بازیکنان سیتی نیم ‌میلیون کمتر از یونایتدی‌ها به جیب می‌زنند

الکسیس سانچز در ماه ژانویه با قراردادی به ارزش سالیانه 14 میلیون پوند (پس از کسر مالیات) راهی منچستر یونایتد شد حق نشر عکس Getty Images
Image caption الکسیس سانچز در ماه ژانویه با قراردادی به ارزش سالیانه ۱۴ میلیون پوند (پس از کسر مالیات) راهی منچستریونایتد شد

گرچه در نگاه اول به نظر می‌رسد که این بازیکنان منچسترسیتی هستند که پول پارو می‌کنند اما یک تحقیق نشان داده که متوسط حقوق بازیکنان اصلی منچستریونایتد سالانه نیم میلیون پوند بیشتر از بازیکنان منچسترسیتی است.

بازیکنان ترکیب ثابت منچستریوناتید همچنین به طور متوسط در مجموع سالانه دو برابر بازیکنان تاتنهام حقوق می‌گیرند.

این در حالی است که بارسلونا اولین تیم ورزشی است که متوسط حقوق سالیانه بازیکنانش بیشتر از ۱۰ میلیون پوند است. رئال مادرید، یوونتوس و منچستریونایتد دیگر باشگاه‌های حاضر در میان ده باشگاهی هستند که بیشترین حقوق را می‌دهند.

شش باشگاه دیگر حاضر در این فهرست از لیگ ملی بسکتبال آمریکا، "ان‌بی‌ای" هستند.

باشگاه‌های لیگ برتری به طور متوسط در هر بازی بیشتر از سایر باشگاه‌های فوتبال حاضر در سطح اول جهان به بازیکنان پول می‌دهند، هرچند که آن‌ها در رتبه بعدی نسبت به لیگ برتر کریکت هند و لیگ ملی فوتبال آمریکایی در آمریکا "ان‌اف‌ال" قرار دارند.

لیگ برتر خوب خرج می‌کند

منچسترسیتی گرچه فصل گذشته قهرمان لیگ برتر فوتبال انگلستان شد، اما از نظر حقوق دادن پس از رقیب همشهری‌اش قرار می‌گیرد.

باشگاه منچسترسیتی سالانه به طور متوسط شش میلیون و پانصد و سی چهار هزارو ششصد و پنجاه و چهار پوند پول پرداخت می‌کند در حالی که این عدد برای منچسترسیتی پنج میلیون و نهصد و نود و سه هزار پوند است. تیم‌های چلسی با (۵۰۲۰۰۰۴)، لیورپول (۴۸۶۲۹۶۳)، آرسنال (۴۸۵۳۱۳۰) و تاتنهام (۳۵۱۵۷۷۸) پوند در رتبه‌های بعدی قرار دارند.

اورتون و وستهم با فاصله کمی از تاتنهام قرار دارند، در حالی که کاردیف، هادرسفیلد و برنلی کم‌ترین حقوق را بین تیم‌های لیگ برتری به بازیکنان می‌دهند. در این میان کاردیف تنها تیم حاضر در لیگ برتر است که متوسط حقوق سالیانه ترکیب اصلی‌اش زیر یک میلیون پوند است.

برای مقایسه با سایر کشورها کافی است بدانیم برنلی که با یک میلیون و ششصد و سه هزار و یکصد و نود و هفت پوند از نظر پرداخت حقوق، از آخر در لیگ برتر سوم است، کماکان بیشتر از موناکو در لیگ فرانسه و لایپزیک در آلمان به بازیکنانش حقوق می‌دهد.

موسسه "اسپرتینگ اینتلجنس" که این تحقیق را انجام داده، می‌گوید: "دو باشگاه منچستری با محاسبه ما تفاوت قابل توجهی با هم دارند. در حالی که ما فکر می‌کردیم فصل گذشته با توجه به قهرمانی منچسترسیتی، این باشگاه حقوق بیشتری به مجموع کارکنانش داد. در حالی که مجموع حقوقی که منچسترسیتی پرداخت ۲۶۰ میلیون پوند بود و منچستریونایتد ۲۹۶ میلیون پوند حقوق داد."

فصل پیش مردان پپ گواردیولا، لیگ برتر را به عنوان قهرمان و بالاتر از یونایتد تمام کردند. منچسترسیتی این فصل هم صدرنشین لیگ برتر است در حالی که یونایتد در میانه جدول قرار دارد.

عبور بارسلونا از مرز ۱۰ میلیون

بارسلونا نه تنها تبدیل به اولین باشگاهی شده که متوسط پرداخت سالانه حقوق بازیکنان ترکیب ثابتش از مرز ۱۰ میلیون پوند گذشته است، بلکه این باشگاه اسپانیایی رکورد حقوق هفتگی ۲۰۰ هزار پوند را هم شکسته است.

بازیکنان ترکیب اصلی بارسا سالیانه به طور متوسط ده میلیون و چهار صدو پنجاه و چهار هزار و دویست و پنجاه پوند حقوق می‌گیرند که برابر است با هفته‌ای دویست و یک هزار و چهل و سه پوند.

رئال مادرید، قهرمان اروپا و رقیب بارسلونا در رتبه دوم قرار دارد که به طور متوسط سالانه به بازیکنان اصلی‌اش ۸۰۸۹۵۸۲ پوند حقوق می‌دهد. یوونتوس هم در میان باشگاه‌های فوتبال از نظر متوسط پرداخت حقوق به ترکیب اصلی در رتبه سوم است و سالانه شش میلیون و هفتصد و بیست و شش هزار و ششصد و پانزده پوند حقوق می‌دهد.

گرچه غول‌های فوتبال اسپانیا در صدر جدول متوسط پرداخت حقوق قرار دارند، اما متوسط پرداخت حقوق سالانه در لیگ برتر فوتبال انگلیس ۳۶ درصد بیشتر از لالیگا و تقریبا دو برابر سری‌آ فوتبال ایتالیا است.

در این زمینه در میان باشگاه‌های غیر فوتبالی تیم بسکتبال اوکلاهاما سیتی تندر صدرنشین است و گلدن استیت واریرز (قهرمان بسکتبال آمریکا) با فاصله کمی از این تیم قرار دارد.

اما گذشته از فوتبال، فوتبال آمریکایی و بسکتبال، اولین جایگاه متعلق به تیم بیسبال شیکاگو کلابز است که در رتبه سی‌ام جدول نشسته است.

بیشترین حقوق برای هر بازی

حق نشر عکس Getty Images
Image caption رویال چلنجرز بنگلور برای نگه داشتن ویرات کولی، کاپیتان تیم ملی هند در ژانویه ۲ میلیون پوند پرداخت

با برگزاری فقط ۱۴ بازی در هر فصل، لیگ برتر کریکت هند بیشترین متوسط حقوق نسبت به هر بازی را می‌دهد. متوسط حقوق برای هر بازی در هند دویست و هفتاد و چهار هزار ششصد و بیست و چهار پوند است در حالی که این مبلغ در "ان‌اف‌ال" (لیگ فوتبال آمریکایی) که هر فصل ۱۶ مسابقه برگزار می‌شود، یکصد و سی و هشت هزار و سیصد و پنجاه و چهار پوند است.

برای مقایسه کافی است در نظر بگیریم بازیکنان لیگ برتر فوتبال انگلیس که در هر فصل ۳۸ بازی می‌کنند، به طور متوسط برای هر بازی ۷۸۷۰۳ پوند حقوق می‌گیرند.

موضوعات مرتبط