فوتبال زنان ایران در دام "باید ببازی"

فوتبال زنان ایران

منبع تصویر، AFP

مرحله دوم مسابقات انتخابی فوتبال زنان المپیک ۲۰۲۰ قرار است در فلسطین برگزار شود و با توجه به این که ایرانی‌ها نمی‌توانند به اسرائیل سفر کنند، وضعیت حضور تیم ملی ایران در این مسابقات نامشخص است.

زنان ایران در مرحه دوم رقابت‌های کسب سهمیه المپیک با فیلیپین، تایوان و فلسطین در یک گروه قرار گرفته‌اند و فلسطین میزبان این مرحله از مسابقات است.

شهروندان ایران حق سفر به اسرائیل را ندارند و پشت جلد گذرنامه ایرانی نوشته است: "دارنده این گذرنامه حق مسافرت به فلسطین اشغالی را ندارد."

به این ترتیب به نظر می‌رسد که ایران یا باید از شرکت در این مسابقات انصراف دهد یا از کنفدراسیون فوتبال آسیا درخواست کند که این کشور را در گروه دیگری قرار دهد.

حسین عبدی، مشاور فنی تیم‌های ملی فوتبال زنان ایران به خبرگزاری ایسنا گفت: "قبل از قرعه‌کشی مرحله دوم مسابقات انتخابی المپیک، نامه‎‌نگاری‌هایی شده است تا میزبان مسابقات عوض شود. به کنفدراسیون فوتبال آسیا اطلاعات جدیدی داده شده و تاکید شده که نه می‌توانیم نه می‌خواهیم در فلسطین اشغالی مسابقه بدهیم. در پاسپورت ما نوشته شده که رفتن به فلسطین اشغالی ممنوع است، چون مرزهای آنجا را اسرائیل کنترل می‌کند."

انصراف ایران می‌تواند به محرومیت سنگین ورزش ایران منتهی شود و به این ترتیب تنها امید ایران به تغییر گروه یا میزبان بازی‌ها است.

آقای عبدی گفت: "نمی دانم این میزبانی تغییر کند یا خیر. احتمالاً باید گروه‌مان را عوض کنند و ما را در گروهی قرار دهند که مشکلی از این نظر نداشته باشیم یا اینکه میزبان گروه ما را عوض کنند. این خطر هم وجود دارد که ما نتوانیم در مسابقات شرکت کنیم و از این دوره از رقابت‌ها حذف شویم... بعید می‌دانم که کنفدراسیون فوتبال آسیا بخواهد گروه‌ها را تضعیف کند به همین دلیل یا میزبانی را از آن‌ها می‌گیرند یا گروه را تغییر می‌دهند اما احتمال هر اتفاقی وجود دارد."

مسئول روابط بین‌الملل زنان فدراسیون فوتبال ایران هم گفت که این قضیه قبلا هم سابقه داشته و اطمینان دارد که تیم ملی زنان ایران با مشکلی مواجه نخواهد شد.

مهدیه میرمحمدخانی گفت: "روز ۲۵ بهمن ماه از سوی فیفا به ما نامه‌ای ارسال و از توضیحاتی که ارائه کردیم، تشکر کردند و اعلام کردند که به استحضار دبیرکل فیفا می‌رسانیم تا تصمیمات نهایی در این خصوص گرفته شود. در واقع ما منتظر پاسخ کمیته مسابقات فیفا باید باشیم تا بدانیم وضعیت تیم ملی فوتبال بانوان به چه گونه‌ای خواهد شد. پیش از این نیز در مسابقات زیر ۱۹ سال بانوان فوتبال آسیا در سال ۲۰۱۴ ایران در گروه B در گروه فلسطین قرار گرفت که پس از پیگیری‌های فدراسیون فوتبال، میزبان تیم ایران تغییر کرد و ما در سریلانکا به رقابت با حریفان خود پرداختیم.در حال حاضر هم اطمینان دارم این موضوع رفع می‌شود."

منع مسابقه با حریفان اسرائیلی از سال ۱۹۸۳ و مسابقات کشتی قهرمانی جهان در کیف، پایتخت اوکراین شروع شد. پس از کشتی بیژن سیف‌خانى با یک کشتی‌گیر اسرائیلی، تیم کشتی ایران را از وسط مسابقات به ایران برگرداندند و این ممنوعیت تا به حال به قوت خود باقی است.

در این سالها ورزشکاران ایرانی، بدون اینکه حقی داشته باشند فقط باید دعا می‌کردند که به حریفی از اسرائیل برخورد نکنند چرا که پیش از شروع مسابقه بازنده بودند.

در آخرین نمونه از تلاش ورزشکاران ایرانی برای مسابقه ندادن با حریفان اسرائیلی هفته گذشته سعید ملایی، جودوکای وزن ۸۱ کیلوگرم تیم ملی و دارنده مدال طلای جهان در جایزه بزرگ پاریس برای آنکه در مسابقه بعدی با حریف اسرائیلی روبرو نشود، عامدانه به حریف قزاقستانی باخت.

از پادکست رد شوید و به خواندن ادامه دهید
پادکست
پرگار

برنامه‌ای که در آن مهمانان برنامه به پرسش‌های چالشی مربوط به جامعه امروز پاسخ می‌دهند

پادکست

پایان پادکست

باختی که اگر تعمدی بودن آن ثابت شود می‌تواند محرومیت این ورزشکار را به دنبال داشته باشد. پس از شکست این ورزشکار داوود آذرنوش، رئیس سازمان ورزشکاران ایران در پاسخ به این سئوال که اگر ملایی در المپیک توکیو با اسرائیل روبرو شود، چه باید کرد، گفت: "امیدوارم اسرائیل تا المپیک بعدی محو و نابود شود تا خیال همه راحت شود."

پیش از این در آذر ۱۳۹۶ در مسابقات کشتی زیر ۲۳ سال جهان در لهستان؛ مربی تیم ایران در کنار تشک فریاد کشید "باید ببازی". علیرضا کریمی با فتیله‌پیچ‌های پیاپی مقابل حریف روس ضربه فنی شد تا با حریف اسرائیلی روبرو نشود.

کمیته بین‌المللی المپیک به اتحادیه جهانی کشتی فشار آورد تا موضوع را به طور جدی پیگیری کند، نخست وزیر اسرائیل به کشتی‌گیر ایرانی پیام داد :"زورگویانی که به تو گفتند بباز، به خاک می‌افتند"، محافظه‌کاران ایرانی از علیرضا کریمی تقدیر کردند و او با رهبر ایران دیدار کرد.

اگرچه حتی شایعه احتمال محروم شدن ورزش ایران هم به گوش رسید، اما با رایزنی رسول خادم، رئیس وقت فدراسیون کشتی ایران، علیرضا کریمی شش ماه محروم شد و مربی‌اش دو سال.