استقبال تماشاچیان زن ایرانی از فروش بلیت بازی ایران-کامبوج؛ سهمیه زنان از صندلی‌ها بیشتر شد

خرید بلیط حق نشر عکس pin90.ir

برای اولین بار فروش بلیط برای حضور زنان در یک مسابقه تیم ملی فوتبال ایران انجام شده و طبق گزارش‌ها، ۴ هزار بلیت مخصوص زنان "در چند دقیقه" فروخته شده است.

تیم‌های ملی فوتبال ایران و کامبوج قرار است در چارچوب رقابت‌های مقدماتی جام‌ جهانی فوتبال روز ۱۰ اکتبر (۱۸ مهر) به مصاف یکدیگر بروند.

پیشتر فدراسیون جهانی فوتبال، فیفا، از ایران خواسته بود که شرایط برای حضور "بدون محدودیت" زنان را فراهم کند.

براساس خبرهای منتشر شده امروز ابتدا یک جایگاه به زنان اختصاص داده شده بود که با پایان یافتن ۷۵۰ بلیط آن سه جایگاه دیگر نیز به زنان اختصاص یافت و مجموع بلیت‌ها به ۴ هزار رسید.

خبر آنلاین نوشته است که این چهار جایگاه در دیدار برگشت فینال لیگ قهرمانان آسیا هم در اختیار زنان قرار گرفته بود و دارای "مسیر ورودی مجزا و امکانات مناسب" برای حضور زنان است.

حق نشر عکس Social Media
Image caption رنگ بنفش نشان دهنده جایگاه مخصوص زنان در استادیوم آزادی است

در بازی‌های گذشته فدراسیون فوتبال ایران برای نشان دادن حضور زنان در بازی‌های ملی، اقدام به حضور گزینشی زنان در ورزشگاه می‌کرد که این مسئله با اعتراضات فراوانی همراه بود.

در ماه گذشته سحر خدایاری که به "دختر آبی" معروف شد، پس از حضور در دادگاه به اتهام تلاش برای حضور در مسابقات لیگ برتر ایران در نزدیکی دادگاه انقلاب تهران خودسوزی کرد و چند روز پس از آن درگذشت. این حادثه بازتاب گسترده‌ای در جهان یافت و فیفا هیاتی را به ایران اعزام کرد.

هیات اعزامی فیفا در بیانیه‌ای که ۲۱ سپتامبر و پس از بازدید هیاتی از ایران و ورزشگاه آزادی منتشر کرد، نوشت که زنان باید در ورزشگاه آزادی "بدون محدودیت" حاضر شوند.

در بیانیه هیات اعزامی فیفا آمده بود: "در جریان سفر ۱۹ سپتامبر که طی آن با کارشناسان فدراسیون فوتبال آسیا هم همراه شدیم با نمایندگان دولت ایران و فدراسیون این کشور گفتگوهای سازنده‌ای داشتیم و تاکید کردیم که نیاز است که زنان ایران اجازه یابند آزادانه به استادیوم‌های فوتبال بروند و تعداد تماشاگران زن هم باید بر اساس میزان تقاضای آنها و فروش بلیت مشخص شود."

تصمیم فیفا در مورد اجازه ورود زنان به ورزشگاه‌های سراسر ایران و تماشای مسابقات باشگاهی این کشور هنوز کاملا مشخص نیست اما در بیانیه هیات اعزامی به تهران آمده بود که: "ما درباره نیاز حضور زنان در مسابقات داخلی ایران هم گفتگو کردیم و بنا شد بر اساس ارزیابی مسابقه روز ۱۰ اکتبر (ایران-کامبوج) با همکاری فدراسیون فوتبال ایران در این باره رایزنی و مقدمات حضور زنان در تمامی مسابقات لیگ این کشور هم فراهم شود."

همچنین قرار است فیفا، برای نظارت بر حضور زنان در بازی تیم ملی فوتبال ایران و کامبوج در چارچوب رقابت‌های مقدماتی جام جهانی فوتبال روز ۱۰ اکتبر (۱۸ مهر)، هیاتی را به تهران اعزام ‌کند.

یوری ژورکائف، مدیر اجرایی فیفا و بازیکن اسبق تیم ملی فوتبال فرانسه یکی از اعضای این هیات خواهد بود.

آقای یورکائف درباره این سفر گفته است که "ایران موضوع داغی است و من خودم را آماده می کنم تا به تهران سفر کنم".

ورود زنان به استادیوم‌های فوتبال در ایران تاکنون ممنوع بوده است و در سال‌های اخیر تلاش‌های برخی فعالان حقوق زنان برای رفع این ممنوعیت نیز با دستگیری و محاکمه روبه‌رو شده است.

گزارش‌ها حاکی از آن است که ده‌ها رسانه و خبرنگار خارجی درخواست کرده‌اند که برای پوشش خبری بازی ایران و کامبوج به ایران بروند.

مهدی تاج، رییس فدراسیون فوتبال، در جریان تماشای داربی ۹۰ پایتخت به خبرنگاران گفت: "برای بازی با کامبوج بانوان می‌آیند و امیدوارم رعایت‌های لازم صورت بگیرد تا زمینه حضور بانوان خدشه‌دار نشود و نباید فضایی به وجود بیاید که نشود از حضور بانوان در استادیوم دفاع کرد."

در حالی که رییس فدراسیون فوتبال ایران از "رعایت های لازم" به منظور "خدشه‌دار نشدن زمینه حضور بانوان" سخن گفته گزارشگر تلویزیونی مسابقه پرسپولیس و استقلال هم به موضوع حضور بانوان در ورزشگاه اشاره کرد.

وی گفت که "باید هواداران فضای سالمی در ورزشگاه ایجاد کنند." و در ادامه یادآوری کرد: "قرار است بانوان در بازی‌های ملی و در ادامه بازی‌های باشگاهی به ورزشگاه‌ها بیایند."