کجای کار صدرنشین لیگ برتر فوتبال انگلیس ایراد دارد؟

کلوپ و سولشر حق نشر عکس Reuters

لیورپول به صدر جدول لیگ برتر بازگشته اما شکی نیست این روزها یک جای کار تیم یورگن کلوپ اشکال دارد. منچستریونایتد درگیر مصدومیت بازیکنانش است و لیورپول این فرصت را داشت که این تیم را در اولد ترافورد شکست دهد اما به جایش عملکردی ناامیدکننده داشت.

تیم‎هایی که یورگن کلوپ در چند سال اخیر هدایت‎شان را برعهده داشته، بسیار خطرناک عمل کرده‎اند؛ آن‎ها از کناره‎های زمین پرس می‎کنند و با انرژی و قدرت تهاجمی خود، حریف را تحت فشار قرار می‎دهند.

اما هیچکدام از این تاکتیک‎ها در اولدترافورد دیده نشد. لیورپول به قدری در حمله ضعیف بود که منچستریونایتد حتی بدون داوید دخه‏آ هم می‏توانست نتیجه بگیرد؛ او در این بازی اصلا به چالش کشیده نشد.

نمانیا ماتیچ، یکی از مهره‏های کلیدی در بازسازی منچستر یونایتد زیر نظر اوله‌گونار سولشر به دلیل مصدومیت این بازی را از دست داد و عجیب است که غیبت او باعث نشد لیورپول با انگیزه بیشتری بازی کند.

سه تعویض منچستر در نیمه اول بازی هم می‎توانست روحیه لیورپولی‏ها را تقویت کند. باید پیش خودشان فکر می‎کردند: "این یک فرصت برای ماست" اما این تیم اما تقریبا هیچ چیز برای ارائه نداشت.

لیوپورل به شدت محتاطانه بازی کرد و گویا به هیچ وجه قصد ایجاد خطر روی دروازه یونایتد را نداشت. عملکردی که به نظر من در آینده گریبان این تیم را خواهد گرفت.

لیورپولی‎ها می‎توانستند با پیروزی در این بازی، فارغ از نوع عملکردشان، پیامی مهم برای منچسترسیتی بفرستند. تیم گواردیولا، برخلاف آن‏ها، آخر هفته‏ای عالی را پشت سر گذاشت. آن‏ها قهرمان جام اتحادیه شدند و رقیب اصلی‎شان در لیگ برتر هم در کسب امتیاز ناکام ماند.

تنها با گذشت زمان مشخص خواهد شد که مساوی با یونایتد واقعا نتیجه خوبی برای لیورپول بوده یا نه. اما الان این نتیجه می‎تواند به سیتی اطمینان بدهد که از پس تیم صدرنشینی با این سطح از توانایی برخواهد آمد.

لیورپول هنوز هم مستحکم است اما به بیش از این نیاز دارد

حق نشر عکس Reuters
Image caption کلوپ بعد از مساوی جلوی بایرن: این دیداری نبود که آرزویش را داشتیم

لیورپول در اولدترافورد حرفی برای گفتن نداشت اما در هفته‎های اخیر این اولین بار نیست که این تیم ضعیف عمل می‎کند.

تحت فشار بودن تیم می‏تواند یکی از دلایل این اتفاق باشد؛ هر چند مربی و بازیکنانش سعی دارند بگویند هیچ تأثیری رویشان نداشته است.

آن‎ها نمی‎توانند خستگی را بهانه کنند چون بازی با یونایتد پنجمین مسابقه این تیم در پنچ هفته اخیر بوده و آن‎ها در این مدت برای تمرین در هوای گرم و آفتابی به دوبی و اسپانیا هم رفته بودند.

یک جای کار ایراد دارد چون این تیم سه بازی از چهار بازی اخیر خود در لیگ برتر را مساوی کرده و در لیگ قهرمانان اروپا هم در خانه جلوی بایرن مونیخ به تساوی بدون گل رضایت داده است.

