سنگ و سیلی و خون در تبریز

فقط چهار هفته تا پایان برتر فوتبال ایران مانده اما هر چه به روز آخر نزدیک می‌شویم، ابعاد حوادث و حاشیه‌ها نیز گسترش می‎یابد.

برخی تماشاگران با ماموران درگیر شدند.

منبع تصویر، ایرنا

توضیح تصویر،

برخی تماشاگران با ماموران درگیر شدند.

هیچ نوعی از جنجال باقی نمانده که لیگ ایران به خود ندیده باشد. از اتهام تبانی و شائبه شرط‌بندی گرفته تا زد و خورد روی سکوها، بحث تمام نشدنی درباره ناداوری، سیلی به صورت کاپیتان توسط هوادار در تبریز یا محاکمه یک کاپیتان دیگر توسط لیدر در تهران.

بیانیه‌های بی پایان باشگاه‌های بالا و پایین جدول، همراه با مصاحبه‌های تند مربیان نیز اتفاقی است که هر هفته تکرار می‌شود.

در بازی تراکتور - سپیدرود، محسن فروزان مرتکب اشتباهات مهلکی روی گل‌های اول و سوم شد. مالک باشگاه نیز همصدا با هواداران تصمیم گرفت برخورد تندی با عملکرد فروزان داشته باشد.

چند روزی بحث "احتمال شرط‌بندی" در خبرگزاری‌ها، روزنامه‌ها و حتی برنامه‌های ورزشی صداوسیما داغ بود. اما شیوه مواجهه باشگاه با موضوع فروزان، نه فقط این دروازه‌بان بلکه کل تیم را تحت فشار سنگین روانی قرار داد.

فروزان در مصاحبه با شبکه یک تلویزیون گفت: "مسئولان تراکتور با آبروی من بازی کردند. از زنوزی شکایت خواهم کرد. از همه آنهایی که به من تهمت زدند و چند خبرگزاری هم شکایت خواهم کرد."

برخی هواداران در خیابان‌های اطراف فرودگاه تبریز، خودروهای بازیکنان را بازرسی می‌کردند تا محسن فروزان را پیدا کنند اما باشگاه تراکتورسازی واکنشی نسبت به این موضوع نشان نداد تا انرژی منفی به سکوها منتقل شده و در بازی خانگی نیز گریبان تراکتور را بگیرد.

از پادکست رد شوید و به خواندن ادامه دهید
پادکست
رادیو فارسی بی‌بی‌سی

پادکست چشم‌انداز بامدادی رادیو بی‌بی‌سی – دوشنبه ۱۹ اردیبهشت ۱۴۰۱

پادکست

پایان پادکست

ورزشگاهی که قتلگاه تیم‌های مهمان بود، این بار تیم خودی را به دام انداخت و پیکان حسین فرکی پس از پنج هفته ناکامی طعم پیروزی را چشید.

تراکتور که بازی قبلی را به اشتباهات فروزان باخته بود، این بار هم با اشتباه محمدرضا اخباری مغلوب شد. دروازه‌بانی که یکسال از میادین دور بوده.

در نیمه اول، بنیادی‌فر داور بازی که یک پنالتی برای تراکتور گرفته بود از تصمیم خود صرف نظر کرد. سراسیمگی بازیکنان برای جبران گل خورده باعث شد از انسجام لازم برای رسیدن به گل تساوی دور بمانند و حملات پرتعدادشان بی نتیجه بماند.

برخی از تماشاگران در ورزشگاه با پرتاب سنگ و اشیا توسط سایر هواداران دچار مصدومیت و شکستگی شدند که تصاویر خونین‌شان در خبرگزاری‌ها منعکس شده.

عده‌ای با مامورین درگیر شدند. چند نفری هم برای تنبیه فیزیکی بازیکنان، پا به زمین گذاشتند! سنگباران هواداران، بیرون ورزشگاه هم ادامه داشت و منجر به مصدومیت 50 هوادار شد.

تعدادی از مامورین انتظامی و اورژانس آسیب دیده‌اند. یگان ویژه با خودروهای سنگین آبپاش، سعی می‌کرد هواداران خشمگین و معترض را متفرق کند.

جالب اینکه سایت باشگاه و تلگرام رسمی باشگاه، ساعت‌ها پس از بازی هیچ واکنشی به حمله فیزیکی یک هوادار به مسعود شجاعی کاپیتان تیم‌شان نشان ندادند.

شجاعی هفته قبل با شلیک مواج از بیرون محوطه جریمه، یکی از زیباترین گل‌های فصل را به ثمر رساند.

تراکتور در فصل جاری سه سرمربی مختلف را روی نیمکتش دیده. جان توشاک ولزی، محمد تقوی و ژرژ لیکنز بلژیکی. آنها همچنین چهار مدیرعامل مختلف داشتند. صادق درودگر، دکتر اسدی، ایوب بهتاج و حالا عباس الیاسی با حفظ سمت در ریاست هیات مدیره.

