وزیر ورزش ایران: همه زیرساخت‌ها آماده حضور زنان در ورزشگاه‌ها است

زنان ایرانی سال‌هاست برای گرفتن حق ورود به استادیوم‌های ورزشی تلاش می‌کنند

منبع تصویر، MEHR

توضیح تصویر،

زنان ایرانی سال‌هاست برای گرفتن حق ورود به استادیوم‌های ورزشی تلاش می‌کنند

معاون وزیر ورزش ایران، حضور زنان ایران در ورزشگاه‌ها را حق مسلم آنها خوانده و با دفاع از این حضور زنان، خواهان "توجه" شورای عالی انقلاب فرهنگی به این موضوع شده است.

از بیش از یکسال پیش مساله حضور زنان در ورزشگاه‌ها در این شورا مطرح است که تا کنون نتیجه‌ای به همراه نداشته است. شماری از اعضای این شورا گفته‌اند حضور زنان در ورزشگاه‌ها باید به شرط "مهیا بودن زیرساخت‌های فیزیکی و فرهنگی و امنیتی" صورت گیرد.

محمدرضا داورزنی، معاون وزیر ورزش ایران امروز یکشنبه، ۹ دی به حضور زنان ایرانی در عرصه‌های بین‌المللی اشاره کرده و گفته است " سئوالی که دنیا همیشه از مسئولان ورزش ایران دارد این است که چرا با وجود این که بانوان ایرانی فعالیت حرفه ای ورزشی دارند ولی اجازه حضور در استادیوم های ورزشی برای تماشای مسابقات را ندارند؟"

زنان ایرانی سال‌هاست برای گرفتن حق ورود به استادیوم‌های ورزشی تلاش می‌کنند اما مخالفت برخی نهادها و شماری از مراجع دینی باعث شده آنها راهی به ورزشگاه‌ها نیابند.

پلیس ایران به زنان اجازه تماشای مسابقه فوتبال مردان را نمی‌دهد. در چند مورد معدود به دلیل حضور مقام‌های بین‌المللی تعداد کمی از زنان ایرانی توانسته‌اند در ورزشگاه‌های فوتبال حاضر شوند.

آقای داورزنی گفته است "با تدابیری که در این چند سال اخیر اتخاذ شده با توجه به الزامات بین‌المللی به گونه‌ای تعدادی از بانوان در گوشه‌ای از استادیوم‌ها حضور پیدا کردند."

به جز مواردی استثنایی، زنان در ایران از حضور در میان تماشاگران دیگر مسابقات ورزشی مردان هم محروم هستند.

مقام‌های ایران در دولت‌های مختلف بارها وعده رفع ممنوعیت ورود زنان به ورزشگاه‌ها از جمله ورزشگاه‌های فوتبال را داده‌اند، اما تاکنون این کار راه به جایی نبرده است.

مسئولان ایران معمولا دلیل عدم حضور زنان در ورزشگاه‌های فوتبال را نبودن زیر ساخت‌های لازم می‌دانستند، اما حالا مسعود سلطانی‌فرد، وزیر ورزش و جوانان ایران گفته است: "طی یکسال اخیر نیز موفق شدیم با پیگیری‌ها و هماهنگی‌ها در چند نوبت حضور بانوان در ورزشگاه‌ها را در رویدادهای بین‌المللی فراهم کنیم و این حضور توام با ملاحظات فرهنگی و شرعی بوده است و من اعلام می‌کنم کلیه زیرساخت از ورودی مجزا تا امکانات دیگر و شرایط فرهنگی و شرعی برای حضور بانوان در ورزشگاه‌ها فراهم است."

در برخی موارد در هنگام بازی‌های بین‌المللی فوتبال در ایران، زنان غیر ایرانی اجازه حضور در سکوی تماشاچیان استادیوم‌ها را داشته‌اند در حالی که زنان ایرانی به دلیل تلاش برای ورود به استادیوم بازداشت شده‌اند.