شش قدم؛ رشید مظاهری رکورد را شکست یا نشکست؟

داربی تهران، آخرین بازی از هفته چهارم لیگ برتر ایران بود. رقابتی که نتیجه‌اش استقلال را به قعر جدول فرستاد و پرسپولیس را همسایه پدیده در صدر. حق نشر عکس YJC Mehrvarz Ahmadi

چند خبرگزاری‌ پیش از هفته ششم لیگ برتر اعلام کرده بودند رشید مظاهری با ۵۷ دقیقه مقاومت می‌تواند رکورد تازه‌ای به جا بگذارد.

گزارشگر پخش زنده بازی تراکتور با پارس جم نیز چند بار همین را گفت. تا اینکه تماشاگران در پنجاه و هفتمین دقیقه با شمارش معکوس ۱۰ ثانیه‌ای و تشویق‌های پرشور، جشن رکورد تازه را برپا کردند.

سپس بازیکنان مقابل دیدگان مارک ویلموتس سرمربی تیم ملی که در ورزشگاه حضور داشت، مظاهری را به نوبت را در آغوش گرفتند.

حسین حسینی سنگربان استقلال فصل قبل با مقاومت ۸۷۳ دقیقه‌ای رکورد گل نخوردن را در ایران فرو ریخت و از حدنصاب تاریخی بهرام مودت گذشت.

پس از برتری ۱-۰ تراکتور در بازی خانگی چند خبرگزاری نوشتند: «رشید مظاهری در بازی با پارس جم، رکورد گل نخوردن پیاپی در تاریخ لیگ‌های سراسری فوتبال ایران شکست.»

رشید هم درباره رکورد شکنی خود به خبرنگاران گفت: «امسال کمترین فشار روی من بود. از اعضای تیم تشکر می‌کنم و امیدوارم این رکورد را تقویت کرده و ادامه دهم. آرزوی من قهرمانی تراکتور است. امیدوارم امسال در تیم ملی بازی کنم.»

اما سایت برنامه نود با تشکیک در رکوردشکنی نوشت: « مظاهری در پایان فصل قبل مقابل پیکان روی نیمکت نشست. سپس روبروی پرسپولیس و تراکتور بازی کرد. مجدداً نیمکت نشین شد و سه بازی آخر فصل به میدان نرفت. بازی‌هایی که ناپیوسته باشد محاسبه نمی‌شوند.»

ورزش سه هم با دلیلی متفاوت، ثبت حدنصاب جدید را رد کرد: «اگر مظاهری در دیدار معوقه لیگ هجدهم مقابل ساپیا گل نمی‌خورد حالا رکورد حسینی را شکسته بود. ولی حضور در برابر سایپا و خوردن دو گل مقابل این تیم، یعنی رکورد او در حال حاضر ۵۴۰ دقیقه است.»

حق نشر عکس YJC Payam Parsaei
Image caption مدیرعامل گل گهر انتظار داشت تیمش در تهران مقابل استقلال به پیروزی برسد. به همین خاطر پس از پایان بازی و پذیرش سومین شکست، حکم اخراج سرمربی سیرجانی‌ها را صادر کرد.

بحران برق

مقوله برق، هر هفته در ورزشگاه‌های مختلف ایران خبرساز می‌شود. برق‌ گرفتگی و مرگ عماد صفی‌یاری در استادیوم آزادی. قطعی برق و وقفه ۳۵ دقیقه‌ای در نیمه دوم بازی استقلال با گل ریحان در ورزشگاه کرج، این هفته هم قطعی برق در ورزشگاه یادگار امام تبریز.

پس از پایان بازی تراکتور با پارس، برق سالن کنفرانس رفت. اهالی رسانه با دنیزلی و کمالوند سرمربیان دو تیم دقایقی در انتظار روشنایی ماندند اما برق نیامد تا نشست خبری لغو شود.

صفرهای باقی مانده

در جدول رده‌بندی لیگ برتر، پرسپولیس تنها تیمی است که هنوز مساوی نکرده. سپاهان، تراکتور و نفت مسجدسلیمان نیز سه تیمی‌اند هنوز نباخته‌اند.

ذوب آهن، گل گهر و شهرداری بوشهر (سه تیم آخر جدول) تنها تیم‌هایی‌اند که هنوز موفق به کسب پیروزی نشده‌اند.

سپاهان اصفهان و تراکتور تبریز دو تیمی هستند که با دفاع مستحکم و دروازه‌بان‌های سرپنجه، دروازه‌شان را در هر شش بازی انجام شده بسته نگه داشته‌اند.

اعتراض نمایندگان مجلس

محمدحسین فرهنگی نماینده تبریز به اتفاق عزیز اکبریان و محمدجواد کولیوند نمایندگان کرج در مجلس شورای اسلامی، پس از شکست تیم‌های شهرشان در جام حذفی مقابل پرسپولیس و استقلال به وزیر ورزش تذکر دادند.

این نمایندگان مدعی شدند: «حذف ماشین سازی و گل ریحان، طرحی از پیش تعیین شده بود و مقاومت شجاعانه و شایان تقدیر دو تیم محلی مقابل دو تیم دولتی با وجود جانبداری آشکار در مقابل چشمان مردم تا دقایق پایانی استمرار داشت. وجود چنین رویه‌هایی مغایر با روح آزادمنشی است.»

فدراسیون فوتبال با رفتاری محافظه‌کارانه، در صدد دفاع از داورانش برنیامد و سکوت کرد. اما این نامه، شوخی‌ها و انتقادات فراوانی را در رسانه‌ها و شبکه‌های اجتماعی در پی داشت.