از بابت تحولات نیمکت، تراکتور جزو بی ثبات‌ترین تیم‌های لیگ بوده است اما با وجود این همه تغییر، تا قبل از بازی با سپیدرود و پیکان مدعی جدی جام قهرمانی بودند.

مشکلات تراکتور به ماجراهای این دو هفته محدود نمی‌شود. بازیکنان خارجی پرتعداد این باشگاه بازدهی چندانی نداشته‌اند. کوین کنستانت بازیکن سابق میلان با سروصدای فراوان جذب شد اما هنوز در زمین دیده نشده.

هری فورستر جایی در تراکتور نداشت و به ماشین سازی رفت. سپس گفته شد برای عروسی به انگلستان می‌رود. رفتنی که بازگشتی در پی نداشت!

لی اروین که گفته بود به دلیل افسردگی تحت درمان قرار گرفته، دیگر به ترکیب تیم برنگشت. آنتونی استوکس هم پس از نیم فصل موفقی که پشت سر گذاشت، تبدیل شده است به مهاجمی ناآماده و کم اثر.

جنجال برادر علی دایی

منبع تصویر، تسنیم

توضیح تصویر،

برادران دایی

محمد دایی که برادرش را در تیم‌های مختلف همراهی می‌کند، بارها با مصاحبه‌هایش خبرساز شده. اظهاراتی که قبلاً با واکنش تند پیشکسوتان پرسپولیس از جمله ضیا عربشاهی و بهروز رهبری‌فرد مواجه شده بود.

او پس از بازی با پرسپولیس درباره شعارهایی که علیه علی دایی سرداده شد، گفت: باید مراقبت بیشتری شود تا آدم‌های کفتار صفت راهی به ورزشگاه‌ها نداشته باشد. هرچه گفتند نثار خودشان و خانواده‌هایشان. آنها مردانگی و شرافت ندارند.

محمد دایی با کنایه به موفقیت‌های پرسپولیس، به سایت ورزش سه گفت: "اگر یک الف بچه را هم بگذارید با ۱۰۰ میلیارد تومان خرج کردن و بازیکنان را به سمت تیم خودشان کشیدن، همین نتایج را می‌گیرد."

این اظهارات باعث ناراحتی هواداران پرسپولیس شد. علاوه بر برخی پیشکسوتان پرسپولیس، روابط عمومی باشگاه هم واکنش نشان داد و خواستار برخورد کمیته اخلاق با محمد دایی شد.

وقتی در نشست خبری از دایی درباره اظهارات برادرش پرسیدند، با تاکید بر اینکه ما خانوادگی برانکو را دوست داریم، گفت: "صحبت‌ محمد ما که یک بچه هم می‌توانست این نتایج را بگیرد شاید اشتباه بوده یا شاید اصلاً چنین تعبیری را به کار نبرده اما مگر محمد دروغ گفته که یک بازیکن پرسپولیس به اندازه بودجه تیم ما هزینه داشته؟"

جنگ بقا

پرسپولیس، استقلال، سپاهان، تراکتور و پدیده در صدر جدول برای قهرمانی و سهمیه لیگ قهرمانان می‌جنگند. اما در انتهای جدول هم نبردی برای بقا برپاست.

سقوط استقلال خوزستان با شش امتیاز جریمه فیفا تقریباً مسجل شده اما یک تیم دیگر هم سقوط خواهد کرد. تیمی که تا چهار هفته پیش، می‌توانست سپیدرود رشت باشد اما آنها طی این مدت نباخته‌اند.

شاگردان نادر دست نشان با یک برد و سه مساوی، امید هواداران پرشور خود را برای ماندن در لیگ برتر را زنده کرده‌اند. نفت مسجدسلیمان با یک امتیاز برتری نسبت به سپیدرود، رقیب سپیدرود برای تداوم حضور در لیگ است.

خداداد عزیزی، علی کریمی و سهیل حق‌شناس هر کدام در مقاطعی از فصل، هدایت سپیدرود را به عهده داشتند و حالا مربی مازندرانی، می‌خواهد هر طور شده مانع از بازگشت سپیدرود به لیگ یک شود.

مسجدسلیمانی‌ها با کناره‌گیری علیرضا مرزبان و جایگزینی فیروز کریمی می‌خواهند رتبه چهاردهم را حفظ کنند و اجازه ندهند هر دو تیم سقوط کننده، نمایندگان خوزستان باشند.

جالب اینکه نفت و سپیدرود در هفته بیست و هشتم به مصاف هم خواهند رفت. نبردی برای فرار از سقوط که به میزبانی مسجدسلیمانی‌ها برگزار خواهد شد. آنها بازی رفت را در رشت 1-0 به سود خود رقم زدند.