ژاپن را به نمایش گذاشته‌اند.

تشویق تیم کاشیما آنتلرز منحصر به هواداران تراکتور یا استقلال نبود. این اتفاق پس از برتری کاشیما در بازی رفت مقابل پرسپولیس، در اصفهان و بازی سپاهان مقابل سایپا هم رخ داده بود.

حساسیت بین بازی دو تیم باشگاهی از یک کشور، مقوله‌ای عادی در دنیای فوتبال است. این روزها فینال جام لیبرتادورس بین دو تیم آرژانتینی ریورپلات و بوکاجونیورز در دنیا خبرساز شده است. بازی برگشت این مسابقه به دلیل خشونت‌ها و جنجال‌های مهارناپذیر هواداران به تعویق افتاده.

حق نشر عکس FFIRI
Image caption علی قلیزاده بازیکن بیست و چهارم تیم ملی ایران در جام جهانی بود

بازیکن هفته

علی قلیزاده بازیکن بیست و چهارم تیم ملی ایران در جام جهانی بود. یعنی کنار تیم بود اما راهی به فهرست ۲۳ نفره نهایی پیدا نکرد.

او به تدریج، جای پایش را در تیم ملی محکم می‌کند. در دیدار تدارکاتی ایران مقابل ونزوئلا، گل زیبایی به ثمر رساند و در جریان بازی هم نمایش خوبی داشت؛ به نحوی که اغلب رسانه‌ها قلیزاده را برترین بازیکن ایران معرفی کردند.

بازیکن چپ پای تیم ملی پس از بازگشت به بلژیک، موفق شد اولین گلش را برای شارلروا به ثمر برساند. او در روز پیروزی ۴-۲ مقابل لوکرن، یک گل زد، یک پاس گل مستقیم را با هنرنمایی‌اش صادر کرد و روی یک گل دیگر نیز اثرگذار بود.

قلیزاده در این فصل ۴ پاس گل داده. در حالی که امید نورافکن دیگر بازیکن ایرانی شارلروا حتی روی نیمکت ذخیره‌های تیمش هم دیده نمی‌شود.

گل هفته

دیدار حساس تیم‌های ته جدولی سپیدرود رشت با نفت مسجدسلیمان در اصطلاح، رقابتی ۶ امتیازی بود و با یک گل به سود نفتی‌ها پایان یافت.

گل با ضربه استثنایی بازیکنی گمنام به نام اکبر آفاقی از فاصله حدود ۳۵ متری به ثمر رسید. شلیک سنگین با حالتی کمانی شکل، در سجاف دروازه سپیدرود آرام گرفت.

گل ایستگاهی پژمان نوری از ملوان بندرانزلی به آلومینیوم اراک هم زیبا بود. گرچه ملوان ۳-۲ باخت و ناباورانه در ته جدول لیگ دسته اول قرار گرفته است.

مربی هفته

یحیی گل‌محمدی را بار دیگر به عنوان مربی برتر هفته معرفی می‌کنیم. به این دلیل ساده که تیمش مقتدرانه در صدر جدول لیگ برتر فوتبال ایران قرار دارد.

پدیده مشهد این بار از سد سایپا گذشت. آنها فقط هفته اول باختند و ۱۱ هفته است که طعم شکست را نچشیده‌اند. مشهدی‌ها بیشترین برد را در جدول دارند. ضمن اینکه در چهار بازی آخر لیگ، چهار برد بدون گل خورده را رقم زده‌اند.

بازیکنان شگفتی‌ساز پدیده مشهد با سرمربیگری یحیی گل‌محمدی در شش بازی آخر خانگی‌شان فقط یک گل از پیکان دریافت کرده‌اند.

با وجود این نتایج درخشان، هفته چهاردهم می‌تواند پدیده را از صدر جدول به زیر بکشد. زیرا آنها مهمان سپاهان اصفهان خواهند بود. شاگردان قلعه‌نویی در صورت پیروزی با تفاضل گل بهتر می‌توانند از رتبه دوم به صدر جدول صعود کنند.

حق نشر عکس CAFA
Image caption تیم ملی زنان ایران با سرمربیگری کتایون خسرویار در جام کافا به میزبانی ازبکستان شرکت کرده

تیم هفته

تیم ملی زنان ایران با سرمربیگری کتایون خسرویار در جام کافا به میزبانی ازبکستان شرکت کرده. ایران در نخستین بازی با ۶ گل افغانستان را شکست داد.

فاطمه شبان و زهرا قنبری هر کدام دو گل زدند. فاطمه مخدومی و فاطمه گرایلی نیز هر کدام یک گل به ثمر رساندند. گل سوم ایران که توسط قنبری زده شد، شوت سنگینی از پشت محوطه جریمه و فاصله حدوداً ۳۵ متری بود. یادآور شوت‌های به یادماندنی کریم باقری و مهدی فنونی‌زاده.

زهرا خواجوی، فاطمه قاسمی، ثنا صادقی، بهناز طاهرخانی، هانیه خداپرست، غزاله بنی طالبی و گلنوش خسروی دیگر بازیکنان ایران در این مسابقه بودند. در این تورنمنت ازبکستان، قرقیزستان و تاجیکستان نیز حضور دارند.

عجایب هفته

هنوز نیم فصل لیگ برتر به پایان نرسیده اما تیم‌های خوزستانی بارها سرمربی خود را تغییر داده‌اند. نفت مسجدسلیمان با محمود فکری به لیگ برتر صعود کرد اما هدایتش به عبدالله ویسی سپرده شد که در ادامه استعفا داد تا علیرضا مرزبان روی نیمکت بنشیند.

استقلال خوزستان در حالی مقابل استقلال تهران قرار گرفت که طی سه روز سه سرمربی داشت! داریوش یزدی برکنار شد و سیروس پورموسوی جای او را گرفت. پورموسوی هم قبل از ثبت رسمی قراردادش استعفا داد.

به این ترتیب، کریم بوستانی مقابل استقلال تهران روی نیمکت نشست که حاصل آن شکست خانگی دیگری برای تیم انتهای جدول بود. استقلال خوزستان که سه فصل قبل قهرمان لیگ برتر شده، حالا جدی‌ترین مدعی سقوط است.

فولاد خوزستان با پورموسوی آغاز کرد. سپس با وجود نتایج خوب، جای خود را ایلی استن داد. اما این رومانیایی هم برکنار شد تا عزیز فریسات هدایت فولاد را به عهده بگیرد.

در این بین صنعت نفت آبادان با پائولو سرجیو از پرتغال آغاز کرده و همچنان ادامه می‌دهد. اما سرجیو نیز نیمکت لرزانی دارد و بیش از هر سرمربی دیگری در تیم‌های خوزستانی با شعار حیا کن - رها کن مواجه بوده است.

موضوعات مرتبط