شش قدم؛ داربی پایتخت، این سیدجلال 'تمام نشدنی'

مسابقه پرسپولیس - استقلال حق نشر عکس YJC

بهترین عیدی پرسپولیس به هوادارانش چه می‌توانست باشد مگر بردن استقلال، ادامه صدرنشینی در لیگ برتر و ایجاد فاصله پنج امتیازی با رقیب قدیمی!

شهرآورد تهران مهم‌ترین رویارویی ورزشی در ایران است. این بازی گاهی بد و ضعیف و بی کیفیت بوده اما همیشه داغ، جنجالی و پرالتهاب. مانند همین دیدار دهم فروردین که پرسپولیس را ۴۸ امتیازی کرد.

هفت هفته تا پایان لیگ مانده و پرسپولیس با رویای سومین قهرمانی پیاپی به استقبال حریفان بعدی خواهد رفت. این اتفاق خیره کننده در صورتی که رقم بخورد، رکوردی استثنایی برای برانکو ایوانکوویچ خواهد بود.

تراکتور هم در اهواز سه گل به استقلال خوزستان زد تا غروب تلخ استقلال تهران و خوزستان را کامل کند. شاگردان ژرژ لیکنز ۴۶ امتیازی شده‌ و به رتبه دوم تکیه زده‌اند.

در نبرد سرخابی، ملی‌پوشان پرسپولیس (بیرانوند، نوراللهی، ترابی) روز خوبی را سپری کردند. سه نفری که در کارنامه‌شان از این دیدار بزرگ، هم گلزنی درج شده هم پاس گل و هم تسلیم نشدن در برابر پنالتی.

در طرف مقابل روزبه چشمی و خصوصاً پژمان منتظری کم فروغ بودند. وریا غفوری مهره کلیدی استقلال هم به دلیل مصدومیت غایب بود.

غالباً وقتی تیمی در مهم‌ترین بازی فصل برنده ‌شود، منتقدین به یکایک بازیکنانش نمره قبولی می‌دهند. در این بین سوای ملی‌پوشان، نمایش سروش رفیعی و محمد نادری نیز چشمگیر بود.

در پرسپولیس، بار دیگر سیدجلال حسینی خوش درخشید. تجربه سیدجلال در کنترل نبض تیم، همچنین تلاش برای حفظ آرامش و تمرکز همبازیانش مفید و اثرگذار بود. خصوصاً که شجاع به عنوان یار بغل دستی‌اش پای ثابت درگیری‌ها و جنگ‌های روانی است.

کاپیتان حسینی بارها با جاگیری دقیق، درجا ضربات سر را زد و فرصت عرض اندام به مهاجمین استقلال نداد. او که دو ماه است از مرز ۳۷ سالگی گذشته، با این بازی از رکورد علی پروین گذشت و پس از عنایتی، نیلسون و مجیدی چهارمین بازیکن مسن تاریخ شهرآورد تهران است.

افزایش تنش و التهاب در زمین و لب خط، با هوشمندی این مدافع تمام‌نشدنی، تاثیر منفی در ضرباهنگ بازی سرخپوشان نگذاشت. آیا جای او در جام ملت‌های آسیا خالی نبود؟

خصوصاً بازی با ژاپن که مدافعین توپ را رها کردند تا به تصمیمی که داور نگرفته، اعتراض کنند! یویا اوساکو هم دروازه بی حفاظ ایران را گشود که به منزله تیر خلاص بود و ایران دیگر نتوانست به بازی برگردد.

حق نشر عکس Navad

چرا استقلال باخت؟

چرا استقلال که ۲۰ دقیقه عالی را سپری کرده بود نتوانست برتری‌اش را حفظ کند. نتوانست پنالتی‌اش را گل کند و همچنین با وجود حملات فراوان در نیمه دوم، نتوانست موقعیت ویژه‌ای را خلق کند؟

هواداران معترض استقلال مقابل اتوبوس باشگاه؛ ضمن زدن ضرباتی به بدنه اتوبوس، علیه رحمتی شعار می‌دادند. آنها معتقدند دخالت کاپیتان تیم‌شان باعث شده اسماعیلی پشت ضربه بایستد.

افرادی که خبرگزاری فارس آنان را "لیدرهای خشمگین" معرفی کرده در هتل محل اقامت آبی‌پوشان، به عملکرد تیم‌شان اعتراض کردند و قصد درگیری با بازیکنان را داشتند اما "ماموران حراست اجازه ندادند."

بهتاش فریبا ستاره سابق استقلال به ورزش سه گفته بازیکنی که همه کاشته‌ها و ضربات ایستگاهی و کرنرها را می‌زند پنالتی‌زن اول تیم است و تعجب کردم چرا پاتوسی نزد.

پیروز قربانی کاپیتان سابق استقلال هم در استودیوی پخش زنده شبکه سه ابراز تعجب کرد از اینکه شیوه توپ‌های ارسالی، همانگونه بود که شجاع و سیدجلال در دفعش تبحر دارند.

فرشید باقری در تونل رختکن درباره شکست تیمش به دوربین‌ها گفت در زمین‌ نامناسبی تمرین می‌کردیم و از مصدومیت در چمن مصنوعی می‌ترسیدیم.

رضا رجبی پیشکسوت استقلال که از بی حاصل بودن ۱۲ کرنر تیمش ناراحت بود گفت: تعجب می‌کنم چرا این همه کرنر را یک شکل زدند. چون با وجود نادری و حسینی و شجاع، نمی‌شد مثل بازی‌های قبل در کرنرها خطر ایجاد کرد.

وینفرید شفر سرمربی آلمانی استقلال با این انتقاد مواجه است که در دیدارهای بزرگ، موفق به کسب پیروزی نمی‌شود.

او غیر از بازی خانگی هفته سوم در دور رفت مقابل تراکتور، در سایر دیدارها موفق به غلبه بر سپاهان، پرسپولیس و تراکتور نشده.

شفر با وجود به هم ریختگی و اعتراضات فراوانش در کنار زمین، پس از بازی گفته: «داور و کمک‌هایش قضاوت منصفانه‌ای داشتند و به ایشان تبریک می‌گویم.»

پس از مشخص شدن نتیجه، قضاوت درباره عملکرد مربیان با توجه به مشخص بودن برنده و بازنده چندان سخت نیست. اما به هر حال می‌توان از شفر پرسید اگر تیم داوری مستحق تبریک است پس آنهمه اعتراض برای چه بود؟

موضوع مهم‌تر، تنشی است که از هر نیمکت عصبی می‌تواند به داخل زمین منتقل شود و تمرکز تیم را مختل کند. به نظر می‌رسید نیمکت برافروخته استقلال، در نیمه دوم نتوانست کمکی به بازیکنانش کند که برای جبران گل خورده می‌دویدند.

سرمربی استقلال درباره پنالتی گفته: "پاتوسی باید می‌زد اما اسماعیلی توپ را گرفت و زد. نمی‌دانم رحمتی به پاتوسی و اسماعیلی چه گفت اما باید این موضوع را داخل تیم حل کنیم، نه اینجا."

از کارشناسان داوری، نوید مظفری گفته پنالتی درست بوده اما سعید مظفری‌زاده عقیده دارد تنها تصمیم اشتباه داور، اعلام ضربه پنالتی بود.

موضوعات مرتبط