چیزی که بیش از این نتایج من را نگران می‏کند، نوع عملکرد این تیم - یا ضعف‎اش- در حمله است. این تیم در چند بازی‎ شباهتی به لیورپول نداشت.

دفاع لیورپول هنوز هم مستحکم است اما برای پشت سر گذاشتن منچسترسیتی در رقابت قهرمانی به بیش از این‎ها نیاز دارد.

کلوپ باید امیدوار باشد که این دوره‏ گذرا است. لیورپول باید در خودش تغییر ایجاد کند چون در حال حاضر برای ادامه این مسیر به اندازه کافی خوب نیست.

مشکل مهاجمان تیم چیست؟

حق نشر عکس Getty Images
Image caption سادیو مانه، روبرتو فرمینو و محمد صلاح در ۱۴ بازی آخر تیم در لیگ برتر و لیگ قهرمانان اروپا در ترکیب اصلی بوده‎اند

فکر نمی‎کنم کلوپ در این زمان قصد کنار گذاشتن یکی از سه بازیکن خط حمله‌اش را داشته باشد. در واقع اگر چنین کاری بکند، خیلی تعجب می‎کنم چون آن‎ها مسئول اوضاع کنونی تیم نیستند.

روبرتو فرمینو چه گل بزند و چه نزند، نقشی کلیدی در ایجاد ارتباط میان خطوط مختلف تیم بازی می‎کند. بنابراین لیورپول باید امیدوار باشد آسیب‌دیدگی زانوی این بازیکن که او را وادار به ترک زمین در بازی با یونایتد کرد، چندان جدی نباشد.

انتقاد کردن از محمد صلاح هم کار آسانی نیست چون هر چند در هفته‎های اخیر مثل همیشه قبراق نیست اما هنوز هم زیاد گل می‏زند.

اوضاع برای سادیو مانه هم درست مثل صلاح است. باید توپ به پایش برسد تا بتواند خودی نشان دهد و این مشکلی است که لیورپول اخیرا با آن درگیر شده است.

آن‌ها در خط میانی این توانایی را ندارند که در یک بازی متراکم با عملکرد سریع و پاس‎های عمقی از هیچ برای خود فرصت بسازند و این مشکلی است که برایشان دردسر درست کرده است.

این مسأله در اولدترافولد کاملا آشکار بود. یونایتدی‎ها برای اینکه به مشکل نخورند فقط کافی بود متراکم بازی کنند.

‌مهاجمان لیورپول کار خاصی برای دویدن پشت مدافعان یونایتد یا عرض دادن به بازی انجام ندادند. همه اتفاقات جلوی چهار مدافع یونایتد افتاد و آن‌ها هم خیلی راحت توانستند از عهده این شیوه برآیند.

قدم بعدی چیست؟

حق نشر عکس Getty Images
Image caption از ۶ فوریه به این طرف، این اولین بار است که لیورپول دوباره به صدر جدول بازگشته

بعد از آن بازی مقابل منچستر یونایتد لیورپول حالا چاره‎ای جز پیروزی در بازی چهارشنبه شب خود مقابل واتفورد ندارد. این جمله‎ایست که در هفته‎های آینده زیاد شنیده خواهد شد.

منچستر سیتی هم باید وست‎هم را ببرد چون نتایج این برهه از فصل هستند که تکلیف قهرمانی را مشخص می‎کنند.

لیورپول به یک عملکرد درخشان و سه امتیاز نیاز دارد تا دوباره در مسیر درست قرار بگیرد. آن‎ها هفته آینده برای بازی با اورتون به گودیسون پارک می‎روند و در داربی مرسی‌ساید احتمالا فرصت نفس کشیدن هم پیدا نخواهند کرد. لیورپول هفته‎ چندان آسانی پیش رو ندارد و از این به بعد کارش سخت‎تر هم خواهد شد.

موضوعات مرتبط