شش قدم؛ جنگ ۴۱ روزه تبریز، تهران و اصفهان

بازی زیبا و مهیج رفت پرسپولیس و تراکتور در ورزشگاه آزادی که گلی در برنداشت. دیدار برگشت در تبریز ممکن است حکم فینال لیگ برتر را داشته باشد حق نشر عکس Varzesh3
Image caption بازی زیبا و مهیج رفت پرسپولیس و تراکتور در ورزشگاه آزادی که گلی در برنداشت. دیدار برگشت در تبریز ممکن است حکم فینال لیگ برتر را داشته باشد

با پایان هفته بیست و چهارم لیگ برتر فوتبال ایران، فقط شش هفته تا پایان مسابقات باقی مانده. ۴۱ روز دیگر برنده سعادتمند جام هجدهم مشخص خواهد شد.

هفته‌ای که گذشت از جمع تیم‌های مدعی فقط به کام سرخپوشان تهران و تبریز بود.

پرسپولیس حالا ۵۱ امتیازی است و تراکتور ۴۹ امتیاز به دست آورده.

سپاهان که مدتی صدرنشین بود با توقف در قائمشهر ۴۷ امتیازی شده و مسیری ناهموار را برای قهرمانی پیش رو دارد.

این هفته فاصله استقلال با رقیب سنتی به هفت امتیاز افزایش یافت. آبی‌پوشان در سال ۱۳۹۸ از شش امتیاز ممکن فقط یک امتیاز گرفته‌اند و هنوز گلی به ثمر نرسانده‌اند. آنها همچنین در شش بازی آخر از لیگ داخلی و آسیا، در هیچ مسابقه‌ای بیش از یک گل نزده‌اند.

پدیده مشهد که مدت‌ها با صلابت در صدر بود، روند نزولی در پیش گرفته و تغییر نامش به پدیده شهر خودرو نیز نتوانست تیم قدرتمند نیم فصل را تداعی کند. شاگردان گل محمدی حالا با ۴۳ امتیاز به رتبه پنجم سقوط کرده‌اند.

گرچه هر پنج تیم بالای جدول شانس قهرمانی دارند اما بازی‌های باقی مانده به نحوی است که سرنوشت سه تیم‌ از تهران، تبریز و اصفهان دست خودشان است و می‌توانند به جام قهرمانی برسند.

پایین جدول هم استقلال خوزستان و سپیدرود رشت نامزدهای اصلی سقوطند اما نفت مسجدسلیمان و صنعت نفت آبادان هنوز نمی‌توانند بقای خود را قطعی بدانند. در این بین ذوب آهن با نتایج خوبش در هفته‌های اخیر از خطر جست.

پرسپولیس و جام دوازدهم

سرخپوشان تهران که با برتری نوروزی در شهرآورد، نیرویی مضاعف به دست آورده‌اند برای سومین جام متوالی دو مانع بزرگ را پیش رو دارند. بازی با تراکتور در تبریز و دیدار با سپاهان در تهران. این دو جدال را می‌توان مهم‌ترین دیدارها در تعیین قهرمان لیگ برتر دانست.

اما سایر بازی‌های پرسپولیس هم آسان نیست. دیدار با سایپا و تقابل با علی دایی همانقدر برای برانکو سخت است که برای شفر بود و نصیبی جز تساوی بدون گل نبود.

پرسپولیس رقابت سنگینی هم در خانه ذوب‌آهن دارد که با سرمربیگری علیرضا منصوریان کاملاً متحول شده است و علاوه بر اصفهانی‌ها، استقلالی‌ها هم از او برد می‌خواهند.

پرسپولیس در هفته بیست و نهم میزبان ماشین‌سازی است و هفته سی‌ام که بعید نیست معرفی قهرمان تا روز آخر به تعویق بیافتد، مهمان پارس جم است. جمی‌ها این فصل در خانه فقط دو بازی را واگذار کرده‌اند.

مسیر ساده‌ای پیش روی پرسپولیس نیست اما آنها حالا با برتری امتیازی، نسبت به سایر مدعیان قهرمان از بهترین حاشیه امنیت برخوردارند.

برانکو ایوانکوویچ با پرسپولیس دو جام پیاپی گرفته و حالا با باز شدن پنجره و جذب یاران جدید، تیم تازه نفسش را در صدر نشانده. او بارها تاکید کرده که تیمش هر سه جام را می‌خواهد. یعنی لیگ برتر، لیگ قهرمانان آسیا و جام حذفی.

حق نشر عکس Varzeh3
Image caption استقلال که هنوز در شوک شکست از پرسپولیس قرار دارد این هفته برابر سایپا متوقف شد

تراکتور در آستانه تاریخسازی

باورش سخت است که تیمی در یک فصل سه سرمربی، چهار مدیرعامل و چندین سرپرست جابه‌جا کرده، از امکان کسب جام قهرمانی برخوردار باشد!

