آغاز لیگ برتر فوتبال افغانستان؛ آنچه باید درباره فصل هشتم بدانید

لیک برتر حق نشر عکس APL
Image caption بازی نهایی فصل هفتم

امروز فصل هشتم لیگ برتر فوتبال افغانستان با دیدار تیم‌های طوفان هریرود و سیمرغ البرز در کابل آغاز می‌شود.

در این رقابت‌ها، همانند هفت دوره گذشته هشت تیم از ۸ حوزه افغانستان حضور خواهند داشت که در دو گروه ۴ تیمی با هم به رقابت خواهند پرداخت.

تفاوت خاصی نسبت به دوره‌های گذشته در روند برگزاری رقابت ایجاد نشده است و تیم‌ها به صورت گروهی با هم رقابت خواهند کرد و پس از صعود دو تیم از هر گروه، دو بازی نیمه‌نهایی و در نهایت مسابقه نهایی این رقابت‌ها برگزار خواهد شد..

حق نشر عکس APL

هشت تیم لیگ برتر

طوفان هریرود، نماینده حوزه غرب (مدافع عنوان قهرمان)، سیمرغ البرز، نماینده حوزه شمال، د میوند اتلان، نماینده حوزه جنوب و موج‌های آمو، نماینده حوزه شمال شرق در گروه اول و تیم‌های شاهین آسمایی، نماینده پایتخت، عقابان هندوکش، نماینده حوزه مرکز، د اسپین غربازان، نماینده حوزه جنوب شرق و د اباسین سپی، نماینده حوزه جنوب شرق در گروه دوم این مسابقات حضور قرار دارند.

در دیدار افتتاحیه این رقابت‌ها از ساعت شش عصر امروز (۲۹ اسد/مرداد) به وقت افغانستان تیم‌های طوفان هریرود و سمیرغ البرز به مصاف هم خواهند رفت.

یکی از تغییرات عمده‌ای که در روند برگزاری مسابقات این فصل آمده است، عدم حضور مربیان خارجی در این رقابت‌ها است. در هفت دوره گذشته مسابقات، مربیان کشورهای ازبکستان و تاجیکستان در راس تیم‌ها قرار داشتند و مربیان داخلی به عنوان دستیار و کمک مربی فعالیت میکردند، اما به گفته مسئولان برگزاری رقابت ها تمامی هشت مربی حاضر در این مسابقات مربیان داخلی و بومی هر حوزه میباشند که با دریافت سند مربیگیری درجه A آسیا هدایت تیم های حاضر در فصل هشتم لیگ برتر را بر عهده خواهند داشت.

حق نشر عکس APL
Image caption گروه‌بندی لیگ برتر افغانستان

از دیگر اتفاقات فصل هشتم لیگ برتر می‌توان به حضور داوران خارجی اشاره کرد. آنطور که یکی از مسئولان برگزاری رقابت‌ها دو روز پیش در جریان یک نشست خبری اعلام کرد، احتمال این وجود دارد که داوران خارجی در مراحل نیمه نهایی و نهایی دیدار های فصل هشتم لیگ برتر فوتبال افغانستان را قضاوت کنند.

یکی دیگر از اتفاقات مهم فصل هشتم لیگ برتر فوتبال افغانستان حمایت مستقیم دولت در روند برگزاری این مسابقات است. برنامه برگزاری فصل هشتم که به بهانه صدمین سالگرد استقلال افغانستان روی دست گرفته شده است، با تمویل مالی دولت برگزار خواهد شد، هر چند یک بنیاد خصوصی نیز در قسمت تمویل مالی این رقابت‌ها سهم گرفته است.

شبکه‌های تلویزیونی خصوصی طلوع و لمر نیز همانند هفت سال گذشته این مسابقات را به صورت زنده پوشش خواهند داد.

همچنین این رقابت‌ها نسبت به سال گذشته چند هفته زودتر برگزار شده است، دلیل آن نیز همزمانی با انتخابات ریاست جمهوری افغانستان گفته شده است.

حق نشر عکس APl
Image caption دوره گذشته این رقابت‌ها با قهرمانی تیم فوتبال طوفان هریرود به کارش پایان داد

فصل هشتم لیگ برتر فوتبال افغانستان مدت یک ماه را در برخواهد گرفت که طبق برنامه در طی روزهای سه‌شنبه، چهارشنبه و پنجشنبه در ورزشگاه فدراسیون فوتبال افغانستان برگزار خواهد شد.

در هفت دوره گذشته رقابت‌های لیگ برتر فوتبال افغانستان، شاهین آسمایی با چهارعنوان قهرمانی در صدر است، طوفان هریرود، دو قهرمانی دارد و تیم فوتبال د اسپین غربازان، نیز سابقه یک بار قهرمانی این رقابت‌ها را به نام خود رقم زده است.

دوره گذشته این رقابت‌ها با قهرمانی تیم فوتبال طوفان هریرود به کارش پایان داد.