انتقادهای وریا غفوری و علی کریمی؛ نمکدان شکستن یا نمک بر زخم مردم پاشیدن؟

توضیح ویدئو،

کشمکش‌ها بر سر حرف‌های ظریف در دفاع از فلسطین

انتقاد‌های وریا غفوری، بازیکن ملی‌پوش باشگاه استقلال از گفته‌های محمد جواد ظریف، وزیر خارجه ایران با واکنش گسترده کاربران شبکه‌های اجتماعی روبرو شد و گفته می‌شود که به همین دلیل به حراست وزارت ورزش احضار شده است.

وزیر خارجه ایران گفته بود ما به مقاومت مردم سوریه، فلسطین، عراق و لبنان افتخار می‌کنیم و "افتخار می‌کنیم که به خاطر فلسطین تحت فشار هستیم. "

وریا غفوری در واکنش در اینستاگرام نوشت: "آقای ظریف شما که می‌گید افتخار می‌کنید که به خاطر فلسطین، لبنان، یمن و سوریه تحت فشارید، اینو بدونید که این شما نیستید که تحت فشارید، در واقع این مردم معمولی هستند که تحت فشارند."

مدافع استقلال همچنین در گفتگو با تلویزیون ایران گفت "مصاحبه‌هایی از مسئولان می‌شنویم که انگار به زخم مردم نمک می‌پاشند" و "همه تحت فشارند و یک چیزهایی می‌گویند که بدتر کنند شرایط را". وریا غفوری همچنین در پاسخ به گزارشگر تلویزیون ایران که گفته بود نمی‌ترسد این سخنان برایش عواقبی داشته باشد، گفت: "چرا باید بترسم، چیز بدی نگفتم که بترسم، حرف حقه."

پس از آن خبر احضار وریا غفوری به وزارت ورزش ایران منتشر شد. احضاری که عده‌ای دلیل آن را پست‌های این بازیکن در شبکه‌های اجتماعی اعلام کردند.

اقدام وریا غفوری با حمایت شماری از بازیکنان فوتبال همراه شد. از جمله حسین ماهینی، بازیکن پرسپولیس که عکس وریا غفوری را توییت کرد و علیرضا جهانبخش، بازیکن تیم ملی و باشگاه برایتون انگلیس که با انتشار عکس غفوری در اینستاگرام نوشت: "انسان‌های واقعی هیچوقت از گفتن حقیقت واهمه‌ای ندارند."

در همین حال علی کریمی، بازیکن پیشین تیم ملی فوتبال ایران و باشگاه پرسپولیس و مربی کنونی باشگاه سپیدرود رشت هم خطاب به وزیر خارجه ایران نوشت: "آقای دکتر کدوم (ما) تحت فشارند!؟ (ما) ما یا (ما) شما دقیقا!؟"

به دنبال سخنان این دو ورزشکار رهبر ایران در سخنرانی‌اش در آذربایجان شرقی سخنانی گفت که به نظر می‌رسید در پاسخ به انتقاد ورزشکاران بود: "برخی کسانی که از امنیت کشور استفاده می‌کنند و کار و ورزش و… خود را انجام می‌دهند و بعد نمکدان می‌شکنند، بدانند امنیت از این راه به‌دست می‌آید."

رسانه‌های داخل ایران کمی بعد این سخنان رهبر ایران را از مشروح متن سخنرانی او حذف کردند.

منبع تصویر، .

با خبر احضار وریا غفوری به وزارت ورزش و سخنان رهبر ایران موجی در حمایت از این بازیکن و همین طور علی کریمی به راه افتاد. از جمله یکی از کاربران توییتر که نوشت: "دیگه اوضاع طوری شده که کوچکترین نسیم مخالف رو هم برنمی‌تابن! جداً مسخره ست شخص اول کشور‌ بیاد نسبت به اظهارات و انتقادات بحق یک ورزشکار باشرف در صفحه اینستاش، موضع گیری تند و درواقع حمله کنه که"دارید نمکدون میشکنید" بلافاصله بعدشم بریزن طرفو ببرن واسه بازجویی."

یک کاربر دیگر توییتر هم نوشت: فقط این دونفر یادتون باشه. بین این همه هنرمند، فوتبالیست، و... علی کریمی و وریا غفوری.

با توجه به حساسیت فدراسیون جهانی فوتبال به دخالت سیاست در فوتبال، مسئولان ورزش ایران همواره مجبور بوده‌اند در این گونه موارد "دست به عصا" راه بروند. هرچند که پیش از این کمیته اخلاقی فدارسیون فوتبال در مواردی مانند مدل مو، خالکوبی یا فعالیت همسران بازیکنان در صنعت مد از آنها بازخواست کرده بود.