اکبریان نماینده کرج درباره نامه‌ای که امضا کرده است گفت: «داور خوب برخورد نمی‌کرد. این نامه ما چیز خاصی نیست و یک تذکر است که در آینده بیشتر دقت شود. به هر حال داورها نباید سمت تیم‌های مطرح غش کنند.»

آیا آن طور که نماینده اصولگرای مجلس شورای اسلامی می‌گوید، داورها به سمت پرسپولیس و استقلال "غش" می‌کنند؟

بلافاصله در بازی بعدی استقلال، داور ضربه‌ای را برای گل گهر پنالتی گرفت که منوچهر نظری کارشناس داوری گفت: «به هیچ وجه پنالتی نبود و داور حتی می‌توانست خطای بی‌احتیاطی بازیکن گل‌ گهر را بگیرد. من از بعضی همکارانم تعجب می‌کنم.»

امیرحسین فتحی مدیرعامل استقلال هم گفت: «داوری اصلاً در حد لیگ نیست. به کمیته داوران و می‌گویم که داوری امروز در شان فوتبال ایران نبود. به عنوان مسئولان باشگاه می‌توانیم اعتراض کنیم که این کار را هم کرده‌ایم. امیدوارم فدراسیون کاری کند که حقی از تیمی ضایع نشود.»

اولین سرمربی اخراجی

مدیرعامل گل گهر انتظار داشت تیمش در تهران مقابل استقلال به پیروزی برسد. به همین خاطر پس از پایان بازی و پذیرش سومین شکست، حکم اخراج سرمربی سیرجانی‌ها را صادر کرد.

وینکو بگوویچ ۷۱ ساله بیستمین سال مربیگری را در ایران سپری می‌کند. پرکارترین مربی خارجی در تاریخ فوتبال ایران که زبان فارسی را هم به خوبی آموخته.

او در این سال‌ها روی نیمکت‌های فولاد خوزستان، پرسپولیس، پگاه گیلان، تیم ملی امید، پاس همدان، آلومینیوم هرمزگان، مس رفسنجان، مس کرمان و گل گهر سیرجان نشسته.

گل گهر با او برای اولین بار به لیگ برتر صعود کرد اما لذت این صعود فقط شش هفته به کام سرمربی کروات ماند.

لطفاً پخش نکنید!

سرپرست پارس جم می‌گوید: متاسفانه انگار صداوسیمای بوشهر با شهر جم مشکل دارد و به همین خاطر بازی‌مان با تراکتور را پخش نکرد. بوشهر مرکز استان است و برخی در این شهر نمی‌خواهند مردم جم و بوشهر در کنار یکدیگر موفق باشند.

عبدالرحیم خطیب به روابط عمومی باشگاهش گفت: «آقایان عزیز! بین مردم اختلاف نیندازید. در باشگاه پارس جنوبی تلاش کردیم اتحاد ایجاد کنیم اما برخی نمی‌خواهند. به این نتیجه رسیدیم که از صداوسیما بخواهیم دیگر بازی‌های ما را پخش نکند. مردم بوشهر، جم و شهرهای اطراف همه کنار هم دنبال موفقیت تیم‌های استانند اما متاسفانه این اتفاقات، خارج از اراده مردم است.»

گل‌های حیثیتی

وقتی مارک ویلموتس بازیکنان پشت خط مانده را به اردوی سه روزه دعوت کرد، بسیاری به دعوت شهریار مغانلو از پیکان و پیمان رنجبری از گل گهر خرده گرفتند.

این اردو که به اردوی «تیم ج» مشهور شد، با انجام بازی دوستانه مقابل تیم امید به پایان رسید. اما انتقاد از دعوت دو بازیکن لیگ یکی ادامه یافت و حتی شائبه دخالت دلالان در تهیه فهرست تیم ملی نیز مطرح شد.

در حالی که این دو نفر آقای گل مشترک لیگ دسته اول فوتبال ایران بودند. ضمناً مغانلو به دلیل سربازی ناگزیر شده بود روانه لیگ شود و برای ملوان بازی کند.

حالا با آغاز لیگ برتر، شهریار مغانلو با پنج گل زده در صدر جدول گلزنان است و با گل‌هایش پاسخ قاطعی داده به منتقدانی که او را حتی در حد تیم ملی «ج» نمی‌دانستند.

مسی و سیدجلال

در روزی که استقلال استراماچونی بالاخره توانست طعم برد را در لیگ برتر بچشد، پرسپولیس سومین باخت خود را هم پذیرفت و در وقت‌های تلف شده مغلوب پدیده شد.

برخی هواداران پرسپولیس از نیمکت نشینی سیدجلال حسینی ناراضی‌اند و غیبت او را از دلایل رقم خوردن نتایج ضعف پرسپولیس می‌دانند.

برخی خبرنگاران نیز چنین عقیده‌ای دارند و به همین خاطر از گابریل کالدرون پرسیدند چرا کاپیتان را نیمکت نشین کرده‌ای؟

سرمربی آرژانتینی گفت: او بخاطر درد ۱۵ روز با تیم تمرین نکرد. شش روز قبل از بازی جام حذفی به او گفتم که چون همراه تیم تمرین نکرده دو بازی آینده را از دست خواهد داد. بازیکن ۳۷ ساله که دو هفته تمرین نکرده، نمی‌تواند جایی در ترکیب تیم من داشته باشد. فقط مسی می‌تواند با این شرایط بازی کند.