تیمی که گرچه کادر فنی و مدیریتی‌اش به دلیل تغییرات مکرر بی‌ثبات بوده اما در زمین، همواره منظم و متحد ظاهر شده و اینک در صدر جدول از رگ گردن به پرسپولیس نزدیک‌تر است.

تراکتوری که منتقدینش با کنایه می‌گفتند مسیر استیل آذین را خواهد رفت و ملی‌پوشان پا به سن گذاشته‌اش انگیزه‌ای برای مبارزه در لیگ برتر ندارند اما مسعود شجاعی و اشکان دژآگه نشان دادند دود از کنده برمی‌خیزد.

بازی با سپیدرود در رشت، با پیکان و پرسپولیس و پارس در تبریز، با ذوب آهن در فولادشهر و با فولاد خوزستان در اهواز، دیدارهای باقی مانده تراکتورسازی‌اند.

مسیری سخت برای تیمی که دو امتیاز کمتر از پرسپولیس دارد. گرچه آنها برخلاف پرسپولیس، درگیر لیگ قهرمانان آسیا نیستند و تمام تمرکزشان روی لیگ برتر است.

تراکتور سه بار نایب قهرمان شده و ژرژ لیکنز با تداوم نتایج خوبش می‌تواند اولین نفری باشد که پرشورها را قهرمان ایران می‌کند اما مشخص نیست چرا از تعویض بیزار است!

تراکتور در دقایق پایانی همه بازیهایش به دلیل خستگی و فشار بازی، چنان تحلیل می‌رود که توپ و میدان را از دست می‌دهد و هر آن احتمال تغییر نتیجه وجود دارد.

لیکنز حتی برای تجدید قوا و گرفتن زمان هم به سختی اقدام به تعویض می‌کند. این در حالی است که نیمکتی پرمهره در اختیار دارد.

ششمین جام امیر؟

امیر قلعه‌نویی با پنج جام قهرمانی، پرافتخارترین مربی تاریخ لیگ برتر است. سه جام با استقلال و دو جام هم با سپاهان. سپاهانی که پنج بار قهرمان لیگ برتر شده و حالا با قلعه‌نویی می‌تواند ششمین جام را بگیرد.

البته سپاهان الان بخت سوم قهرمانی است اما طلایی پوشان می‌توانند جدول را دگرگون کنند اگر بتوانند در اصفهان و تهران از سد پرسپولیس و استقلال بگذرند.

چنانچه بازی‌های خانگی با ماشین‌سازی و استقلال خوزستان را آسان قلمداد کنیم، دو بازی دیگر سپاهان به هیچ وجه راحت نیست؛ دو جدال نفس‌گیر در زمین سایپا و پدیده.

شرایط سپاهان تا هفته اول اسفند ایده‌آل بود اما در شش بازی آخرشان فقط دو برد رقم زدند. به تراکتور باختند، در شهرآورد اصفهان و در جدال با نساجی هم متوقف شدند. هر لغزشی در شش بازی باقی مانده، می‌تواند رویای قهرمانی را نقش بر آب کند.

بخت اندک استقلال

اگر استقلال در هر شش بازی باقی مانده به پیروزی برسد ۶۲ امتیازی خواهد شد. در آن صورت آبی پوشان برای قهرمانی باید امیدوار باشند پرسپولیس از شش بازی‌اش کمتر از ۱۲ امتیاز، تراکتور کمتر از ۱۳ و سپاهان کمتر از ۱۶ امتیاز بگیرند.

یعنی با فرض شش برد متوالی شاگردان شفر، پرسپولیس هم باید از شش بازی‌اش ۳ برد، ۲ مساوی و یک باخت به جا بگذارد تا استقلال شانس قهرمانی داشته باشد.

آیا استقلال که آغازی ناامید کننده در سال ۹۸ داشته، می‌تواند هر شش بازی بعدی را ببرد؟ اولین بازی‌شان نبردی زیبا و حساس و نفس‌گیر با سپاهان در اصفهان است. واضح است که غلبه بر شفر، تا چه اندازه برای قلعه‌نویی جنبه حیثیتی دارد.

اما دیدارهای بعدی ساده‌تر است و پیروزی در آنها برای تیم پر مهره استقلال، دور از دسترس نیست. میزبانی از ماشین‌سازی و سپس بازی در زمین پدیده. سه بازی آخر هم به ترتیب با استقلال خوزستان در تهران، با صنعت نفت در آبادان و با سپیدرود در تهران.

این نبرد ۴۱ روز دیگر ادامه خواهد داشت تا مشخص شود کاپیتان کدام یک از تیم‌های پرطرفدار تهران، تبریز و اصفهان به جام قهرمانی بوسه خواهد زد.